Poleć znajomym

Łożysko przodujące - objawy i leczenie

Autor: , 7 lutego 2012 w Ciąża, Komentarze (4) »

O łożysku przodującym mówimy wówczas, gdy jest ono ułożone w dolnej części macicy. Takie umiejscowienie jest niebezpieczne dla dziecka podczas ciąży i porodu, dlatego koniecznie należy wcześnie zdiagnozować problem.

Ryzyko wystąpienia łożyska przodującego zwiększa się w przypadku wcześniejszego porodu przeprowadzonego przez cesarskie cięcie, większego niż zwykle łożyska (w przypadku ciąży mnogiej), a także wtedy, gdy w poprzedniej ciąży takie ułożenie łożyska miało miejsce. Z takim położeniem wiąże się niebezpieczeństwo krwotoku w 30. tygodniu ciąży, a co za tym idzie konieczność zakończenia ciąży przed czasem. Krwotok może także wystąpić podczas porodu.

Objawy:

 • Obfite, bezbolesne, ale nawracające krwawienie z pochwy w czasie ciąży.
 • Niemożność ustalenia się główki dziecka w miednicy ("niestabilne ułożenie dziecka") w III trymestrze ciąży.

Diagnoza:

 • Łożysko przodujące można zdiagnozować podczas prostego badania USG.

Leczenie:

Lekarz może zalecić odpoczynek i powstrzymanie się od współżycia w czasie ciąży. Łożysko ułożone blisko szyjki macicy uniemożliwia naturalny poród, w związku z czym konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. W przypadku jednak, gdyby doszło do porodu naturalnego i obfitego krwawienia konieczna może się okazać transfuzja krwi.

Tagi: łożysko, łożysko przodujące, problemy z łożyskiem, zdrowie w ciąży, ciąża zagrożona

Podobne artykuły:

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. dariaa 9 lutego 2012, 15:19

  Oj o łożysku przodującym całkowicie mogę dużo powiedzieć. Miałam je w drugiej ciazy, dodatkowo dzieckonie moglo ulozyc sie glowką wiec pozostalo w ułozeniu posladkowym, w 6 miesiacu z obfitym krwawieniem (pierwszym w tej ciazy) trafilam do szpitala,lezalam tam około miesiaca, w 35 tygodniu urodziłam (oczywiście przez cc) synka, niestety niedotlenionego, ale polezal przez 3 dni w inkubatorku a w 5 dniu mialam juz go przy sobie. bardzo pomagali nam lekarze i połozne, dzieki nim moglam karmic piersią :) Dzis synek ma 20 miesiecy i jest kochanym łobuzem, ktory juz dawno zapomniał o wczesniactwie :)

 2. M.1988 15 lutego 2012, 21:14

  Ja oststnio na usg usłyszałam,ze mam na przedniej scianie,matko jak sie wystraszyłam,ale na szczescie to co innegoi...

 3. Agnieszka (Gość) 18 kwietnia 2012, 20:05

  Ja niestety miałam problem z łożyskiem w pierwszej ciąży. Chodziłam regularnie na kontrolę mimo to lekarz nie zauważył odklejającego się łożyska. W 33 tygodniu ciąży dostałam wielkiego krwotok i trafiłam z domu prosto na salę operacyjną. Moja córeczka urodziła się po przez cesarskie cięcie. Była bardzo malutka miała 1260 g i 40 cm długości. Spedziła dwa długie miesiące w klinice. Na szczęście wszystko się dobrze skończyło dzięki wspaniałej opiece w klinice w Zabrzu. Teraz jest juz kochaną czterolatką i rewelacyjnie się rozwiją. Nie różni się niczym od rówieśników jest tylko troszkę drobniejsza. Pozdrawiam

 4. justyna_W 21 lutego 2014, 12:23

  Ja mam łożysko przodujące i martwię się bo dzieciątko słabo się rusza. Czy dzieciątko w takim łożysku rozwija się prawidłowo?