Poleć znajomym

Masaż w okresie ciąży

Autor: , 4 czerwca 2012 w Ciąża, Komentarze (2) »

Masaż w ciąży nie jest zabroniony, ale należy wykonywać go prawidłowo i pamiętać o bezpieczeństwie maluszka. To wspaniały sposób na relaks dla twojego ciała i kontakt z partnerem.

Masaż w ciąży może obejmować wszystkie partie ciała, z wyjątkiem brzucha. Ten możesz jedynie delikatnie głaskać. W 1-2 tygodniu ciąży masaż głowy i twarzy pomoże ukoić ból głowy, w 13-28 tygodniu masaż ramion, pleców i pośladków ukoi nerwy, złagodzi stres i ułatwi zasypianie. Po 29 tygodniu ciąży masaż powinien obejmować jedynie plecy, szyję, ramiona i nogi, by zmniejszyć ich zmęczenie. Natomiast masaż dolnej części pleców i pośladków będzie bardzo pomocny podczas porodu.

W miarę rozwijającej się ciąży powinno się przyjmować różne pozycje. Gdy brzuszek już urośnie, masaż pleców najłatwiej jest wykonywać na siedząco. Możesz wtedy usiąść na krześle okrakiem i oprzeć się o oparcie. Po 5. miesiącu zaleca się leżenie na boku, z dużą ilością poduszek wokół brzucha i między nogami.

O tym pamiętaj!

 • Nie rób masażu w pierwszych 12 tygodniach ciąży.
 • Zrezygnuj z energicznego masażu, silnych ucisków i dynamicznych ruchów, zwłaszcza w okolicy brzucha, wewnętrznej części ud i pachwin.
 • Nie masuj żylaków i pajączków naczyniowych.
 • Nie uciskaj okolicy górnej części kostek, gdyż jest ona powiązana z jajnikami i macicą.
 • Zrezygnuj z olejków eterycznych na rzecz zwykłej oliwki.
 • Unikaj leżenia na plecach w późnym okresie ciąży.

Tagi: masaż w ciąży, masaż, ciąża

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

Komentarze

 1. Weri (Gość) 7 września 2012, 14:50

  Jeszcze przed ciążą chodziłam regularnie na masaże (co 2 tyg.). Przez całą ciążę kontynuuję je u tego samego masażysty i pewnie dzięki temu nie mam problemów z kręgosłupem, opuchniętymi nogami itp. Do 3 mc mogłam leżeć na brzuchu, potem zmieniłam pozycje na siedząca. Masaż mam całościowy, od stóp do głowy, tylko z pominięciem brzucha. Tak więc jak ma się dobrego masażystę można spokojnie do niego chodzić i dzięki temu czuć się o wiele lepiej!!! Ostatni termin mam ustalony na 2 tyg. przed porodem, mam nadzieje ze się odbędzie :) (mam 35 lat, to moja 1 ciążą i przebiega bez problemów)

 2. Mariolaaa 23 maja 2015, 17:40

  Drogie Panie!
  Bardzo proszę o poświęcenie mi chwilę czasu i pomoc w staniu się Magistrem :) :) :)

  Jestem studentką fizjoterapii i prowadzę badania ankietowe mające na celu sprawdzić wpływ aktywności fizycznej oraz zajęć Szkoły Rodzenia, jeśli brała Pani w nich udział na poziom stresu u ciężarnych. Ankieta jest anonimowa i rozwiązanie jej zajmuje około 10 min. Jeżeli w aktualnej ciąży nie uczestniczyła Pani w zajęciach SR, nie musi Pani odpowiadać na pytania od 15 do 24, będzie krócej :)


  Link do ankiety: http://www.ankietaplus.pl/s/70814ATM

  Pozdrawiam i życzę dużo radości z maluchów!