Poleć znajomym

Nie dawaj dziecku grzybów

Autor: , 4 października 2013 w Dziecko, Komentarze (2) »

Niestety co roku jak bumerang powraca temat zatrucia grzybami, a co gorsze dotyczy to małych dzieci. Dlatego też apelujemy do rodziców i dziadków „Nie dawajcie grzybów dzieciom”!

Grzyby są ciężkostrawne

Grzyby należą do potraw ciężkostrawnych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dlatego też potraw z grzybami nie należy podawać dzieciom do 10 roku życia. Wyjątek może tu stanowić pieczarka, która jest mniej ciężkostrawna. Ponadto jednym ze składników zawartych w grzybach jest chityna, której nasz organizm nie trawi. Z tego też powodu osoby z problemami żołądkowymi, chorobami nerek czy wątroby nie powinny jeść grzybów. Jednak najważniejszym powodem dla którego nie powinno podawać się grzybów dzieciom jest tragiczne w skutkach podanie grzyba trującego.

Nie ufaj przekazywanym metodom

W rozpoznaniu bardzo trujących grzybów zawodzą metody przekazywane z pokolenia na pokolenie. Potocznie uważa się, że gorzki smak mają grzyby trujące. Tymczasem bardzo trujące grzyby wręcz przeciwnie, są przyjemnie słodkawe. Co roku w mediach słyszymy, że jakiś grzybiarz, który od lat był zbieraczem, zatruł się grzybami razem ze swoją rodziną. Jeżeli zbierasz grzyby to zbieraj tylko te, które na pewno znasz, upewnij się jeszcze z atlasem lub skorzystaj z porady w stacjach sanitarni-epidemiologicznych.

Wartość odżywcza grzybów

Powszechnie uważa się, że grzyby posiadają jedynie walory smakowe. Tak nie jest. W grzybach znajdują się witaminy A, B1, B2, D, PP, C oraz minerały - żelazo, potas, fosfor, wapń i sód, a także mikroelementy - miedzi, cynku, jodu, manganu. Ponadto jest też białko, zwane potocznie „leśnym mięsem”, którego nasz organizm w sporej części nie przyswaja.

Apelujemy!

Ponieważ o tragiczną w skutkach pomyłkę jest bardzo łatwo oraz ze względu na ciężkostrawność grzybów, apelujemy:

Nie podawajcie grzybów dzieciom do 10 roku życia.

Tagi: zatrucia grzybami, nie podawaj grzybów dzieciom, dzieci a grzyby, potrawy ciężkostrawne

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. nanu 4 października 2013, 13:01

    "Nie ufaj przekazywanym metodą"

    chyba "metodOM". Domyślam się, że miała być liczba mnoga, nie pojedyncza.

  2. credible 10 października 2013, 12:53

    nie wiem co za idioci dają dziecku grzyby... Ja pierwszy raz jadłam jak mialam chyba z 15lat.