Poleć znajomym

Nie przegrzewaj malucha zimą

Autor: , 5 stycznia 2010 w Maluszek, Komentarze (4) »

Przegrzane dziecko źle znosi zmiany temperatur i szybko marznie, dlatego zimą nie ubieraj go za ciepło. Zachowaj umiar, by się nie przeziębił, ale też zbytnio nie rozgrzał.

System termoregulacji dziecka, które zazwyczaj bywa ubrane za ciepło szybko się rozleniwia i rozregulowuje. Przestaje intensywnie pracować, gdy dziecku jest za zimno. W rezultacie malec szybciej łapie infekcje i choruje. Dlatego lepiej w pierwszych dniach życia zahartować malucha, przyzwyczaić do chłodu, ale nie do zimna. Najlepiej, by w pokoju panowała temperatura 19-21 st., a w nocy, gdy dziecko śpi 18 st.

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno lub za gorąco

Dotknij skóry dziecka na karku i plecach. Chłodny kark oznacza, że maluchowi jest zimno, spocony świadczy o tym, że jest mu za gorąco. Nie kieruj się ciepłotą uszu, nosa, policzków czy rąk, bo mogą one być z natury chłodniejsze niż inne części ciała. Zwracaj też sygnały, jakie wysyła twoje dziecko. Jeśli rozkopuje kocyk lub kołderkę, szarpie sweterek, czapkę lub inne części ubrania, może to być znak, że jest mu za ciepło. Gdy starsze dziecko nie chce zakładać dodatkowego sweterka, twierdząc że jest mu za ciepło, zaufaj mu, ale weź dodatkowe okrycie do torebki i w razie konieczności ubierz w nie malucha.

Tagi: dziecko, noworodek, niemowlę, dziecko zimą, przegrzanie dziecka

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. Lolimaa 14 czerwca 2011, 1:09

  Dużo mam ma tendencje do przegrzewania i to niestety nie tylko w zimie.

 2. kasia.m 18 czerwca 2011, 15:22

  To prawda. Ja do tej pory walczę z babciami które ciągle narzekają że Asia jest zbyt cienko ubrana.

 3. maja (Gość) 12 lutego 2013, 9:39

  A mnie interesuje jak sprawdzic kark maluchowi gdy samemu ma sie zmarzniete rece.

 4. podpis*Asia (Gość) 27 kwietnia 2013, 21:23

  Właśnie. dobre pytanie mnie również bardzo to interesuje