Poleć znajomym

Mniej stresujące wizyty u lekarza?

Autor: , 17 stycznia 2014 w Dziecko, Komentarze (3) »

Każdy rodzic, który doświadczył rozpaczy dziecka podczas szczepienia albo przeglądu dentystycznego wie, jak przytłaczające mogą być wizyty w gabinecie lekarskim. Pewnie dalibyście wszystko, żeby choć trochę zmniejszyć wtedy cierpienie malucha? Okazuje się, że to wcale może nie być trudne.

Naukowcy z Uniwersytety Alberty odkryli, że słuchanie muzyki zmniejsza u dzieci poziom bólu odczuwanego w trakcie procedur medycznych. Zespół przeprowadził badanie z udziałem 42 dzieci w wieku 3-11 lat, które trafiły na pogotowie pediatryczne i potrzebowały dożylnego podania leków lub płynów.

Podczas zabiegów, część dzieci słuchała muzyki, a część nie. Naukowcy przeanalizowali oznaki stresu wykazywane przez dzieci, tętno i deklarowany przez małych pacjentów poziom bólu, jak również poziom satysfakcji rodziców i personelu medycznego z przebiegu procedur.

"Zauważyliśmy różnicę w poziomie bólu deklarowanego przez dzieci”, powiedziała przewodząca badaniom dr Lisa Hartling. „Puszczanie dzieciom muzyki w trakcie bolesnych zabiegów to tania i prosta interwencja, która może robić ogromną różnicę”.

Dzieci, które słuchały muzyki twierdziły, że odczuwały znacznie mniejszy poziom bólu niż pozostali mali pacjenci, a część z nich wykazywała znacznie mniejszy poziom stresu w ocenie autorów badania. Również ich rodzice byli bardziej zadowoleni z przebiegu wizyty, a personel w 76% przypadków uznał, że zabieg był łatwy do przeprowadzenia (w grupie niesłuchającej muzyki było to jedynie 38%).

Zespół dr Hartling zamierza kontynuować badania, by dowiedzieć się, czy muzyka i inne rozrywki mogą zmniejszyć poziom bólu i stresu odczuwanego przez dzieci w trakcie innych procedur medycznych. Są to jak najbardziej uzasadnione nadzieje. Istnieją liczne dowody na to, że muzyka wpływa na nastrój i poziom pobudzenia. Wystarczy wspomnieć chociażby badanie, które wykazało, że muzyka klasyczna uspokaja pacjentów podczas zabiegów w znieczuleniu miejscowym.

Tagi: wizyta u lekarza, muzyka, stres, dziecko u dentysty

Podobne artykuły:

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

 • Dziecko przed telewizorem

  Dziecko przed telewizorem

  Dzieci chętnie oglądają telewizję. Interesują je kolory i ruszające się obrazy. Niestety tę przyjemność należy malcu dozować, a niemowlęciu w ogóle nie powinno się pozwalać na jej ... Więcej »

Komentarze

 1. Malinka 18 stycznia 2014, 13:48

  W porządku, ale mamy sytuację, że idę do pediatry i...? Biorę mp3 i puszczam mu w trakcie badania, hmmm. Już widzę minę doktorki. Zwariowana mamuśka naczytała się znowu czegoś na internecie :/

 2. imagine 19 stycznia 2014, 20:59

  Malinka dokłądnie. :D

 3. Monia (Gość) 7 lutego 2014, 22:10

  Nie na polskie realia...my daleko w tyle jestesmy