Lot dziecka samolotem
Jeśli do podróży odpowiednio się przygotujemy, to lot nie okaże się aż tak uciążliwy. Oto kilka porad jak należy przygotować siebie i dziecko do lotu.
Przede wszystkim jeśli niemowlę nie ukończyło przynajmniej dwóch miesięcy, a masz możliwość podróży inną niż samolot, to skorzystaj z niej. Tak małe dzieci są bardzo podatne na infekcje. Noworodki do dwóch tygodni w ogóle nie mogą latać samolotem, gdyż ich układ oddechowy i układ krążenia jest zbyt słaby. Dzieciom do dwóch lat nie przysługuje osobny miejsce - podróżują na kolanach opiekuna. Nie przysługuje również bagaż podręczny. Możesz zabrać składany wózek, zostawiasz go przy wejściu do samolotu i w tym samym miejscu go odbierasz po wylądowaniu. Jest to duże ułatwienie, gdyż nie musisz dźwigać dziecko przez płytę lotniska. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nosidełko na brzuchu - masz wówczas obydwie ręce wolne.
Pakujemy torbę podręczną
- dokumenty
- ulubioną zabawkę (przytulankę) dziecka, książeczkę
- mały kocyk do okrycia
- pieluchy (jedna na 2 godziny lotu)
- chusteczki nawilżane
- jedzenie dla dziecka
- ubranko na zmianę
Przed podróżą dobrze jest dokładnie wybrać połączenie, tak aby przesiadek było jak najmniej. Większość linii lotniczych osoby z małymi dziećmi na ręku puszcza na pokład samolotu w pierwszej kolejności. Można wówczas spokojnie wybrać miejsce i umieścić bagaż w luku nad głową. Jeśli podróżujemy z osobą towarzyszącą, bardzo dobrym rozwiązaniem jest jeśli zajmiemy cały rząd. Dziecko siedzi w środku i nie przeszkadza obcym osobom. Przy rozdawaniu posiłków poprośmy by jeden z rodziców dostał go na początku rozdawania, a drugi na końcu. Jeden rodzic zajmie się dzieckiem, a drugi spokojnie zje.
Nie pakujmy do torby podręcznej zbyt dużo rzeczy, bo potem będziemy musieli to dźwigać. Na lotnisko przyjedźmy wcześniej. Będzie czas aby dziecko jeszcze nakarmić przed podróżą i przewinąć. Sami również zjedzmy posiłek i skorzystajmy z toalety. Jeśli dziecko siedzi nam na kolach i mamy problemy z zapięciem pasami, poprośmy o pomoc stewarda. Najważniejszym momentem w podróży jest start i lądowanie. Dzieci bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia i mocno odczuwają zatykanie w uszach. Aby złagodzić tę niedogodność podaj dziecku pierś, a starszemu butelkę z napojem. Podczas podróży staraj się nie stresować, dzieci odczuwają nasz lęk czy niepokój. Kiedy dziecko płacze nie musi też wszystkich wokół przepraszać. Ale dopilnuj by nie kopało fotela przed sobą, ani ciągnęło za włosy sąsiadów. Dzieci zazwyczaj dobrze znoszą podróż samolotem, najczęściej śpią.
Poleć znajomym