Poleć znajomym

Mammografia – Po co? W jakim wieku? Za i przeciw!

Autor: , 3 grudnia 2013 w Mama i Tata, Komentarze (5) »

Nikt nie zadba o swoje zdrowie lepiej, niż ty sama. O badaniach profilaktycznych piersi słyszymy już od dawna. Na czym one polegają i jak je wykonywać?

Mammografia

Mammografia jest radiologiczną metodą badania gruczoły piersiowego. Zdjęcia pozwalają wykryć wszelkie zmiany. W Polsce profilaktyką mammograficzną objęte są kobiety od 50 roku życia do 69. i jest on wykonywany bezpłatnie raz na dwa lata. . Jednak badanie to zaleca się wykonywać już po 40 roku życia. Ale w przypadku kiedy ktoś z rodziny np. babka, matka, chorowały na raka piersi , zaleca się wykonanie badania jak najwcześniej.

Czy mammografia jest bezpieczna?

Jak w każdej dziedzinie zdania na ten temat są podzielone. Mammografia polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu przy użyciu promieni rentgenowskich. . Tematem sporu są właśnie te promienie, a właściwie ich szkodliwość. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Rakowego jedyną przyczyną nowotworu jest promieniowanie. I właściwie nie ma bezpiecznej dawki promieniowania. Na promieniowanie szczególnie wrażliwa jest pierś kobiety przed menopauzą, a ryzyko wzrasta o 1% z każdym badaniem mammograficznym. Drugą istotną sprawą jest jeszcze stopień wykrywalności raka za pomocą mammografu. Niestety nie wykrywa on guza, dopóki nie osiągnie pewnej wielkości, czyli może wykryć go dopiero po długim rozwoju.

Inne badania

 • cyfrowa termografia podczerwona, w której nie używa się fizycznego nacisku ani promieniowania jonizującego. Można za jej pomocą wykryć raka piersi całe lata wcześniej niż jest to możliwe za pomocą mammogramów lub badania fizycznego.

 • rezonans magnetyczny – nazywany jest „wczesnym wykrywaczem chorób”. Rezonans daje duże szanse wykrycia wykrycia wszelkich zmian nowotworowych i ewentualnych przerzutów. Niestety badanie to jest dosyć kosztowne, nie każdego na nie stać, a placówki medyczne kierują na takie badanie tylko w ostateczności.

 • USG piersi - jest nieszkodliwe dla zdrowia, nie ma do niego żadnych przeciwwskazań, można je wykonywać również w ciąży. Powinno być jednak poprzedzone wywiadem lekarskim. USG pozwala wykryć w piersi zmiany wielkości nawet  5 mm i odróżnić guz nowotworowy od torbieli.

 • samokontrola - to najprostszy i najtańszy sposób profilaktyki zdrowotnej. Samobadanie piersi mogą wykonywać już nastolatki. Robimy to tydzień po miesiączce, a kobiety po menopauzie raz w miesiącu. Wykonujemy to przed lustrem, pod prysznicem i na leżąco.

Tagi: mammografia, szkodliwość mammografii, badanie piersi, USG piersi, samobadanie, zdrowie kobiety

Komentarze

 1. Malinka 3 grudnia 2013, 20:44

  Wszystko fajnie, ale ja bym prosiła na przykład bardziej dokładny artykuł o samobadaniu piersi. Kiedy (ile dni po okresie) je robić, jakie są techniki samokontroli ( z rysunkami, linkami do filmów), jakie wyczuwalne zmiany mogą nas zaniepokoić itd. Wg mnie bardzo by to wzbogaciło FM.

 2. credible 3 grudnia 2013, 22:09

  malinka ja czytałam że najlepiej samokontrole piersi robić zaraz PO okresie. Bo przed są nabrzmiałe, i nie powinno sie robić. Ja miałam w tym tyg robione usg piersi i wszystko jest w porządku ;)

 3. Natalia Meler 4 grudnia 2013, 20:34

  Dziękuję za zainteresowanie. W najbliższym czasie ukaże się artykuł na temat samobadania.

 4. Aga.W 4 grudnia 2013, 20:48

  to super :)
  bo fakt, profilaktyka dla osob mlodszych jest ... zerowa. badania drogie, ale pozostaje nam ta samokontrola :)
  wiec czekamy na kolejny artykul :D

 5. Krystyna (Gość) 24 września 2014, 22:05

  To nie bardzo rozumiem....zaprasza się kobiety na mammografię jedynie po to żeby zwiekszyć liczbę zachorowań na raka? Właśnie jestem po mammografii....profilaktyka czy sadyzm? Czuję się zdezorientowana.