Poleć znajomym

Niechęć dwulatka do kąpieli

Autor: , 31 maja 2012 w Maluszek, Komentarze (1) »

Jeszcze kilka miesięcy temu twoje dziecko wprost nie mogło doczekać się wieczornej kąpieli. Teraz kręci na nią głową i ucieka z wanny. Oto, jak możesz je przekonać do kąpieli.

W drugim roku życia pojawia się u malucha okres buntu i odmowa jest tu najczęstsza formą komunikacji ze strony malucha. Oczywiście nie możesz jej ulegać za każdym razem, bo to często odmawianie pozornie bez powodu, dla samego odmawiania i postawienia na swoim. Jeśli chodzi o kąpiel, malec może nie chcieć wchodzić do wanienki także z innego powodu. Po prostu jest mu w niej nudno.

Precz z nudą w wannie!

Zachęć dziecko do kąpieli poprzez zabawę. Zrób dużą pianę i zorganizuj flotę złożoną z plastikowych statków, lejków, kubków i innych wodoodpornych przedmiotów. Pozwól, aby zabawki i zabawa stanowiły główny cel kąpieli, nie samo mycie. Zamiast wołać dziecko na kąpiel słowami "czas na mycie", zawołaj " ojej! Zobacz ile bąbelków! Jak te wszystkie statki przez nie przepłyną? Może im pomożesz?"

Kolorujemy wodę!

Wprowadź też kolorowe pastylki do barwienia wody, kredki do malowania po wannie i farbki do malowania ciała. Zabawa podczas kąpieli może dać maluchowi wielu stymulujących rozwój bodźców. Dotrzymuj mu podczas niej towarzystwa. Jeśli macie dużą wannę, wskocz w stój kąpielowy i popluskaj się z maluchem. Entuzjazm twój, rodzeństwa lub koleżanki/kolegi, którą zaprosicie do wspólnej kąpieli, może pozytywnie wpłynąć na malca.

Kąpiel dziecka w... basenie

Latem zrezygnuj przynajmniej częściowo z wieczornych kąpieli na rzecz pluskania się w basenie. Gdy pogoda jest ładna, malec może spędzić w ten sposób nawet pół dnia. Pamiętaj jednak o ochronie przed promieniami słonecznymi. Przyda się parasol i balsam do opalania z wysokim faktorem.

Dwulatek pod prysznicem

Gdy maluch zdecydowanie odmawia kąpieli w wannie, zaproponuj mu prysznic. Możesz mu w tym towarzyszyć, by przełamać jego opór przed nową formą mycia. Nastaw strumień wody na łagodny i przyjemnie ciepły, a potem opowiedz historyjkę o deszczyku, który mieszka w waszym prysznicu.

Tagi: kąpiel dziecka, niechęć dziecka do kąpieli, bunt dwulatka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

 • Dziecko w kolejce, czyli jak przetrwać czekanie

  Dziecko w kolejce, czyli jak przetrwać czekanie

  Czy to w supermarkecie, czy na lotnisku, twoje dziecko prawdopodobnie nie jest zachwycone, gdy trzeba bezczynnie na coś czekać. Trudno się dziwić – ty też tego nie lubisz. Zobacz, co możesz ... Więcej »

 • Jak karać dzieci? Stawianie do kąta czy przytulanie

  Jak karać dzieci?
  Stawianie do kąta czy przytulanie

  Kiedyś stawianie do kąta, obecnie modny "karny jeżyk" - czy taka metoda jest dobra na nieakceptowane zachowanie dziecka? Czy pozwoli na uspokojenie i zmieni zachowanie? Agresja, bicie, Więcej »

Komentarze

 1. Katarina (Gość) 3 marca 2016, 18:09

  wszystko zależy od motywacji - trzeba zaczarować łazienkę i przekonać malucha, że kapiel to fajna zabawa. Kolezanki corka dostała do kąpieli kolorowe, bąbelkowe płyny do kąpieli to mimo, że nie lubiła się kapać chciala prze dwa razy dziennie, żeby wszystko wypróbować :) Jesli te pastylki do barwienia wody są bezpieczne to super! Mogą być tez kolorowe zabawki happybabby.pl/kapiel/zabawki-kapielowe czy nawet stara, poczciwa kaczuszka. I mama do zabawy :)