Poleć znajomym

Najlepszy czas na drugie dziecko

Autor: , 23 maja 2014 w Ciąża, Komentarze (13) »

Mówi się, że na ciążę nigdy nie ma „najlepszej pory” i sprawdza się to szczególnie w przypadku drugiego dziecka. Zawsze będzie co najmniej kilka argumentów za i przeciw, a każdy z nich w gruncie rzeczy słuszny. Są jednak pewne przesłanki naukowe, które mogą zaważyć na waszej decyzji o drugim małym domowniku.

Co do tego, że chcesz mieć drugie dziecko nie masz wątpliwości, ale myśli zaprzątają ci dziesiątki pytań. Czy możemy w tym momencie pozwolić sobie na powiększenie rodziny? Czy dwa maluchy to nie za duże obciążenie? Czy będziemy mieli czas dla siebie? Wreszcie, czy nasza pociecha jest na pewno gotowa na rodzeństwo? Te wszystkie kwestie mogą decydować o tym, że odłożycie starania do czasu, aż wasze pierwsze dziecko będzie nieco bardziej samodzielne. Jest jednak ogromna rzesza osób, które widzą w tej potencjalnie trudnej sytuacji same plusy.

Nie ma na co czekać?

Powodów, dla których rodzice decydują się na drugą pociechę niemal natychmiast po urodzeniu się pierwszej jest kilka. Po pierwsze, wierzą, że dzieci, które dzieli niewielka różnica wieku, będą wspaniałymi kompanami w zabawie i ogólnie będą sobie bliższe. Po drugie, mają nadzieję, że kilkunastomiesięczny maluszek łatwiej zaakceptuje nowego członka rodziny niż świadomy swojej pozycji w domu kilkulatek.

Inni po prostu chcą – brzydko mówiąc – szybko się uwinąć i mieć pieluchy z głowy. Oczywiście nie bez znaczenia jest też fakt, że decydując się szybko na drugie dziecko, jesteśmy „na bieżąco” z ubrankami, mebelkami i innymi niezbędnymi akcesoriami. Jednak niewielka różnica wieku między rodzeństwem ma też pewien minus, z którego być może nie zdajemy sobie sprawy.

Otóż socjolodzy z Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych (ISER) przy Uniwersytecie w Essex ustalili, że dzieci, między którymi jest większa różnica wieku mają większe aspiracje i zyskują lepsze wykształcenie niż rodzeństwa zbliżone wiekiem. Potencjalne wyjaśnienia takiej prawidłowości są dwa.

Kto pierwszy ten "lepszy"

Przypuszcza się, iż zaobserwowane różnice mają związek z tym, że rodzice dzieci niezbliżonych wiekiem z reguły poświęcają im więcej czasu i przeznaczają więcej środków finansowych na ich potrzeby w kluczowych latach rozwoju. Każdy rodzic przyzna chyba, że zdecydowanie łatwiej jest zająć się młodszym dzieckiem, gdy pierwsza pociecha jest w miarę samodzielna i nie wymaga nieustannej uwagi.

I nie są to tylko przypuszczenia. Joseph Price porównał dane rodzin o podobnym statusie socjoekonomicznym i ustalił, że pierwszym dzieciom poświęca się od 20 do 30 minut więcej niż ich rówieśnikom z innych rodzin, którzy urodzili się jako drudzy.

"Rodzinne IQ"

Innym potencjalnym wyjaśnieniem odkrytej prawidłowości jest teoria Roberta Zajonca, oparta na obserwacji, że dzieci, które przyszły na świat jako pierwsze, wykazują lepsze wyniki w testach na inteligencję. Zajonc wyjaśnia, że dzieci mają większe możliwości rozwoju w środowisku bardziej stymulującym intelektualnie, a środowisko intelektualne rodziny można ocenić uśredniając intelektualny wkład wszystkich jej członków.

Oznacza to, że gdy rodzi się pierwsze dziecko, klimat intelektualny rodziny tworzą dwie osoby dorosłe i dziecko. Maluch wchodzi w interakcje wyłącznie z rodzicami, zatem rozwija się w środowisku o względnie wysokim poziomie intelektualnym. Każde kolejne dziecko obniża „średnią intelektualną” rodziny, a zatem rozwija się w środowisku o niższym poziomie intelektualnym niż pierwsze dziecko. Warunkiem odwrócenia tej zależności jest podobno różnica wieku między rodzeństwem wynosząca przynajmniej 5 lat.

Jest to naturalnie tylko teoria oparta na niepełnych danych, więc nie załamuj rąk, jeśli między nogami plączą ci się właśnie dwu- i czterolatek. Poświęcaj swoim dzieciom czas, angażuj je intelektualnie i pokazuj świat, a z pewnością "przechytrzysz" ogólne statystyki.


Ile lat mają wasze dzieci? Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest waszym zdaniem najlepsza?

Tagi: ciąża, drugie dziecko, rodzeństwo, inteligencja dziecka, edukacja

Podobne artykuły:

 • Sposoby na niejadka

  Sposoby na niejadka

  Do prawdziwej rozpaczy może doprowadzić dziecko, które nie chce jeść. Na wszystko mówi nie, zaciska buzię, pluje a nawet płacze. Ale na każdego niejadka są jednak sposoby. Więcej »

 • Dziecko na basenie

  Dziecko na basenie

  Zajęcia na basenie to dla maluchów wspaniała zabawa, ale też korzyści zdrowotne. Oto, jak się do nich przygotować. Więcej »

 • Mały egocentryk i materialista

  Mały egocentryk i materialista

  Kochający rodzice zrobiliby wszystko, by oszczędzić dzieciom stresu, łez i rozczarowań. Chcemy dać im wszystko co najlepsze, wyeliminować wszelkie zagrożenia i pomóc kształtować wiarę we ... Więcej »

 • Dzieci i zwierzęta pod jednym dachem

  Dzieci i zwierzęta pod jednym dachem

  Aby uniknąć przykrych niespodzianek, naucz dziecko i zwierzę obcować ze sobą. Podpowiemy ci jak. Więcej »

Komentarze

 1. Aga.W 23 maja 2014, 11:37

  interesujące jest Rodzinne IQ :)

 2. Malinka 24 maja 2014, 23:19

  Myślę o drugim dziecku, oczywiście. A oto co mnie ostro przyhamowało w rozmyślaniach: żłobek publiczny ponad 500 zł za miesiąc. I żegnam się z marzeniami.

 3. jo_anna 24 maja 2014, 23:43

  zastanawia mnie jak długo prowadzono te badania :)
  znam wiele rodzeństw, gdzie różnica wieku to rok, dwa lata i w 90% to właśnie to drugie dziecko było bystrzejsze, bo szybciej uczyło się pewnych rzeczy podpatrując starszego brata lub siostrę ;)

 4. beti1979 28 maja 2014, 8:31

  różnica między moimi dziećmi będzie 10 lat i myślę że to od nas zależy ile będziemy poświęcać im czasu w ich wychowywaniu aby w przyszłości nie było różnic :) na początku przerażała mnie myśli 10 lat różnicy ale teraz widzę że nie ma się co bać bo moja córcia już nie może doczekać się rodzeństwa :) pozdrawiam was mamusie :)

 5. Kaśka (Gość) 5 czerwca 2014, 14:14

  hej
  Ja do decyzji o drugim dziecku byłam gotowa już po 1,5 roku. Chciałam ale sytuacja finansowa mnie ograniczała, mój mąż też tylko dlatego nie chciał. Jednak postawiłam na swoim zaszłam i poprawiła mi się sytuacja finansowa. Szczęście chodzi parami. Mój kochany synek będzie miał rodzeństwo jest 4 lata różnicy. Jestem bardzo szczęśliwa i wszystkim życzę takiego szczęścia.

 6. amedyczny 16 lipca 2014, 12:50

  Abonament medyczny: wizyta w dowolnym terminie, bez kolejek i bez czekania, na terenie całego kraju już od 65zł miesięcznie:

  - 24h infolinia medyczna - 7 dni w tygodniu
  - lekarze pierwszego kontaktu i lekarze specjaliści bez limitu i bez skierowań
  - badania laboratoryjne, badania diagnostyczne
  - prowadzenie ciąży
  - specjalne warunki dla osób powyżej 65 roku życia
  - wizyty domowe
  - bezpłatne szczepienia przeciw grypie
  - bezpłatne usługi stomatologiczne
  - 61 zakresów chirurgii jednego dnia
  - zabiegi rehabilitacyjne
  - i wiele innych...

  Pakiety rodzinne w stałej cenie (od 163zł) bez względu na liczbę dzieci!

  W przypadku zainteresowania zapraszam do kontaktu: amedyczny@ gmail.com

 7. Mariolaaa 23 maja 2015, 17:36

  Drogie Panie!
  Bardzo proszę o poświęcenie mi chwilę czasu i pomoc w staniu się Magistrem :) :) :)

  Jestem studentką fizjoterapii i prowadzę badania ankietowe mające na celu sprawdzić wpływ aktywności fizycznej oraz zajęć Szkoły Rodzenia, jeśli brała Pani w nich udział na poziom stresu u ciężarnych. Ankieta jest anonimowa i rozwiązanie jej zajmuje około 10 min. Jeżeli w aktualnej ciąży nie uczestniczyła Pani w zajęciach SR, nie musi Pani odpowiadać na pytania od 15 do 24, będzie krócej :)


  Link do ankiety: http://www.ankietaplus.pl/s/70814ATM

  Pozdrawiam i życzę dużo radości z maluchów!

 8. winegre 18 marca 2016, 12:48

  to chyba muszę się pospieszyć :)

 9. rupcio 2 maja 2016, 9:08

  njalepiej jedno po drugim :)

 10. juliapocucha1234 24 maja 2016, 14:03

  ja na drugie dziecko zdecydowalam sie gdy syn mial 5 lat. chcialam aby byl troche "odchowany"

 11. Jennifer.v 30 lipca 2016, 15:04

  Kiedy byłem w potrzebie pomocy finansowej, skontaktowałem Calvin finansowe kredytu mieszkaniowego dla kredytu ZL790,000 i dostałem pożyczkę trzy dni po zatwierdzeniu bez stresu, jeśli jesteś w potrzebie biznesu, pożyczki osobiste lub jakiejkolwiek kredytu, proszę skontaktować się Calvin finansowe kredytu mieszkaniowego poprzez ich adres e-mail: (calvinfinancialloanhome@outlook.com) Tel: (+1) 501-404-7495 lub strona internetowa: http://calviinfinancialloanhomes.bravesites.com

 12. jessy85 19 sierpnia 2016, 15:33

  No cóż jakby powiedział klasyk: nigdy nie ma odpowiedniego czasu :(

 13. Didet1985 23 lipca 2018, 10:26

  Ciężko było nam podjąć decyzję, kiedy będzie ten właściwy moment. Zdecydowaliśmy się na 4 lata różnicy między dzieciakami. Starsza Nikola jest bardziej odpowiedzialna zajmuje się braciszkiem w trakcie zabawy :)