Nadciśnienie w ciąży
Bywa, że niektóre kobiety cierpią na nadciśnienie jeszcze zanim zajdą w ciążę. Z kolei, u innych problem wysokiego ciśnienia krwi może pojawić się dopiero w ciągu pierwszego trymestru ciąży.
Przyczyną takiej sytuacji jest najczęściej to, że kobieta wcześniej miała problem związany z nadciśnieniem krwi, taki jak stan przedrzucawkowy, który zwykle występuje pod koniec ciąży. U większości ciężarnych trudno wskazać powód nadciśnienia, dlatego mówi się o nadciśnieniu samoistnym, ale zdarza się, że przyczyną takiej sytuacji jest choroba nerek lub serca.
Rozpoznanie nadciśnienia
Za nadciśnienie ciężarnej uznaje się ciśnienie tętnicze powyżej wartości 140/90 mmHg, które powinno zostać zmierzone na obu rękach w pozycji leżącej, po kilkuminutowym wypoczynku. Jeśli ciśnienie skurczowe wzrosło o około 25 mmHg, a rozkurczowe o 15 mmHg w porównaniu z ciśnieniem przed ciążą, również można mówić o problemie nadciśnienia u kobiety w ciąży.
Problemy związane z nadciśnieniem
Wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży może spowodować ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Stan ten jest niekorzystny dla dziecka i może zagrozić jego zdrowiu i życiu. Niemniej jednak, jeśli zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności, stan rzucawki nie będzie zagrożeniem ani dla przyszłej matki, ani dla jej nienarodzonego dziecka. Skutkiem nadciśnienia może również być zmniejszony przepływ krwi przez łożysko, mający kluczowy wpływ na wzrost płodu. W skrajnych przypadkach zdarza się nawet przerwanie łożyska.
Nadciśnienie nabyte
W czasie ciąży może pojawić się problem nadciśnienia. Cierpi z tego powody około 10% ciężarnych. Problem nasila się wraz ze zbliżaniem się do porodu. Ciśnienie krwi jest określane w oparciu o dwie wartości opisujące wysokość ciśnienia: skurczowe i rozkurczowe. Ciśnieniu skurczowemu towarzyszy naturalnie skurcz serca, a rozkurczowemu – rozkurcz.
Postępowanie w nadciśnieniu w czasie ciąży
Musisz upewnić się, że Twoja położona lub lekarz mierzy w sposób regularny Twoje ciśnienie krwi. Jeśli jest ono zbyt wysokie, powinnaś dużo odpoczywać i wykonywać proste ćwiczenia oddechowe, aby się zrelaksować. Unikaj zbyt dużej ilości słonych pokarmów, a w zamian jedz dużo warzyw i owoców.
W przypadku niedokrwistości, która spowodowana jest niedoborem żelaza czy witamin, powinnaś zacząć stosować odpowiednią dietę. Jej podstawowymi składnikami powinny stać się wszystkie pokarmy, będące źródłem żelaza, a więc mięso wołowe, wątroba drobiowa, ryby, drób, kapusta biała, kapusta włoska, soja, czy też suszone owoce. Nie należy przy tym zapominać o równoczesnym spożywaniu środków mających właściwości zakwaszające, czyli owoców cytrusowych lub soków z tych owoców, truskawek, jagód, pomidorów czy malin, ponieważ to one warunkują prawidłowe wchłanianie żelaza dostarczanego w diecie.
Poleć znajomym