Poleć znajomym

Masturbacja dziecięca

Autor: , 6 marca 2014 w Maluszek, Komentarze (2) »

Masturbacja – to słowo nawet w dzisiejszych czasach w dalszym ciągu budzi niepokój i jest tematem tabu. Czy jest powód do niepokoju?

Czas odkrywania

To, że nasz maluch odkrywa świat poprzez dotyk, gryzienie, szczypanie itd. jest procesem naturalnym i nikogo nie dziwi. Kiedy jednak nasz maluch dotyka swoich narządów płciowych, zapala się nam lampka ostrzegawcza, zastanawiamy się czy aby z naszym dzieckiem wszystko jest w porządku. Otóż, jak najbardziej w porządku. To naturalny proces poznawania swojego ciała, taki sam jak zabawa rączkami czy nóżkami. Według badań masturbacja zaczyna się w drugi, trzecim roku życia dziecka. Najczęściej kiedy to maluch zaczyna siadać na nocnik i nie ma już pieluchy. Niektóre dzieci robią to kilka razy dziennie, inne rzadziej. Chłopcy odkrywają, że mają penisa, dotykają go, pociągają, trą, sprawdzając jaki będzie tego efekt. Dziewczynki robią podobnie. Dzieje się to przez zupełny przypadek, a czasem przy poznawaniu swojego ciała dziecko odkrywa, że dotykanie pewnych części ciała sprawia mu przyjemność. Widząc takie zabawy zastanawiamy się czy to aby normalne, czy nie za wcześnie, czy to może nasza wina.

Bez podtekstu seksualnego

Masturbacja u małego dziecka, to nie to samo co orgazm u dorosłych, nie ma to mowy o podtekstach seksualnych. Tak małe dzieci nie wiedzą nic o seksie . Nie. ma też mowy o wykorzystywaniu, czy molestowaniu dziecka. Zazwyczaj takie dzieci wyciszają się, mają problemy ze snem, wycofują się i zamykają w sobie. Innym tematem jest sprawa, kiedy to dzieci podejmują i zachęcają do wspólnego dotykania się miejsc intymnych. To powinno zwrócić naszą uwagę.

Czy jest szkodliwa

Do dziś w wielu środowiskach istnieje mit że masturbacja hamuje wzrost, świadczy o zaburzeniach, może powodować ślepotę, jest czymś złym i rozwiązłym. Nic takiego nie ma miejsca. Jak już pisałam wyżej, jest to naturalny proces poznawania swojego ciała przez dziecko. I dopóki nie stwarza to zakłócenia w relacjach z innymi dziećmi czy dorosłymi, musimy być delikatni i taktowni w rozmowach na ten temat.

Jak reagować

Opisany wyżej temat o naturalnym poznawaniu przez dziecko swojego ciała jest czymś naturalnym. Ale czy zatem, nie powinniśmy reagować? Oczywiście, że tak. Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dziecko przestrzegania zasad moralnych. Takich jak np. że nie rozbieramy się publicznie, tak samo nie dotykamy miejsc intymnych przy innych ludziach. Małe dzieci nie zdają sobie sprawy, że takie zachowania naraża je na drwiny, wyśmiewanie i oburzenie innych. Dla niego to taka sama zabawa jak skakania czy robienie min. Tłumacz dziecko, że to jest czynność intymna, że nie należy robić tego publicznie.

Kiedy reagować

Musimy bacznie obserwować swoje dziecko. W niektórych przypadkach musimy stanowczo interweniować. Dzieci w swoich procesach badawczych lubią eksperymentować, wkładać różne przedmioty do otworów w ciele. Takie zabawy mogą kończyć się krzywdą dziecka i należy je przerwać. Musimy być stanowczy i jasno określić, że nie zgadzamy się na takie zachowanie. Najlepiej jest odwrócić uwagę na coś bardziej ciekawszego i atrakcyjniejszą zabawę. Innym powodem do niepokoju jest to, kiedy masturbacja zaspakaja inną potrzebę niż przyjemność, np. do rozładowania napięcia, czy uciszenie lęku. Wygląda to tak, jakby dziecko specjalnie chciało zwrócić na siebie uwagę, robi to w sposób demonstracyjny choć wie, że będzie skarcone. Może to świadczyć, że tęskni za rodzicami, ma z nimi za mały kontakt i próbuje w ten sposób wzbudzić zainteresowanie.

Powodem do niepokoju jest też masturbacja uporczywa i nie przemijająca pomimo różnych pomysłów na odwiedzenie lub też kiedy pojawia się w ściśle określonych sytuacjach np. w przedszkolu. To powinno być sygnałem, że dziecko chce nam coś powiedzieć, ale brakuje mu jeszcze słów. Porozmawiajmy z nim co go trapi, z czym ma problemy. Omówienie tematu i wyrażenie problemu na pewno pomoże wspólnie zrozumieć co trapi nasze dziecko.

Jak pomóc

 • Często przytulaj malucha, mów mu jakie jest ważne dla was rodziców.
 • Zastanów się, jakie są relacje w waszym domu, czy ma sytuacji stresujących dziecka, czy kłócicie się głośno, może rozwodzicie. Dzieci nie rozumieją takich sytuacji.
 • Kiedy wychodzicie w miejsca publiczne zabierajcie ze sobą ulubionego pluszaka.
 • Odwracajcie uwagę czymś innym, bardziej ciekawym.
 • Porozmawiaj z panią w przedszkolu jakie są relacje między twoim dzieckiem a grupą, czy nie jest wyśmiewanie, izolowane bądź karane.

Rady dla rodziców

 • Nie należy karać dziecka za dotykanie się w miejsca intymne
 • Masturbacja powinna sama wygasnąć, jeśli nie będziemy poświęcać jej zbyt wiele zainteresowania. Tak samo jak się pojawiła, tak samo powinna zniknąć.
 • Jeśli jednak niepokoi nas zachowanie naszego dziecka, lubi robić to przy obcych, nie znika z wiekiem zwróćmy się o poradę do specjalisty.

Tagi: masturbacja dziecięca, masturbacja u dzieci, prawidłowy rozwój dziecka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

Komentarze

 1. dsfdf (Gość) 20 maja 2014, 22:53

  mama pytanie czy masturbacja to nie grzech bo z jednej strony to jest naturalne z drugiej może jedneka przeciw naturze ale nie wiem bo większość pisze że tak ale to przewaznie sa osoby które tego nie robiły bo nie miały popędu

 2. natka889 19 sierpnia 2016, 15:13

  oł dsfdf...księża nwciskali Ci takich głupot? Jak malutkie dziecko może mieć za to grzech?