Poleć znajomym

Moc wspólnych posiłków

Autor: , 7 września 2012 w Dziecko, Komentarze (1) »

W zabieganym życiu dzieci i rodzice mają mało czasu na wspólne posiłki. A szkoda! One zaspokajają nie tylko głód.

Wiele badań naukowych potwierdza, że wspólne rodzinne posiłki mają pozytywny wpływ na zdrowie całej rodziny. Siadanie przy jednym stole jest dobre zarówno dla ciała, jak i ducha, a jego efektem są między innymi mniejsza skłonność do depresji u dzieci, wyższa samoocena oraz lepsze radzenie sobie w sytuacjach szkolnych i towarzyskich. Wspólne posiłki wspomagają również rozwój językowy dzieci - to przy stole właśnie opowiadane są historie, to tutaj można mówić i słuchać. Co więcej, takie zaplanowanie posiłku i regularne spożywanie ich razem z rodziną zmniejsza ryzyko otyłości i zaburzeń odżywiania u dzieci.

spędzcie razem czas

Posiłki przy wspólnym stole to czas swoistej "zabawy" i interakcji dla całej rodziny. Czas, podczas którego wszyscy gromadzą się w jednym miejscu i okazja, żeby pobyć z sobą, porozmawiać, odprężyć się. Na czas wspólnego posiłku wszyscy powinni oderwać się od swoich obowiązków i poświecić czas sobie wzajemnie - na pomoc przy nakrywaniu do stołu, nakładaniu posiłku, sprzątaniu po nim. Takie wspólne obowiązki integrują rodzinę i stwarzają możliwość nadrobienia tego, co często umyka rodzinom w pośpiechu codziennego dnia.

rozmawiajcie, opowiadajcie, komentujcie

Stare porzekadło mówi, że przy stole się nie rozmawia. Ale to chyba tylko z powodu ryzyka zachłyśnięciem! Wspólny posiłek jest idealną okazją, by porozmawiać z najbliższymi, zapytać o to, jak minął dzień, omówić rodzinne plany, podzielić się radościami i smutkami. Na tą chwilę jesteście zgranym zespołem, teraz unosi się tutaj dobra atmosfera (dbaj o to!), jest bezpiecznie i rodzinnie.

Przy stole każdy z członków rodziny ma głos, a pozostali go wysłuchują. Wypytujcie się wzajemnie, zachęcajcie do opowiedzenia czegoś, wracajcie w rozmowie do miłych chwil. Podczas takich wspólnych posiłków nie tylko głód jest zaspokajany. Warto dbać o to, by odchodząc od stołu każdy czuł się syty i pozytywnie nastrojony.

zaplanujcie wspólne posiłki

Wspólne jedzenie posiłków w domu, to szansa na to, by dziecko zdrowo się odżywiało. W dobie fast foodów i szybkich przekąsek ma to zasadnicze znaczenie dla zdrowia. Twoja w tym rola Rodzicu, by starannie zaplanować, co będziecie jeść i jak często. Gdy zaczniesz planować ten wspólny czas, łatwiej ci będzie wszystko zorganizować. Zastanów się między innymi nad:

  • częstotliwością posiłków

Staraj się tak je wkomponować w rozkład tygodnia, byście wszyscy mieli na niego czas i zasiedli spokojnie do stołu.

  • prostym menu

Pracujący rodzice mają zbyt mało czasu na wielodaniowe, wyszukane dania. Nie wyklucza to jednak, że twoja rodzina musi się odżywiać niezdrowo. Poszperaj w książkach kucharskich i Internecie za prostymi daniami - sałatki to jeden z pomysłów, innym są makarony, których przyrządzenie nie zajmie ci wiele czasu. Postaw również na ulubione dania swoich dzieci, w ten sposób łatwiej ci będzie zaprosić je do wspólnego stołu.

  • zaangażowaniem dzieci w przygotowywanie posiłku

Bez względu na wiek, dzieci mogą uczestniczyć w przygotowaniu posiłku i w ten sposób czuć się ważne. Podawanie do stołu, mieszanie i krojenie składników, nakładanie potraw - dla każdego znajdzie się udział we wspólnej kolacji.

  • stworzeniem miłej atmosfery

To proste i nie trzeba tu żadnych nakładów. Trochę dobrego humoru, spokojnej muzyki czy światła świec i zwykły obiad przemienia się w wysokiej jakości czas. I być może są to błahe rzeczy, ale pozytywnie działają na domową atmosferę.

  • wyeliminowaniem niepotrzebnych podniet

Wspólny posiłek jest czasem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla rodziny. Na bok niech idą komórki, iPhony, telewizor i inne im podobne zabawki, którym wszyscy poświęcamy zbyt dużo czasu na co dzień. Dołóżcie wszelkich starań, by był to czas wyłącznie dla was, waszych rozmów i pogłębiania rodzinnej więzi.

Tagi: wspólne posiłki, posiłek z rodziną

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. Syska 7 września 2012, 21:23

    Ja staram sie aby te posiłki były wspólne. Wiadomo nie zawsze jest taka mozliwość jak pracuje sie na inne zmiany ale póki co siedzę w domu i myśle ze udaje mi sie to trzymać wryzach :)