Poleć znajomym

Naucz dziecko wrażliwości

Autor: , 8 stycznia 2014 w Dziecko, Komentarze (0) »

Każdy rodzic pragnie by jego dziecko było otwarte, wrażliwe i przede wszystkim szczęśliwe. Wrażliwość i otwartość na ludzi, to dobry kapitał na szczęśliwe życie.

Dziecko przychodząc na świat jest jak biała książka, której kartki zapisujemy każdego dnia. I chociaż dziedziczy po rodzicach pewne cechy charakteru, to wiele zależy cod nas, czego go nauczymy by nie wyrosło na egoistę. W myśl zasady że „dobro powraca”, empatia i wrażliwość służą lepszemu budowaniu więzi międzyludzkiej. Dziecku, które jest otwarte na ludzi, lepiej odnajdują się w społeczeństwie.

Kiedy rozpocząć naukę

Dzieci w wieku 2-3 lata są raczej skupione na swojej osobie. Postrzegają świat przez pryzmat własnych potrzeb. Może się jednak tak zdarzyć, że widząc płaczące inne dziecko posmutnieją. Jednak nie jest to objaw prawdziwej empatii. Trzylatek jest już w stanie zrozumieć uczucia innych. Może przytulić lub pogłaskać kolegę czy koleżankę. Lub podzielić się zabawkami. Z pozoru drobne uczynki jak np. okrycie kocem śpiącego rodzica, podzielenie się czymś dobrym, to wielkie kroki na przyszłość. Jednak by tak się stało, nie wystarczy mówić, najlepiej gdy jesteśmy sami dobrym przykładem.

Nauka dzielenia się

Czas przed świątecznych akcji to dobra okazja by pokazać dziecku, co możemy zrobić dla bardziej potrzebujących. Podczas zakupów oddajcie coś do kosza ze zbiórką żywności. Możesz też zaproponować dziecku by wybrało kilka lub jedną zabawkę, czy też ubranka do Domu dziecka.

Szacunek dla starszych

Szacunku dla innych ludzi najlepiej uczyć dając odpowiedni przykład. Kiedy widzisz staruszkę pomóc jej przy zakupach, przejściu dla pieszych, w autobusie ustępując miejsca. Okazji jest naprawdę bardzo dużo. Przy każdej takiej sytuacji, wytłumacz dziecku dlaczego tak robisz.

Szacunek dla zwierząt

Nie musisz od razu kupować psa czy kota. Tata razem z dzieckiem może np. zbudować karmnik dla ptaków. Można też kupić gotowy i pozwolić czy dziecko wybrało. Zimą wspólnie dokarmiajcie ptaki, czy koty. Możesz kupić rybkę i uczyć opieki nad nią.

Nic na siłę

Dzieci bardzo przywiązują się do swoich zabawek czy też ubranek. Dlatego też nie można tak prostu ich zabierać i mówić, że oddamy innym bardziej potrzebującym. Należy to robić z wielkim wyczuciem jak też w odpowiednim czasie. Nam dorosłym czasami wydaje się, że małe dzieci niewiele rozumieją. Jednak to nasze wzorce, tłumaczenia mogą zdziałać cuda. Małe dzieci bardzo chętnie pomagają w pracach domowych. Nie wyganiajmy ich z kuchni podczas gotowania czy pieczenia. Zachęcajmy też do drobnych prac porządkowych.

Nie wychowujmy egoistów. Kiedy dorosną trudniej im będzie znaleźć przyjaciół. Tacy ludzie trudniej też nawiązują kontakty z innymi ludźmi. Jednak jak w każdej dziedzinie życia i tutaj należy znaleźć złoty środek. O swoje sprawy również należy dbać, odrobina egocentryzmu nie zaszkodzi.

Tagi: naucz dziecko wrażliwości, wychowanie dziecka, nauka wrażliwości

Podobne artykuły:

Komentarze