Poleć znajomym

Naucz dziecko jeść warzywa

Autor: , 31 maja 2012 w Dziecko, Komentarze (0) »

Jeśli twoje dziecko nie lubi warzyw, to wiedz, że nie jesteś sama. Wykluczenie ich z diety nie jest wskazane, co więc robić, by dziecko je pokochało?

Twoja pociecha nienawidzi warzyw? Witaj w klubie! jak pokazują badania jedynie 22% dzieci w wieku 2-5, 16% dzieci w wieku 6-11 i 11% nastolatków spożywa wystarczającą ilość warzyw. Większość dzieci na widok warzyw nagle traci apetyt i najchętniej ucieka od stołu. Wykluczanie ich z diety nie wchodzi w rachubę ze względu na zawartość witamin i mikroelementów istotnych dla rozwoju dziecka. Jak więc zachęcić dzieci do ich spożywania lub sprytnie przemycić te zdrowe komponenty diety na talerz? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Serwuj te warzywa, które dziecko lubi

Najprawdopodobniej twoja pociecha nie mówi NIE wszystkim warzywom i pewnie ma jedno lub dwa, które lubi lub przynajmniej toleruje. Wykorzystaj to i podawaj jak najczęściej w postaci rożnych potraw. Gotuj, piecz, mieszaj do sałatek, serwuj w postaci zup-kremów. Pomysłów nie powinno zabraknąć.

Podawaj jako przystawkę

Bądź sprytna i wykorzystaj chwile, kiedy dziecko jest najgłodniejsze. W oczekiwaniu na danie główne zaserwuj przystawkę z warzywami w roli głównej. Być może skusi się na całą, a może tylko "dziubnie" raz, czy dwa. I dobrze. Niech przyzwyczaja się do smaku.

Zmień barwę

Niektóre dzieci maja awersję do warzyw o określonym kolorze, na przykład tolerują te białe (ziemniaki, kalafior, pietruszka), ale nie wezmą do ust zielonych. I tutaj jest pole do popisu. Twoja w tym głowa, by sprytnie je ukryć lub "przebrać". Wykorzystaj ciasto naleśnikowe lub tempurę do przygotowania smacznego posiłku, który zamaskuje znienawidzony przez twojego malucha kolor warzyw.

Dressing twoim sprzymierzeńcem

Powiedzmy to sobie szczerze - większość warzyw ma smak średnio ciekawy. Ale ta sama większość rozkwita smakowitym bukietem w towarzystwie odpowiedniego dressingu. Nie rezygnuj z niego - taki jogurtowy sos z ulubionymi przyprawami twojego dziecka może w prosty sposób przełamać niechęć do jedzenia warzyw.

Bawcie się podczas posiłku

W przypadku młodszych dzieci zabawa podczas posiłku to sprytny sposób na zachęcenie ich do jedzenia. Wykorzystaj przestrzeń na talerzu, by "namalować" za pomocą warzyw wesołą buźkę, zbudujcie czerwonego bałwana z koktajlowych pomidorków, a brokuły niech zamienią się w małe drzewka. Tylko wyobraźnia was ogranicza, pomysłów jest naprawdę mnóstwo!

Gotujcie razem

Spraw, by jedzenie nie kojarzyło się wyłącznie z talerzem i sztućcami. Angażując dziecko do zakupów w sklepie warzywnym i podczas przygotowywania posiłków pobudzasz jego zmysły. Niech dotyka, wącha, smakuje i w ten prosty sposób pobudza swoją smakową ciekawość. A kolejny krok, czyli rozsmakowanie się w warzywach, nastąpi o wiele szybciej.

Tagi: dieta, odżywianie dziecka, warzywa

Podobne artykuły:

 • Jak nauczyć dziecko cierpliwości

  Jak nauczyć dziecko cierpliwości

  Kilkuletnie dziecko wszystko chce mieć na "już". Nie zważając na rówieśników pierwsze biegnie na huśtawkę, od ciebie wymaga natychmiastowej uwagi, włączenia teraz bajki lub podania deseru. Więcej »

 • Dieta na wysokie IQ twojego dziecka

  Dieta na wysokie IQ twojego dziecka

  Dzięki zdrowej, mądrze skomponowanej diecie twoje dziecko będzie się prawidłowo rozwijało i z dnia na dzień stawało coraz silniejsze. Nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Sprawdź, co ... Więcej »

 • Malec bezpieczny w ogrodzie

  Malec bezpieczny w ogrodzie

  Wiosną i latem dzieciaki uwielbiają bawić się w przydomowym ogródku lub na działce. Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, aby zapewnić mu w tym czasie bezpieczeństwo. Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

Komentarze