Mdłości w ciąży - jak sobie z nimi radzić
Nudności, mdłości i wymioty pojawiają się zazwyczaj w drugim miesiącu ciąży u prawie 90% kobiet. Możesz próbować złagodzić ich objawy odpowiednią dietą i sprawdzonymi sposobami.
Dolegliwości takie jak mdłości i wymioty powoduje podwyższony poziom hormonów - gonadotropiny kosmówkowej i progesteronu, obniżony poziom glukozy we krwi, zmniejszona perystaltyka jelit, a także nadmierne wydzielanie śliny (ptyalizm). Najbardziej i najczęściej dokuczają rano, gdy żołądek jest pusty. W ciągu dnia ich stopień nasilenia jest indywidualny dla każdej kobiety. Mogą też dokuczać nam wieczorem i nocą. Na szczęście mijają w 12-tym tygodniu ciąży. Do tego czasu jednak warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić.
Na poranne mdłości pomoże przegryzienie jeszcze w łóżku 2-3 sucharków, kilku migdałów lub herbatników. Po ok. 30 min. od wstania warto wypić lekko ciepłą herbatkę imbirową lub sok z cytrusów. W ciągu dnia staraj się jeść nieduże posiłki, ale częściej, nawet 7-8 razy dziennie. Jedz nawet wtedy, gdy nie jesteś głodna, aby nie mieć pustego żołądka (wtedy nasilają się mdłości). Na nocne mdłości pomogą płatki zbożowe, sucha bułka lub biszkopty.
W przezwyciężaniu ciążowych dolegliwości pomogą ci:
- herbatki miętowa, rumiankowa, imbirowa, malinowa;
- gotowane ziemniaki, jajka, drób, świeże warzywa i owoce, soki z cytrusów, kwaszonki - kapusta, ogórki;
- spacery na świeżym powietrzu;
- zasypianie w przewietrzonym pomieszczeniu;
- eliminowanie niepożądanych zapachów;
- powolne wstawanie z łóżka;
- nie mycie zębów zaraz po posiłku (smak mocnej mięty lub eukaliptusa może spowodować torsje);
- spokój i unikanie stresów.
Unikaj:
- przejadania się;
- jedzenia ciężkostrawnych potraw;
- głodzenia się;
- picia kawy naturalnej;
- pikantnych i intensywnych przypraw, zapachów.
Poleć znajomym