Poleć znajomym

Mierzenie temperatury

Autor: , 19 sierpnia 2010 w Dziecko, Komentarze (1) »

Gorączka jest naturalną reakcją obronną organizmu. Podwyższona nie zawsze świadczy o pogorszeniu stanu zdrowia. Sprawdź, w jaki sposób zmierzyć ją prawidłowo.

Małe dzieci nie mają jeszcze wykształconej termoregulacji, dlatego nie należy się martwić, kiedy czasem odczyt pomiaru gorączki będzie wyższy o parę kresek. Gorączka to nie tylko reakcja na zakażenie wirusowe, bakteryjne czy grzybiczne. Może też pojawić się po szczepieniach, silnych emocjach lub w trakcie zażywania niektórych leków.

Wysokość temperatury zależy od miejsca pomiaru i rodzaju termometru - temperatura mierzona w odbycie (prawidłowa 37,1 stopni) jest o około 0,5 stopni wyższa od tej pod pachą. Małym dzieciom najlepiej jest mierzyć temperaturę w pupie, gdyż jest ona najdokładniejsza. Przed mierzeniem temperatury postarajmy się dziecko uspokoić, przytulić, zaśpiewać kołysankę. Jest to ważne z tego względu, gdyż dziecku płaczącemu nieco wzrasta temperatura ciała i wynik pomiaru może być błędny. Do pomiaru układamy dziecko na boku z okrytymi pośladkami. Końcówkę termometru rtęciowego należy posmarować wazeliną i delikatnie wsunąć do odbytu, około 2 cm. Temperaturę mierzymy przez 2 minuty. Po mierzeniu termometr umyj wodą z mydłem i osusz.

Temperaturę pod pachą mierzymy następująco: zdejmujemy ubranko z jednego ramienia, sprawdzamy czy skóra pod pacha jest sucha potem wsuwamy termometr i przyciskamy rączkę dziecka, tak by termometr nie wypadł. Maluszka przytulamy do siebie ramieniem i czekamy około 4-5 minut. Podczas mierzenia możemy dziecku coś pośpiewać, większemu opowiedzieć bajkę lub poczytać. Jeśli używasz termometru elektronicznego to będzie on nieco wcześniej sygnalizował o zakończeniu pomiaru.

Na tynku dostępnych jest kilka rodzajów termometrów, ułatwiających mierzenie temperatury u małych dzieci:

 • rtęciowy - mierzymy nim temperaturę pod pachą i w odbycie

 • elektroniczny standardowy - kształtem przypomina rtęciowy, ale zamiast rtęci temperaturę wskazuje wyświetlacz elektroniczny

 • elektroniczny douszny - specjalna budowa umożliwia pomiar w uchu, jest łatwy w stosowaniu

 • elektroniczny skroniowy - temperaturę mierzymy poprzez przyłożenie do skroni

 • elektroniczny w smoczku - wygładem przypomina smoczek, tyle z wyświetlaczem pokazującym temperarurę.

Wysokość temperatury

 • 36-37 stopni - temperatura prawidłowa

 • 37,1 - 38 stopni - stan podgorączkowy

 • 38,1 - 39 stopni - gorączka średnia

 • 39,1 - 40,5 stopnia - gorączka wysoka

 • powyżej 40,5 stopnia - gorączka bardzo wysoka

Tagi: mierzenie temperatury, temperatura ciała dziecka, temperatura, termometry, wysokość temperatury

Podobne artykuły:

 • Cesarskie cięcie

  Cesarskie cięcie

  Cesarskie cięcie, potocznie nazywane cesarką, to zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu w ten sposób noworodka. Cesarkę wykonuje się, gdy ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Dziecko przed telewizorem

  Dziecko przed telewizorem

  Dzieci chętnie oglądają telewizję. Interesują je kolory i ruszające się obrazy. Niestety tę przyjemność należy malcu dozować, a niemowlęciu w ogóle nie powinno się pozwalać na jej ... Więcej »

Komentarze

 1. magda (Gość) 19 września 2017, 16:27

  Dla dzieci a zwłaszcza maluszków to tylko bezdotykowe termometry bym doradzała. Sama kupowałam nonContact i nie męczę synka, badanie zajmuje sekundę nie ma potrzeby ustawiania dziecka jakoś do pomiaru specjalnie.