Mięśniaki w ciąży
Mięśniaki powstają z tkanki mięśniowej macicy i stąd też ich nazwa. Jeżeli jesteś w ciąży i podczas badania wykryto ich obecność, będziesz musiała częściej odwiedzać ginekologa i być pod stałą kontrolą.
Wiadomość o istnieniu mięśniaków, nie powinna pozbawiać cię radości oczekiwania na dziecko. Nie należy w padać w panikę i się denerwować na zapas. W prawdzie należysz do grupy ciąży wysokiego ryzyka, ale stała kontrola i częstsze badanie USG pozwolą w razie konieczności na odpowiednią reakcję.
Mięśniaki mogą występować pojedynczo, po kilka, kilkanaście w grupie. Najczęściej są niewielkich rozmiarów, ale też mogą osiągać wielkość pomarańczy. Ich obecność w macicy powoduje jej z niekształcenie. Jeżeli guzki są małe, możemy nie odczuwać żadnych dolegliwości i z reguły nie wymagają leczenia. Należy je jednak obserwować czy i jak szybko się powiększają. Jeżeli rosną nie powodując większych dolegliwości najczęściej są leczone. Jeśli jednak guzy rosną bardzo szybko dając uporczywe objawy konieczna jest operacja. Przeprowadzenie jej zależy od wieku kobiety i stopnia zmian chorobowych.
W czasie ciąży mięśniaków się nie leczy.
Dlatego też tak ważna jest częsta wizyta u ginekologa i stała obserwacja mięśniaków i prawidłowego rozwoju ciąży. Mięśniaki macicy najczęściej w czasie ciąży powiększają się i rosną wraz z płodem. Mogą one wywołać przedwczesne skurcze lub też zagrażać rozwijającemu się dziecku. Największe zagrożenie mogą przynieść mięśniaki podśluzówkowe, które powstają wewnątrz macicy i rosną w kierunku błony śluzowej, wyściełającej jamę macicy. Powiększając się zabierają miejsce rozwijającego się dziecka, w efekcie czego może ono urodzić się mniejsze i słabsze. Takie też umiejscowienie mięśniaków może wywołać poronienie lub przedwczesny poród.
Jeżeli badanie wykazało obecność mięśniaków podsurowicówkowych lub śródściennych zagrożenie jest mniejsze, ale nigdy nie wiadomo w którą stronę mięśniaki te zaczną się rozrastać. Mogą iść do środka macicy i zagrażać dziecku jak też usytuować się w tylnej ścianie macicy i uciskać na odbyt. Powoduje to przewlekłe zaparcia a niekiedy nawet niedrożność jelit i konieczność przejścia na płynną dietę.
W czasie ciąży powinnaś liczyć się z tym, że lekarz zaleci kilkudniowy pobyt w szpitalu. Lekarz za pomocą badań USG i KTG będzie mógł ocenić stan zdrowia twojego i dziecka.
W przypadku ryzyka wcześniejszego porodu należy uzgodnić z lekarzem który to powinien być szpital i czy jest w nim oddział dla wcześniaków. Należy również ustalić metodę dotyczącą samego porodu. W przypadku kiedy mięśniaki są małe, być może uda się urodzić siłami natury. Ale jeżeli mięśniaki stoją na drodze przyjścia dziecku na świat konieczne będzie cesarskie cięcie. W skazaniem do cesarskiego cięcia są również duże mięśniaki i mięśniaki uszypułowane (rozwijają się na zewnątrz macicy). Podczas cesarskiego cięcia nie usuwa się mięśniaków, wyjątkiem są te, które leżą w linii cięcia i przeszkadzają w zamknięciu macicy, oraz mięśniaki uszypułowane, swobodnie poruszające się w jamie brzucha.
Zabieg usunięcia mięśniaków matodą laparoskopową lub tradycyjną operacją można wykonać dopiero po 6 tygodniach. Decydując się na kolejne dziecko należy pozbyć się najpierw mięśniaków.
Poleć znajomym