Poleć znajomym

Mleko krowie nie jest dla niemowląt

Autor: , 18 sierpnia 2009 w Niemowlę, Komentarze (3) »

Mleko krowie jest bardzo dobrym pokarmem, ale dla cieląt, nie dla niemowląt. Zawiera dużo białka i sodu, które obciążają nerki maluszka.

Dawniej bardzo popularne było karmienie dzieci mlekiem sproszkowanym bądź też rozcieńconym mlekiem krowim. Przyczyną tego było też to, że na rynku nie było nic innego. Obecnie badania dowodzą, że mleka krowiego nie należy podawać dzieciom do 3 roku życia. Jest ono słabo przyswajalne przez organizm małego dziecka, a nawet może być szkodliwe. Zawiera zbyt dużo białka i sodu, które obciążają malutkie nerki. Ponadto w mleku tym zawartość żelaza jest bardzo niska, a jego niedobór może prowadzić do anemii.

Dostępne na rynku mieszanki są produkowane na bazie mleka krowiego, są jednak tak przetwarzane, aby w maksymalnym stopniu były upodobnione do mleka kobiecego. Zmieniona jest w nich proporcja białek i tłuszczów, obniżony jest poziom sodu, potasu i chloru, a zwiększony poziom żelaza i witamin. W mleku modyfikowanym ciężko strawne białko zastępuje się lepiej tolerowanym białkiem serwatkowym. Rozłożono je też na mniejsze, łatwiej przyswajalne przez żołądek dziecka cząsteczki.

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów mleka dla dzieci. Znajdziemy tu preparaty zwykłe, wzbogacone w probiotyki, jak również mieszanki dla dzieci z alergią, z ryzykiem alergii i z tendencją do ulewania.

Mamy dwa rodzaje mlek modyfikowanych:

 • mleko początkowe – przeznaczone jest dla niemowląt od 1 miesiąca życia, które zastępuje częściowo lub całkowicie mleko mamy.
 • mleko następne – przeznaczone dla niemowląt od 4 miesiąca życia, bardziej energetyczne, może być bardziej wzbogacone np. kleik ryżowy

Tagi: mleko, mleko krowie, dziecko, niemowlę, karmienie dziecka

Podobne artykuły:

 • Stres u dziecka w wieku szkolnym

  Stres u dziecka w wieku szkolnym

  Stres dotyczy każdego wieku. Twoje dziecko też jest na niego narażone. Wiesz, jak możesz mu pomóc? Więcej »

 • Witaminy dla kobiet w ciąży

  Witaminy dla kobiet w ciąży

  Właściwa podaż składników witaminowo-mineralnych w ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, właściwego przebiegu ciąży, zdrowia matki, a także produkcji pokarmu i regeneracji w ... Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Zupka dla niemowlaka

  Zupka dla niemowlaka

  Latem i jesienią mamy pod dostatkiem świeżych warzyw. Odstaw więc gotowe dania ze słoiczków i ugotuj zupkę sama. Podpowiadamy, na co powinnaś zwrócić uwagę, gdy gotujesz ją po raz ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 27 lipca 2011, 17:26

  Aż do 3 r.ż.- przecież dzieci w złobku w starszakach i w przedszkolu(czasem nie mają tam dzieci 3 lat) dostają mleko

 2. sysia 6 października 2011, 21:33

  Moj ma uczulenie na mleko krowie

 3. NaszKoliberek.pl 27 sierpnia 2012, 19:00

  Obecnie u bardzo wielu dzieci stwierdza się alergię na białko mleka krowiego oraz nietolerancję laktozy. Z nietolerancją laktozy łatwiej postępować, ponieważ można spożywać jogurty czy kefiry, najbardziej szkodzi mleko. Coraz bardziej popularne staje się mleko bez laktozy, które jest lepiej przyswajalne, nie szkodzi maluchom. Firma MEGGLE już od pewnego czasu sprzedaje takie mleko, także warto się zainteresować.