Poleć znajomym

Mniej snu = więcej kilogramów

Autor: , 27 maja 2011 w Dziecko, Komentarze (2) »

Sen to zdrowie, ale również ochrona przed otyłością – zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Badania przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazały, że dzieci w wieku 3-5 lat śpią przeciętnie 11 godzin. Każda godzina snu mniej oznacza około 0.7 kg więcej do momentu osiągnięcia 7. roku życia.

Do takich wniosków doszli naukowcy badając 244 dzieci i biorąc pod uwagę nawet takie czynniki jak dieta i aktywność fizyczna dziecka, a także wykształcenie, pochodzenie i dochód matki.

Konkluzja jest jednoznaczna: dzieci, które śpią mniej niż to wskazane, dużo częściej zmagają się z otyłością, co prawdopodobnie wynika z zachodzących w organizmie zmian hormonalnych.

Niedostateczna ilość snu wpływa na poziom dwóch hormonów – leptyny i greliny – które są odpowiedzialne za kontrolę apetytu. Zaburzenia produkcji tych dwóch hormonów potęgują uczucie głodu, a tym samym prowadzą do spożycia większej ilości kalorii niż potrzebuje organizm.

Nie wiadomo jeszcze, czy zapewnienie dziecku większej ilości snu może rzeczywiście stanowić czynnik zapobiegający otyłości. W tej chwili zalecana ilość snu dla dzieci w wieku przedszkolnym to od 11 do 13 godzin, a dla małego ucznia od 10 do 11.

Tagi: sen, nadwaga

Podobne artykuły:

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Przyrost wagi w ciąży

  Przyrost wagi w ciąży

  Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Ale musisz pogodzić się z tym, że prawdopodobnie Twoje ciało mocno się zmieni. Przede wszystkim, przybierzesz na wadze. Nie jest powiedziane, ile to będzie ... Więcej »

 • Problemy ze snem w ciąży

  Problemy ze snem w ciąży

  Problemy ze snem w ciąży można potraktować jako wstępne przygotowanie do bezsennych nocy, kiedy to już pojawi się dzidziuś. Jednak dla kobiety, która wciągu dnia pracuje, a w dodatku coraz ... Więcej »

 • Waga w ciąży

  Waga w ciąży

  Przybieranie na wadze w ciąży jest sytuacją zupełnie normalną, choć trzeba powiedzieć, że jedne kobiety tyją więcej, inne mniej. Trzeba więc utrzymywać odpowiednią masę ciała, aby po ... Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 27 maja 2011, 20:24

  Nasz synek przesypia cała noc jakies 11 godz w dzien spi 2 razy po ok 1,5-2godz. Mały śpioszek :)

 2. gosias 28 maja 2011, 21:54

  Mój też szybko zaczął przesypiac całą noc, teraz mając prawie 3 latka niedośc że śpi całą noc (ok.10h) to w dzień śpi jeszcze ze 2h