Poleć znajomym

Naucz dziecko kochać książki

Autor: , 3 sierpnia 2012 w Dziecko, Komentarze (3) »

W dobie gier komputerowych, laptopów i konsol do gry ciężko "zapędzić" dziecko do czytania. Im wcześniej zarazisz je czytaniem, tym lepiej.

W świecie cybernetycznych gadżetów i technologicznych nowości, które zasypują rynek i mamią dźwiękami oraz grafiką, trudno zainteresować dziecko książką. Przecież tam nic się nie rusza, nie ma aż tak angażujących wzrok podniet, no i trzeba się namęczyć czytając.

Pokolenia "książkowe" wiedzą, co chowa się pod okładką, i że wystarczy uwolnić myśli i pozwolić wzrokowi przesuwać się po kolejnych linijkach tekstu, by już wkrótce znaleźć się w innym świecie. Pełnym ciekawych historii, barwnych bohaterów i zdarzeń, które pobudzają wyobraźnię. Ale jak zarazić tym dziecko i przekonać, że książka kryje to samo, co gra komputerowa?

czytajcie razem

By dziecko pokochało czytanie musisz z tego uczynić część dnia. Ono po prostu musi zaistnieć w waszym domu, i ważne by zaistniało w ciekawy i inspirujący sposób. Najlepiej taki, który będzie kojarzył się z mile spędzonym czasem.

Zaplanuj te wspólne chwile. Zastanów się kiedy jest najlepsza pora nie tylko dla twojego dziecka, ale dla ciebie również. Nie chodzi przecież o to, byś w pośpiechu czytała bajkę, ale miała wolny czas na uczestniczenie w czytaniu całą sobą. Zanim zabierzecie się do wspólnego czytania, wybierz spokojne i wygodne miejsce, w którym spędzicie ten czas. Kto nie lubi miękkiej sofy i poduszek? Sprzyjają przytuleniu się i oddaniu lekturze.

Gdy już znajdziecie się o dobrej porze i w dobrym miejscu, zacznijcie czytać. Możesz dodatkowo przygotować małe przekąski, które umilą wam czas. Te wspólne chwile są naprawdę nieocenione w rozwoju dziecka, a rodzicom też wiele dają.

książki, książeczki, albumy

Zabierz dziecko na zakupy w księgarni. To fajne, kolorowe miejsce, w którym można przejrzeć książki i wczuć się w książkowy klimat. Wspólnie możecie tam odkryć kolorowe ilustracje, książki-składanki, inspirujące albumy i ciekawe czasopisma. Błądźcie między regałami, dotykajcie, oglądajcie. Najważniejsze by dziecko zainteresowało się czymś, co tam znajdzie. I nieważne jeśli będzie to książeczka, o której pomyślisz, że nie jest zbyt wartościowa. Jeśli tylko maluch okaże zainteresowanie, wykorzystaj moment, by wzbudzać w nim miłość do czytania.

Nie zdziw się także, gdy twoja pociecha zechce czytać tą samą historię jeszcze raz ... i jeszcze raz. Uzbrój się w cierpliwość i zacznij od nowa. To wcale nie jest stracony czas i nie myśl, że lepiej byłoby sięgnąć po coś nowego. To znak, że fabuła czy bohaterowie "wciągnęli" malucha w ten magiczny świat pomiędzy dwiema okładkami! Pamiętaj też, że powtarzanie to naturalna część nauki, która pomaga dzieciom, zwłaszcza tym małym, w rozumieniu słuchanego tekstu i przyswajaniu słownictwa.

a może napiszecie razem opowiadanie?

Dzieci to świetni "opowiadacze". Te wyjątkowo kreatywne potrafią wymyślać historie na poczekaniu. Czemu nie mielibyście wspólnie "wydać" takiej książeczki, w której znalazłyby się rysunki twojej pociechy i wymyślona przez nią fabuła? Jeśli dziecko jeszcze nie pisze, niech podyktuje ci słowa, a samo zadba o ilustracje. No i nie zapomnijcie "oprawić" książeczki, ani wpisać autora dużymi literami!

puśćcie wodze wyobraźni

Książka może być świetnym początkiem do zabawy wyobraźnią. Przed czytaniem możesz zaangażować dziecko do snucia wyobrażeń na temat historii lub bohaterów, które dopiero co macie poznać. Po lekturze, niekoniecznie od razu po przeczytaniu, zabierzcie się za rysowanie, malowanie czy inne manualne zajęcia inspirowane historią z książki. Niech w ruch pójdą kolorowe kredki, farby, plastelina, sznurki czy filc. Pola do popisu jest mnóstwo, a podczas takiej artystycznej sesji możecie wrócić w rozmowie do treści przeczytanej opowieści.

pokaż, że lubisz czytać

Nic tak nie uczy jak dobry przykład, prawda? A dzieci są jak gąbki, które chłoną przykłady z otoczenia. Nie rezygnuj z niego i pokaż dzieciom jak przyjemne jest czytanie. Zwłaszcza na wygodnej sofie czy fotelu, z kubkiem kawy czy herbaty w ręce i zainteresowaniem w oku.

wycieczka do biblioteki

Biblioteka jest kolejnym miejscem, w którym unosi się duch książki. Wiele z nich organizuje obecnie dodatkowe zajęcia dla dzieci - czytanie lektur, spotkania z aktorami, wieczorki z poezją czy warsztaty artystyczne inspirowane literaturą. Zabierz tam kiedyś swoje dziecko. Niech wybierze książki-skarby, które mu się podobają!

rodzinne wieczory z książką

Być może jest to nieosiągalny cel, ale spróbować na pewno warto. Większość rodzin spędza czas przy swoich własnych zajęciach. Zapracowani rodzice nadrabiają zaległości po godzinach, dzieci korzystają i spędzają czas przed komputerem. A może fajnie by było chociaż raz w tygodniu siąść razem wygodnie, przygotować coś małego do przekąszenia i wypicia i wspólnie poczytać? mam lub tata w roli narratora i bohaterów książki? To może być zabawne, ale przede wszystkim jednoczy rodzinę, daje poczucie miłości i bezpieczeństwa.

Tagi: czytanie, książki, opowiadania, czytanie dziecku, czytanie książeczek

Podobne artykuły:

 • Jak nauczyć dziecko pomagać

  Jak nauczyć dziecko pomagać

  Naukę pomocy w domu przez dzieci warto rozpocząć już w wieku 2 lat. Malec jest wówczas pełny zapału i chętnie naśladuje rodziców w codziennych czynnościach. Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

 • Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka

  Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka

  Uczenie własnych dzieci jest fascynującą przygodą, o której w wywiadzie opowiadają Natalia i Krzysztof Minge - autorzy poradnika Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Więcej »

 • Czytanie dziecku

  Czytanie dziecku

  Nikt nie ma chyba wątpliwości, że dzieciom powinno się czytać książeczki. Ale co daje takie czytanie? Więcej »

Komentarze

 1. askli 3 sierpnia 2012, 8:42

  ja bardzo lubie czytać... mam nadzieje, że moje dziecko też to polubi :) :) poczekamy zobaczymy :D

 2. bernadzia 20 maja 2020, 16:16

  Ja też bardzo lubię czytać :) U nas w domu ciągle wałkujemy książki wydawnictwa Zielona Sowa głównie ,,Tola na wsi". Są świetne !

 3. JuliaO (Gość) 26 maja 2020, 13:31

  My zawsze z dzieciakami czytamy razem. Też znamy ,,Tola na wsi", bardzo fajna książeczka :D