Poleć znajomym

Nauka dawania - Jak nie wychować samoluba

Autor: , 13 marca 2014 w Dziecko, Komentarze (0) »

Dziecko nie rozumie pojęcia dzielenia się. Jego świat jest egocentryczny i nastawiony na zaspokajanie indywidualnych potrzeb. Twoja w tym rola, by dać mu dobry przykład i uzmysłowić, że dzielenie się potrafi przynieść wiele radości i korzyści.

Jeżeli dziecko wyrywa zabawki z rąk rówieśników, posuwa się do rękoczynów, gdy tylko ktoś zbliży się do jego foremek w piaskownicy i podnosi raban, gdy ktoś z domowników ma na talerzu większy kawałek ciasta, nie załamuj rąk. Egoizm dziecięcy to naturalny odruch, który będzie osłabiać się w miarę, jak dziecko będzie obserwować interakcje między innymi ludźmi, lecz także pod wpływem twojego właściwego postępowania.

Ataków zazdrości i zaborczości dziecka nie wolno bagatelizować. W kryzysowych sytuacjach musisz natychmiast reagować, jasno i zdecydowanie wyznaczając granice. Nie należy karać dziecka izolacją, bo to właśnie poprzez zabawę z rówieśnikami zdobywa umiejętność negocjacji i dzielenia się. Jednocześnie od najmłodszych lat musi znać zasady poszanowania własnej i cudzej własności. Takie zasady powinnaś wpajać dziecku przede wszystkim poprzez cierpliwe tłumaczenie, lecz również poprzez systematyczną, pełną empatii naukę dawania. Oto co możesz robić:

Krok 1

Zacznij od aranżowania sytuacji, które nie będą wymagały od dziecka osobistych poświęceń. Dzielenie się rzeczami, które dziecko uważa za swoje początkowo może być trudne i nie warto na to naciskać, póki dziecko nie zrozumie idei dzielenia się. Możesz na przykład upiec ciasteczka i poprosić, by maluch rozdał je członkom rodziny lub dzieciom w przedszkolu. Podkreślaj, jak wielką przyjemność sprawia w ten sposób innym.

Krok 2

Wykorzystuj różne sytuacje, by pokazać dziecku, na czym polega dzielenie. Podczas zabawy, zapytaj, czy chciałoby przez chwilę pobawić się „twoją” zabawką i „pożycz” coś od dziecka. Po skończonej zabawie, nie zapomnij zaznaczyć, że zabawki wracają do swoich właścicieli - w ten sposób dasz dziecku do zrozumienia, że dzielenie się zabawkami może być dla niego przyjemne i nie wiąże się z utratą własności. W trakcie posiłku zaproponuj dziecku, by poczęstowało się czymś z twojego talerza. Pokaż mu, jaką radość sprawia ci to, że możesz się z nim podzielić i zapytaj, czy i ty mogłabyś dostać coś od niego.

Krok 3

Pokaż dziecku, jaką radość sprawia ci dawanie prezentów innym. Zaangażuj malucha w wybieranie upominków urodzinowych i pamiątek z wakacji dla członków rodziny. Gdy robicie zakupy spożywcze, zachęć dziecko, by wybrało drobną niespodziankę dla taty czy rodzeństwa. Nawet jeśli samo coś dostanie, przekazanie łakoci komuś innemu może być nie lada wyzwaniem.

Krok 4

Naucz dziecko, że dawać można nie tylko dobra materialne, ale również własny czas. W ramach zabawy możecie wspólnie przygotować kupony z drobnym przysługami, które będziecie wyświadczać sobie wzajemnie albo innym domownikom. W słoneczny weekend zorganizujcie akcję „Sprzątanie lasu” i od czasu do czasu zaangażujcie się w jakieś działania wolontariackie w waszej okolicy.

W książce „Raising Charitable Chldren” (tłum. Jak wychować dobroduszne dziecko), Carol Weisman opowiada o babci, która poprosiła wnuczęta o nietypowy prezent urodzinowy. Poprosiła, by zrobiły coś miłego dla innej osoby, narysowały obrazek przedstawiający to, co zrobiły, a później wręczyły go i opowiedziały o całym doświadczeniu.

Krok 5

Pokazuj dziecku, że dzielenie się to nie tylko pożyczanie, tymczasowa wymiana, albo sprawianie prezentów z różnych okazji. Biorąc udział w akcjach charytatywnych, tłumacz dziecku, że przekazujesz pieniądze, które zarobiłaś, by komuś pomóc i pozwól maluchowi wrzucić monetę do puszki z datkami. Jeśli zdarza ci się przekazywać nieużywane ubrania organizacjom charytatywnym, zaangażuj dziecko w pakowanie ciuszków do worka i tłumacz, co robisz.

Tym tropem powoli naprowadzaj dziecko na możliwość przekazania nieużywanych zabawek potrzebującym dzieciom. Zaproponuj, nigdy nie zmuszaj, ale nie odpuszczaj po pierwszej odmowie. Być może maluch musi przemyśleć wybór lub pożegnać się z zabawką. Jeśli będziesz cierpliwie dawać dobry przykład, pewnego dnia zobaczysz swojego malca taszczącego worek pełen zabawek dla innych dzieci.

Tagi: nauka dawania, mały egocentryk, wychowanie dziecka, dziecięcy egoizm

Podobne artykuły:

 • Fajna Mama Tygodnia: oleska83

  Fajna Mama Tygodnia: oleska83

  Ujęła nas odpowiedzią na pytanie o wychowawcze sztuczki... Zbyt często zapominamy, że kluczem do zrozumienia potrzeb i zachowań dziecka jest umiejętność spojrzenia na świat jego oczami. Więcej »

 • Nieśmiałe dziecko Jak z nim postępować?

  Nieśmiałe dziecko
  Jak z nim postępować?

  Jesteś rodzicem nieśmiałego dziecka? Będziesz potrzebować delikatności i cierpliwości, by pomóc mu w kontaktach z innymi. Więcej »

 • Uwaga, gryzie!

  Uwaga, gryzie!

  Jeszcze kilka miesięcy temu cieszyłaś się na widok pierwszego ząbka. Teraz twój maluszek wprawdzie gryzie, a najchętniej rodziców, rodzeństwo lub kolegów. Jak sobie z tym poradzić? Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: Asiek1813

  Fajna Mama Tygodnia: Asiek1813

  Asia kieruje się sercem i cieszy absolutnie każdą chwilą swojego macierzyńskiego debiutu. Co radzi świeżo upieczonym mamom? Więcej »

Komentarze