Poleć znajomym

Miesiąc poczęcia a ryzyko autyzmu

Autor: , 9 maja 2011 w Ciąża, Komentarze (9) »

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, z najnowszych badań wynika, że dzieci poczęte w miesiącach zimowych obarczone są większym ryzykiem zaburzeń autystycznych. Czy to da się jakoś wytłumaczyć?

Naukowcy przeanalizowali dane urodzenia ponad 7 milionów dzieci urodzonych w Kalifornii w latach 90-tych i wczesnych latach nowego milenium. Dane te obejmowały 91 proc. wszystkich urodzeń w tym stanie między styczniem 1990 a grudniem 2002. Wśród nich odkryto około 19,000 przypadków autyzmu i zbadano związek między rozwojem zaburzeń a porą roku, w której doszło do poczęcia.

Okazało się, że istnieje silna zależność między czynnikami środowiskowymi a ryzykiem autyzmu. Poczęcie w miesiącach zimowych (grudzień, styczeń, luty) niosło za sobą o 8 proc. wyższe ryzyko niż poczęcie w lipcu i aż o 16 proc. wyższe niż w marcu. Naukowcy przypisują to zjawisko obecności sezonowych wirusów i niedoborowi witaminy D, nie zostało to jednak udowodnione.

Czy brzmi to na tyle poważnie, by wziąć ten fakt pod uwagę w planach macierzyńskich?

Tagi: poczęcie dziecka, autyzm, zaburzenia rozwoju

Podobne artykuły:

 • Wczesna diagnoza autyzmu

  Wczesna diagnoza autyzmu

  Autyzm dotyka jedno na 166 dzieci. Choć nieprawidłowości w rozwoju interakcji społecznych są zazwyczaj nieodwracalne, eksperci twierdzą, że wczesne wykrycie i odpowiednia terapia mogą pomóc ... Więcej »

 • Dziwne zachowania dziecka podczas snu

  Dziwne zachowania dziecka podczas snu

  Rodzice często bez końca wpatrują się w swoje nowo narodzone skarby – z obezwładniającej miłości, ale nierzadko też z paraliżującego strachu. Niektórzy rezygnują ze snu, by śledzić ... Więcej »

 • Zapobiegaj próchnicy i wadom zgryzu u dziecka

  Zapobiegaj próchnicy i wadom zgryzu u dziecka

  W Polsce ponad 85% sześciolatków ma próchnicę. Aby zmniejszyć te statystyki, już u niemowlaka warto zacząć dbać o ząbki. Umiejętnie je pielęgnując, uchronisz swoje dziecko przed ... Więcej »

 • Zaburzenia odżywiania - Niepokojące symptomy

  Zaburzenia odżywiania - Niepokojące symptomy

  Odmawia wspólnych posiłków, często mówi o diecie, liczy kalorie lub wręcz przeciwnie, objada się w samotności? Sprawdź czy twoje dziecko nie ma problemów z odżywianiem. Więcej »

Komentarze

 1. schmetterling 15 maja 2011, 13:04

  nie wierzę w takie pierdoły,teraz bym miała się martwić że moje dziecko będzie miało autyzm bo zostało poczęte zimą?

 2. gosias 15 maja 2011, 15:10

  W sumie to nie spotkałam się z autyzmem tak koło siebie, też sceptycznie podchodzę to tego, że niby miesiąc poczęcia może miec z tym cos wspólnego...

 3. Aga (Gość) 1 czerwca 2011, 17:27

  Ja jestem poczeta w styczniu autyzmu nie mam wiec moje dziecie poczete w styczniu tez miec nie bedzie, pierdoly takie ze hej

 4. desdemona 10 czerwca 2011, 9:09

  Bzdury, bzdury - chyba cos sie pomylilo tym naukowcom.
  Mam w bardzo bliskiej rodzinie chlopca z autyzmem - poczety na wiosne, urodzony w zimie.
  W szkole dla autystykow do ktorej uczeszcza regula jest urodzenie w zimie a nie poczecie, no i plec - praktycznie na cala szkole jest tylko pare dziewczynek z tym schorzeniem, glownie dotyka ono chlopcow, u dziewczynek raczej sie spotyka "lzejsza" odmiane autyzmu czyli Zespol Aspergera.

 5. mamaela 12 czerwca 2011, 10:22

  badań nad autyzmem było i jest wiele, nikt nie zna jednej przyczyny. Zawężanie artykułu do m-ca poczęcia może tylko wprowadzać lekkiego nerwa u ciężaróweczek, czekających na dzieciaczki poczęte zimą- a po co to nam?

 6. Aga.W 12 czerwca 2011, 21:41

  brzmi poważnie ale ile w tym prawdy... ahhh

 7. Elexis 22 lipca 2011, 8:07

  Heh ja nie wierzę w takie coś jak miesiąc poczęcia wpływa na chorobę. Dla mnie to brzmi jak przesąd w stylu skacz jak leci bocian a na pewno zajdziesz w ciążę.

 8. dominika (Gość) 4 sierpnia 2011, 11:46

  czytajcie ze zrozumieniem, naukowcy napisali ze nie KAŻDE dziecko poczete zima, tylko ze wiecej dzieci poczetych zima ma autyzm, a wy juz tak wszystko do siebie bierzecie

 9. dora27 10 października 2011, 20:52

  eee to zwyczajne bzdury! jestem pedagogiem z zawodu i na ten temat przeczytałam wiele naukowych książek, ale żeby opierać to na porach roku? to jakiś absurd!