Poleć znajomym

Mów do dziecka

Autor: , 28 grudnia 2010 w Niemowlę, Komentarze (5) »

Wydaje się nam, że niemowlę nie wiele rozumie z tego co mówimy. To błąd! Dziecko słucha cię, uczy się języka, chociaż pierwsze słowo wypowie dopiero za kilka miesięcy.

Maluszek słyszy nas już wtedy kiedy znajduje się w brzuchu mamy. Po urodzeniu potrafi odróżnić głos mamy od innych kobiet oraz język ojczysty od obcego. Głos mamy daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i uspokaja go. I tak naprawdę, że nie jest ważne to co mówimy, ale jak to robimy - ciepło, łagodnie. Potrafi ono wyczuć ton głosu o nasze emocje.

Od 0 - 6 miesięcy

W tym okresie maluszek rozumie niewiele słów, ale należy go oswajać z brzmieniem mowy. Przy każdej okazji opowiadaj mu co robisz, podczas ubierania, przewijania, kąpieli, karmienia. Nosząc je opowiadajmy o przedmiotach które go otaczają, wyjrzyjmy przez okno , pokażmy mu słońce, kwiaty itp. Mów powoli, zatrzymuj się, tak jakbyś oczekiwała na odpowiedź. W ten sposób dziecko zapozna się z naturalnym rytmem rozmowy. Pewnie odpowie ci głużeniem - i to będzie wasza pierwsza pogawędka!

Od 6 - 12 miesięcy

W tym wieku niemowlę zaczyna gaworzyć. Reaguje też na swoje imię - potrafi odwrócić główkę, kiedy go wołasz. Szacuje się, że dziewięciomiesięczne niemowlę potrafi rozpoznać około 20 słów. Oczywiście w tym te najważniejsze "mama" i "tata". Potrafi też wyrazić swoje zdanie za pomocą gestów - jest to kiwanie główką. Chociaż nie potrafi wymawiać jeszcze całych wyrazów, potrafi zakomunikować po swojemu i tworzy swój własny język. I mimo, że mowa dziecka jest bardzo rozkoszna, to nie powtarzaj za nim zdrobnień wyrazów, bo w jego umyśle utrwalą się nieprawidłowe wyrażenia. W wieku 10-12 miesięcy maluszek potrafi wskazać rączką swoje zabawki, dodając do tego swoje gaworzenie. Wykorzystajmy ten moment do rozmowy z dzieckiem i dokładnie opisujmy te przedmioty, które malec wybierze. Podczas czytania bajek róbmy to z intonacją. Dziecko słucha i obserwuje. Każde słowo wypowiadajmy poprawnie i powoli - w ten sposób łatwiej mu będzie je poznać i zapamiętać (co nie oznacza, że za raz zacznie mówić).

Od 12-18 miesięcy

Nasze dziecko rozumie już wiele wyrazów i próbuje niektóre powtarzać. Ale by mogło dobrze zapamiętać i skojarzyć dany wyraz nie wystarczy często go powtarzać - należy mu go wskazać np. podczas zabawy piłką, należy ją dziecku wskazać i mówić "to jest piłka". Do nauki mówienia wykorzystujmy każdy moment - spacer, wyprawa do sklepu, zabawa. Opisujmy każdą wykonywaną czynność. Używaj prostych i krótkich zdań - "to jest mleko", oraz ogólnych słów "jedzie samochód", a nie "ford". Wymawiając nowe słowa podkreśl je i powtórz kilka razy np "mleko jest py-szne, py-szne" , dom jest wiel-ki, wiel-ki".

Pamiętaj jednak, by nie narzucać dziecku zbyt szybkiego tempa nauki.

Należy mówić wyraźnie, powoli, pozwalając mu wychwycić każde słowo.

W wieku 18 miesięcy dziecko wkracza w okres odkryć językowych. Potrafi już łączyć wyrazy w pary, choć nie umie ich jeszcze wyraźne wymówić. Dziennie potrafi poznać około 13 nowych słów. Rozumie większość poleceń, ale należy uważać, by nie były one zbyt skomplikowane. Nie należy też pytać dziecka za wiele, bo niektóre dzieci zaczynają wtedy unikać rozmów. Dziecko, które jest nieśmiałe, możemy zachęcać do rozmów gestem, spojrzeniem np. załóż okulary słoneczne - pewnie będzie chciało je przymierzyć, lub przygotujmy coś pysznego do zjedzenia, tak by dziecko to widziało, ale nie mogło tego dosięgnąć. Wówczas będzie musiało cię o to poprosić.

Nie wymagaj jednak zbyt wiele od dziecka. Każde rozwija się w innych tempie. A nauka mówienia to proces, który trwa całymi miesiącami.

Tagi: rozwój mowy, nauka mówienia, rozwój niemowlaka, niemowlę

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Nauka mówienia - Jak pomóc dziecku?

  Nauka mówienia - Jak pomóc dziecku?

  Niektóre dzieci paplają od przysłowiowej kołyski, inne nie chcą wydusić z siebie słowa. Mamy kilka wskazówek, jak pobudzić takiego milczka. Więcej »

 • Kręcz szyi

  Kręcz szyi

  Kręcz szyi to choroba, która pojawia się u noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia. Aby ją wyleczyć czasami potrzebne są specjalne ćwiczenia i rehabilitacja. Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 20 lipca 2011, 19:39

  Mówić trzeba bardzo dużo i często do dziecka, przy każdej okazji

 2. snoopy90 29 sierpnia 2011, 19:24

  ja juz do mojego skarba mówie,gdy jeszcze w brzuszku jest

 3. sysia 6 października 2011, 21:31

  Ja takze zaczelam mowic do malego gdy byl w brzuszku

 4. Black_rose 29 października 2011, 18:36

  ja to już do brzucha gadałam, a teraz co chwilę mówię do małej. Jak tego nie robię to sama mnie zaczepia ;)

 5. nacia1988 23 listopada 2011, 14:38

  hehe a jak miło spojrzeć na kobietę która gładzi się po brzuszku i czule mówi do maleństwa...