Poleć znajomym

Nie musisz głodować na porodówce

Autor: , 3 października 2013 w Poród, Komentarze (9) »

Przegląd wyników badań przeprowadzonych na oddziałach położniczych wykazał, że zakaz spożywania pokarmów i płynów w trakcie porodu – wciąż obowiązujący w wielu szpitalach - nie przynosi korzyści. Według zespołu badawczego, powstrzymywanie się od jedzenia i picia jest w większości przypadków nieuzasadnione.

Choć restrykcje dotyczące jedzenia podczas porodu zostały w ostatnich latach istotnie złagodzone, w wielu szpitalach na całym świecie wciąż obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania pokarmów, a nawet płynów po przyjęciu na oddział położniczy. Takie procedury stosuje się na wypadek konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia i wykonania znieczulenia ogólnego w nagłych zagrażających życiu sytuacjach. Grupa naukowców z Uniwersytetu Liverpoolskiego twierdzi jednak, że jest to postępowanie, które nie przynosi żadnych korzyści i sugeruje, że rodzące kobiety powinny mieć prawo wyboru.

Obowiązujące ograniczenia zostały wprowadzone w latach 40-tych, w reakcji na badanie przeprowadzone przez Curtisa Mendelsona, który wykazał, że w trakcie znieczulenia ogólnego rośnie ryzyko aspiracji treści żołądkowej do płuc. Przedostanie się cząsteczek jedzenia wraz z kwaśnymi sokami żołądkowymi do dróg oddechowych może skutkować chemicznym zapaleniem płuc, zwanym zespołem Mendelsona, i stanowić zagrożenie życia. Był to wówczas najpowszechniejszy powód zgonów rodzących w USA.

Naukowcy podkreślają jednak, że od tego czasu w anestezjologii położniczej zaszły ogromne zmiany – zabiegi są najczęściej przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, a stosowane obecnie techniki znieczulenia ogólnego ograniczają ryzyko aspiracji do minimum. Poza tym, trudno jest określić, jak długo należałoby nie jeść, żeby mieć zupełnie pusty żołądek, a stosowane rutynowo odżywianie dożylne nie jest niestety pozbawione wad.

We wspomnianym wcześniej przeglądzie wyników badań, przyjrzano się danym z porodów 3130 kobiet, które zaliczono do grupy niskiego ryzyka, tj. nie planowano w ich przypadku i nie oczekiwano konieczności interwencji z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Z analizy tej wynika, że przyjmowanie pożywienia podczas porodu nie zwiększa ani ryzyka wymiotów, ani konieczności zastosowania interwencji medycznych i nie ma wpływu na stan zdrowia noworodka, określany przy pomocy wskaźnika Apgar.

Zespół badawczy, podobnie jak liczni eksperci opieki okołoporodowej (m.in. Amerykańskie Stowarzyszenie Położnych), podkreśla, że nie powinno się rutynowo ograniczać rodzącym z grup niskiego ryzyka dostępu do jedzenia i picia. The Cochrane Pregnancy and Chilbirth Group zaleca wręcz spożywanie lekkostrawnych pokarmów i napojów, by dostarczyć sobie energii niezbędnej do podjęcia wysiłku związanego z porodem naturalnym.

Choć wiele mam jest gotowych znieść wszelkie niedogodności jeśli istnieje chociażby cień ryzyka komplikacji, inne wspominają wielogodzinne powstrzymywanie się od jedzenia i picia jako koszmarne doświadczenie, którego wolałyby uniknąć. Biorąc pod uwagę współczesny stan wiedzy medycznej, wydaje się, że kobiety powinny mieć prawo wyboru, zwłaszcza że od przyjęcia na oddział położniczy do rozwiązania może upłynąć nawet kilkadziesiąt godzin. Wybierając szpital, warto zainteresować się, jaką politykę stosuje w tej kwestii.


A jak to było u Was? Mogłyście jeść i pić? Odczuwałyście w ogóle głód?

Tagi: poród, ciężarna na porodówce, jedzenie przed porodem, cesarskie cięcie

Podobne artykuły:

 • Cesarskie cięcie

  Cesarskie cięcie

  Cesarskie cięcie, potocznie nazywane cesarką, to zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu w ten sposób noworodka. Cesarkę wykonuje się, gdy ... Więcej »

 • Kryzys na koloniach - jak pomóc dziecku go przetrwać

  Kryzys na koloniach - jak pomóc dziecku go przetrwać

  Wysyłając dziecko po raz pierwszy na kolonie jesteśmy pełni obaw o jego samopoczucie w nowym miejscu. Nie są to obawy bezpodstawne. Wiele dzieci przeżywa podczas wyjazdów, nawet tych ... Więcej »

 • Karmienie butelką

  Karmienie butelką

  Jak często karmić niemowlę, jakim mlekiem, w jakiej pozycji? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat karmienia dziecka butelką. Więcej »

 • Co możesz zjeść przed porodem

  Co możesz zjeść przed porodem

  Położne i lekarze zalecają, by nic nie jeść przed porodem, aby uniknąć mdłości wymiotów, gdy zajdzie konieczność cesarskiego cięcia. Nie oszukujmy się jednak. Przed tak wielkim ... Więcej »

Komentarze

 1. nanu 4 października 2013, 8:30

  W Polskich szpitalach chyba raczej wszędzie wolno pić, bo nawet mówią o zabraniu małych butelek z wodą mineralną. Gdzieś słyszałam też o czekoladzie z orzechami.
  U mnie wolno było tylko pić wodę. Kolację zjadłam jeszcze w domu koło 21 i potem dopiero o 9 rano gdy już było po porodzie. Mieliśmy zrobione kanapki ale położne zabroniły mi jeść, a były momenty (koło 2-5 nad ranem) gdy straszliwie burczało mi w brzuchu ale tylko mogłam patrzeć jak mąż je zjada.

 2. ktee 5 października 2013, 9:06

  U mnie w szpitalu można było jeść i pić. Nikt nie robił z tego tytułu jakichś wywodów. Tylko przed badaniem morfologii musiałam być na czczo. :-) Na porodówce mogłam także wcinać czekoladowe batony, chociaż szczerze nie myślałam o tym. Także dziewczyny jedzcie, zeby mieć dużo sił, a sa one potrzebne.

 3. olga91 5 października 2013, 10:19

  Ja dostalam nawet szpitalne sniadanie i obiad ale ruszylam troche zupy mlecznej bo przy tym bolu nie myslalam o jedzeniu

 4. aga123 9 października 2013, 22:54

  mnie tak na czekolade wzieło na porodowce ze nie wiem ile jej zjadłam :) no i woda obowiazkowo :)

 5. podpis*edyta (Gość) 11 października 2013, 22:50

  Jest ok jak mamy męża przy sobie podczas badań i porodów.Ja pilam podczas porodów lecz nie chciało jeść.Ja czesto pisałam o obecności partnera podczas badań zawsze przy całym badaniu nawet na fotelu.Dużo krytykowało te wpisy.Kobiety często wstydzą sie meża a obcego faceta czasmi zboczonego ginekologa nie to średniowiecze tylko w Polsce mozliwe!!Ginekolodzy gdy jesteś sama sobie pozwalają często za dużo!!!A mamy Prawo Pacjenta ust 2008 r art 21 ktore zapewnia obecność osoby bliskiej nawet w szpitalu podczas badań i zabiegów gdy wyprosza płaci placówka odzkodowanie PACJENTOWI bo on decyduje a nie niedouczony lub zboczony ginekolog.Do tego dodam że to w Polsce jest tylko takie zboczenie ginekologów ze podczas każdej wizyty muszą pchać łapy do pochwy.W cywilizowanych państwach raz się bada pochwę(oczywiscie w obcenościosoby bliskiej lub gdy brak musi być położna a nie sam na sam z pacjentom nie ma takiej obcji) i wpisuje się do kartoteki położenie jajowodów i reszty bo to się nie zmienia.Każde badanie ginekologiczne jest ryzykiem zakazeń nawet brodawczakiem bo rękawiczki chronią tylko lekarza a nie pacjenta!Ja chodze raz na trzy lata zaraz robię cytologię i mąż obceny patrzy by nic nie dotykał potem wkładał palce do pochwy.To samo mąż wspierał porody.

 6. ROMECZKA 15 października 2013, 14:33

  A u nas w powiatowym trzeba być na czczo przy porodzie.
  Ja zjadłam kolację o 17:30 w poniedziałek a urodziłam o 10:20 na drugi dzień. W nocy jeszcze piłam wodę ale od 3:30 już zero.
  Pić nie pozwolili bo żołądek miał być pusty w razie ewentualnej cesarki.
  Dostałam taką fiolkę 10 ml z wodą i mogłam sobie usta tylko zwilżać. I to 10 ml na moje wysuszone usta to było jak szklanka wody :)

 7. Nat (Gość) 13 lutego 2014, 15:12

  W sumie to przy pierwszym dziecku faktycznie jest się czego bać. Niby człowiek przeszedł szkołę rodzenia, przeczytał kilka książek i tonę gazet dla mam, a potem i tak życie pokazuje, że wszystkiego trzeba się nauczyć. Na szczęście są ludzie, którzy już przez to przeszli i mogą nam to przekazać bez wywoływania nerwów i wstydu. Jak nie ma kogoś takiego w gronie najbliższych, to może być np. Przyjaciółka Pierwszych Chwil. Ważne by nie być w tym sama...

 8. Jennifer.v 30 lipca 2016, 15:14

  Kiedy byłem w potrzebie pomocy finansowej, skontaktowałem Calvin finansowe kredytu mieszkaniowego dla kredytu ZL790,000 i dostałem pożyczkę trzy dni po zatwierdzeniu bez stresu, jeśli jesteś w potrzebie biznesu, pożyczki osobiste lub jakiejkolwiek kredytu, proszę skontaktować się Calvin finansowe kredytu mieszkaniowego poprzez ich adres e-mail: (calvinfinancialloanhome@outlook.com) Tel: (+1) 501-404-7495 lub strona internetowa: http://calviinfinancialloanhomes.bravesites.com

 9. Fajna_Babka 17 lutego 2020, 12:00

  Ooooa ja pierwsze słyszę o takich przepisach ;) Miałam apetyt i jadłam swoje jedzenie, ale widziałam, że była też jakaś zupa :)