Poleć znajomym

Mieszanki dla niemowląt i maluszków

Autor: , 10 marca 2011 w Dziecko, Komentarze (2) »

Stojąc przed półką sklepową z mlekami dla noworodków i niemowlaków często zastanawiamy się, które będzie odpowiednie dla naszego dziecka i co oznaczają symbole na opakowaniach.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że najlepszym pokarmem dla niemowląt jest mleko mamy. Ale są sytuacje kiedy nie możemy karmić piersią i musimy maleństwu dawać butelkę. Mleko modyfikowane jest spreparowane w taki sposób, by przypominało składem mleko kobiece.

Mleko początkowe

Oznaczone jest cyfrą 1 np. Bebiko 1. Przeznaczone ono jest dla niemowląt do 4. miesiąca życia i zawiera wszystkie składniki potrzebne dziecku w tym okresie. Jest też bardzo delikatne, gdyż układ pokarmowy maluszków w tym wieku jest jeszcze nie dojrzały. Dzieciom urodzonym z niską masą urodzeniową i wcześniakom podaje się specjalne mleko np. Humana 0, Bebilon, które lepiej zaspokajają ich potrzeby. Mleka te wzbogacone są kwasami tłuszczowymi LC PUFA, niezbędnymi do rozwoju układu nerwowego, mózgu i wzroku.

Mleko następne

Oznaczone są cyfrą 2 np. Bebiko 2, Humana 2. Przeznaczone są dla niemowląt od 5. do 12 miesiąca życia. Mają one inny skład niż początkowe, gdyż wraz z rozwojem dziecka, zmieniają się jego potrzeby. W tym okresie wyczerpują się już zapasy, które maluch zgromadził jeszcze w brzuchu mamy. Mleka te zawierają więcej żelaza.

Dla juniora

Mleko dla juniora oznaczone jest cyfrą 3, a przeznaczone jest od 1. do 3. roku życia. Może być w proszku lub płynie, z dodatkami smakowymi lub bez. Jest ono lepsze niż mleko krowie i lepiej zaspokaja potrzeby dziecka. Zawiera mniej białka, za to więcej cennych kwasów tłuszczowych i żelaza.

Mleko dla głodomorów

Niektórym maluszkom nie wystarcza zwykła mieszanka. Już po godzinie są głodne i płaczą. Dla nich mały specjalne mieszanki, bardziej sycące niż zwykłe mleko. Oznaczone są one literką R lub GR np. Bebiko 2GR, Humana 3R, NAN 2R. Do mieszanek tych dodawany jest kleik ryżowy, lub kleik ryżowo-gryczany.

Zapobiegające ulewaniu

Oznaczone są symbolem AR - antyrefluksowe np. Bebilon AR, NAN AR. Są one zagęszczane kleikiem ryżowym lub mączką świętojańską, dzięki czemu pokarm nie cofa się z żołądka.

Mleko przy problemach żołądkowych

Małe dzieci często mają bóle brzucha, wzdęcia, kolki, biegunki. Z pomocą przychodzą mieszanki o obniżonej zawartości laktozy lub podwyższoną kwasowością - pH 5,7.

Dla alergików

Oznaczone są symbolem HA - hipoalergiczne np. NAN HA, Bibiko HA. Zawierają one bardziej rozdrobnione białko (zhydrolizowane), dzięki czemu mniej uczulają.

Dzieci, które mają objawy alergii na mleko krowie, powinny dostawać specjalne preparaty lecznicze lub preparaty mlekozastępcze np. Bebiko sojowe, Bebilon Pepti, Humana SL.

Uwaga!

 • Jeśli masz wątpliwości jakie mleko wybrać, to wybór pozostaw pediatrze.

 • Mieszanki przygotowuj zawsze według przepisu na opakowaniu. Jeśli zrobisz to inaczej np. dasz za mało lub za dużo, woda będzie za zimna, to zmienią się jej właściwości.

 • Nie zmieniaj mleka bez potrzeby. Na dziecku nie można eksperymentować. Jeżeli jednak widzisz, że dana mieszanka nie służy twojemu dziecku, poproś lekarza o dobranie innej.

Tagi: mieszanki dla dzieci, mieszaki dla noworodków, mieszanki dla alergików, mieszanki dla głodomorów, mieszaki, mleko dla dziecka, symbole na mieszankach

Podobne artykuły:

 • Przyprawianie potraw dla dzieci

  Przyprawianie potraw dla dzieci

  Małe dzieci przychodząc na świat nie znają smaku słonego, słodkiego, kwaśnego itd. To my je do nich przyzwyczajamy. Potrawy dla starszych dzieci nie muszą być przyprawiane solą, możemy ... Więcej »

 • Podłoga dla alergika

  Podłoga dla alergika

  Przy wyborze odpowiedniej podłogi warto kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale też względami zdrowotnymi. Chcemy by były łatwe w utrzymaniu czystości, ciepłe, trwałe i ładne. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Chłodniki dla dzieci - jak je przygotować

  Chłodniki dla dzieci - jak je przygotować

  Latem maluchy mogą nie mieć apetytu na rosół czy pomidorową, ale na chłodną zupę z dodatkiem owoców skuszą się na pewno. Podajemy zatem przepisy na pyszne, orzeźwiające chłodniki dla ... Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 10 marca 2011, 16:06

  Ja od poczatku malemu kupuje NAN z Nestle najpierw mial 1 teraz 2 i nie zamierzam zmieniac maly dobrze je toleruje.

 2. sysia 6 października 2011, 21:32

  Nan jest najsmaczniejsze