Poleć znajomym

Nadciśnienie w ciąży

Autor: , 17 sierpnia 2010 w Ciąża, Komentarze (3) »

Bywa, że niektóre kobiety cierpią na nadciśnienie jeszcze zanim zajdą w ciążę. Z kolei, u innych problem wysokiego ciśnienia krwi może pojawić się dopiero w ciągu pierwszego trymestru ciąży.

Przyczyną takiej sytuacji jest najczęściej to, że kobieta wcześniej miała problem związany z nadciśnieniem krwi, taki jak stan przedrzucawkowy, który zwykle występuje pod koniec ciąży. U większości ciężarnych trudno wskazać powód nadciśnienia, dlatego mówi się o nadciśnieniu samoistnym, ale zdarza się, że przyczyną takiej sytuacji jest choroba nerek lub serca.

Rozpoznanie nadciśnienia

Za nadciśnienie ciężarnej uznaje się ciśnienie tętnicze powyżej wartości 140/90 mmHg, które powinno zostać zmierzone na obu rękach w pozycji leżącej, po kilkuminutowym wypoczynku. Jeśli ciśnienie skurczowe wzrosło o około 25 mmHg, a rozkurczowe o 15 mmHg w porównaniu z ciśnieniem przed ciążą, również można mówić o problemie nadciśnienia u kobiety w ciąży.

Problemy związane z nadciśnieniem

Wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży może spowodować ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Stan ten jest niekorzystny dla dziecka i może zagrozić jego zdrowiu i życiu. Niemniej jednak, jeśli zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności, stan rzucawki nie będzie zagrożeniem ani dla przyszłej matki, ani dla jej nienarodzonego dziecka. Skutkiem nadciśnienia może również być zmniejszony przepływ krwi przez łożysko, mający kluczowy wpływ na wzrost płodu. W skrajnych przypadkach zdarza się nawet przerwanie łożyska.

Nadciśnienie nabyte

W czasie ciąży może pojawić się problem nadciśnienia. Cierpi z tego powody około 10% ciężarnych. Problem nasila się wraz ze zbliżaniem się do porodu. Ciśnienie krwi jest określane w oparciu o dwie wartości opisujące wysokość ciśnienia: skurczowe i rozkurczowe. Ciśnieniu skurczowemu towarzyszy naturalnie skurcz serca, a rozkurczowemu – rozkurcz.

Postępowanie w nadciśnieniu w czasie ciąży

Musisz upewnić się, że Twoja położona lub lekarz mierzy w sposób regularny Twoje ciśnienie krwi. Jeśli jest ono zbyt wysokie, powinnaś dużo odpoczywać i wykonywać proste ćwiczenia oddechowe, aby się zrelaksować. Unikaj zbyt dużej ilości słonych pokarmów, a w zamian jedz dużo warzyw i owoców.

W przypadku niedokrwistości, która spowodowana jest niedoborem żelaza czy witamin, powinnaś zacząć stosować odpowiednią dietę. Jej podstawowymi składnikami powinny stać się wszystkie pokarmy, będące źródłem żelaza, a więc mięso wołowe, wątroba drobiowa, ryby, drób, kapusta biała, kapusta włoska, soja, czy też suszone owoce. Nie należy przy tym zapominać o równoczesnym spożywaniu środków mających właściwości zakwaszające, czyli owoców cytrusowych lub soków z tych owoców, truskawek, jagód, pomidorów czy malin, ponieważ to one warunkują prawidłowe wchłanianie żelaza dostarczanego w diecie.

Tagi: nadciśnienie w ciąży, nadciśnienie, ciśnienie w ciąży, badania w ciąży, zdrowie w ciąży, stan przedrzucawkowy

Podobne artykuły:

 • Jak przygotować się do ciąży?

  Jak przygotować się do ciąży?

  Jeśli rozsądnie podchodzisz do kwestii potomstwa, wykorzystaj czas przed zajściem w ciążę na odpowiednie przygotowanie i przetestowanie organizmu. Podpowiadamy jak to zrobić. Więcej »

 • Badania prenatalne - amniopunkcja

  Badania prenatalne - amniopunkcja

  Amniopunkcja jest jednym z najważniejszych badań prenatalnych. Z dokładnością do 99% wykazuje bądź też wyklucza zespół Downa, ale również inne nieprawidłowości. Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze

 1. schmetterling 26 lutego 2011, 11:45

  ja mam raczej niedociśnienie

 2. mamaela 11 czerwca 2011, 17:38

  Ja przez pierwsze 3 m-ce ciąży miałam za wysokie (np. 150/105).Okazało się, że winne były nerki, które leczyłam. Ograniczyłam w diecie wszystko co podwyższa ciśnienie: sól, colę, kawę, czarną herbatę i przeszło tak skutecznie, że teraz mam raczej tendencję do niskiego :)

 3. MARZUSIAA (Gość) 24 maja 2012, 15:36

  haha..a ja mam syndrom białego kitla i wszystko jest ok dopóki nie wejdę do przychodni albo szpitala-wtedy się zaczyna...moja lekarka śmieje się że przecież nie jest taka straszna ale ja i tak nie mogę nic na to poradzić.Normalnie mam 128-130 a jak wchodzę do gabinetu mam nawet 160..haha...