Poleć znajomym

Lęki u dzieci

Autor: , 4 kwietnia 2013 w Dziecko, Komentarze (2) »

Ciemność, wysokość, pająki i inne- to tylko stereotypowy przykład źródeł dziecięcych lęków. Jak pomóc dziecku okiełznać strach? Mamy kilka wskazówek.

zapewnij dziecko, że jego lęki są normalne

Wiele obserwacji psychologów i rodziców potwierdza, że dzieci czują się o wiele mniej przestraszone, gdy ktoś bliski jest przy nich i rozumie tragający nimi lęk. Dlatego też tak ważne jest zrozumienie tego, czego obawia się twoje dziecko. Nie umniejszaj jego odczuć i nie wyśmiewaj jego lęków. Z pozycji dorosłego człowieka, który rozsądnie i na trzeźwo ocenia rzeczywistość, "firankowy potwór" czy też napadająca na dziecko nocą ciemność to nierealne zagrożenia, którym nie warto poświęcać uwagi. W świecie dziecka to niemalże namacalne sytuacje i prawdziwe emocje. Ośmieszając je burzysz wiarę dziecka w to, że jesteś dla niego wsparciem.

Rozmowa z dzieckiem może tu wiele pomóc. Porozmawiajcie o tym, co go przeraża i kiedy czuje się bezpieczne. Wspólnie zajrzyjcie pod łóżko(jeśli maluch naprawdę wierzy, że coś się tam czai) i oddzielcie realne zagrożenia od figli, które płata nam wszystkim wyobraźnia. Zapewnij również dziecko, że każdy ma prawo do tego, by odczuwać strach i że to, co czuje jest jak najbardziej normalne.

informuj

Strach jest często wynikiem niedostatecznej wiedzy w danym temacie. Dziecku często jej brakuje, a ta którą posiada ma bardzo różne źródła - począwszy od bajek, a skończywszy na opowiadaniach innych dzieci. Rozmowa z kimś bardziej doświadczonym i poinformowanym odgrywa w takiej sytuacji wpływową rolę i może zniwelować strach dziecka. Pamiętaj, że wiedza to siła, a rodzic to autorytet, osoba która wie i widziała więcej. Wykorzystaj więc tą sytuację, by wytłumaczyć dziecku, że nie ma czego się bać. Nazwij rzeczy po imieniu, użyj odpowiedniej ilustracji i informacji, by "obnażyć" przed maluchem źróło jego strachu. Jeśli uda ci się wprowadzić odrobinę humoru i śmiechu, pokonywanie lęku będzie o wiele łatwiejsze. No i zapewnij je, że zawsze jesteś obok.

twarzą w twarz z lękiem

Konfrontacja ze źródłem lęku to kolejny sposób na radzenie sobie z nim. Konieczna tutaj będzie twoja asysta, zwłaszcza w przypadku mniejszego dziecka. Twoja pociecha truchleje na widok psa? Postaraj się, by zapewnić dziecku kontakt ze zwierzęciem. W rodzinie lub w gronie znajomych na pewno znajdzie się ktoś, kto ma takiego przyjaźnie usposobionego pupila. "Kontrolowane" głaskanie, przyglądanie się z bliska i stopniowa zabawa pokażą dziecku, że psa nie trzeba się bać, a jedynie zachować ostrożność. W przypadku dzieci bojących się ciemności możesz wypróbować terapeutyczne siedzenie w ciemnym pokoju lub zamontowanie ściemniacza i stopniowe przyzwyczajanie dziecka do braku światła. Ważne, by wziąć byka za rogi!

naucz jak się relaksować

W lękowych sytuacjach strach odbiera nam często myślenie i kontrolę nad ciałem. Z pomocą przychodzi oddech, ale o nim trzeba się nauczyć pamiętać w kryzysowym momencie. Umiejętność ocenienia sytuacji połączona z oddechem pomaga się zrelaksować, ale niestety młodsze dzieci często nie są stanie tak podejść do sytuacji. Niemniej jednak, przypominaj dziecku o tym, że gdy się zdenerwuje ważne jest, by pamiętało o oddechu. A jeżeli dziecko spokojniej się czuje gdy ma przy sobie na przykład ulubioną przytulankę, pozwól by ten z pozoru ten zwykły przedmiot pomógł mu opanować negatywne emocje związane ze strachem.

kontrola

Myśl o tym, że w lękowej sytuacji nie mamy żadnej kontroli nad otaczającym światem, dodatkowo wzmaga lęk. Dzieci czują się w wtedy podobnie jak dorośli, przestraszone i bezradne. Dobrze jest wiedzieć, że ze stresującej sytuacji jest jakieś wyjście, sposób. Już sama wiedza sprawia o tym, że czujemy się pewniej. Dlatego też uspokój dziecko i porozmawiaj o tym, co może zrobić, gdy nagle zacznie się bać. Możecie zrobić taką burzę mózgu i poszukać rozwiązań, dzięki którym dziecko poczuje, że ma kontrolę nad otoczeniem.

Tagi: dziecięce lęki, lęki, strach, kontrola strachu

Podobne artykuły:

 • Jak oswoić dziecięce lęki

  Jak oswoić dziecięce lęki

  Twój maluszek płacze, gdy widzi wanienkę z wodą? Nie chce zostać sam, bez ciebie? Boi się zasnąć? Wiele jest dziecięcych lęków. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu dziecku nad nimi ... Więcej »

 • Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem. Więcej »

 • Lęk przed rozłąką

  Lęk przed rozłąką

  Lęk przed rozłąką potrafi być bardzo bolesny dla małego człowieka. W nowych okolicznościach, bez bezpiecznego otoczenia domu i rodziców, dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i pewność. Więcej »

 • Tragedia Jak rozmawiać o niej z dzieckiem?

  Tragedia
  Jak rozmawiać o niej z dzieckiem?

  Media bombardują nas złymi wiadomościami, tragedie dotykają nas i ludzi dookoła. Jak pomóc dziecku radzić sobie z takimi informacjami bez szwanku na poczuciu bezpieczeństwa? Więcej »

Komentarze

 1. Dominikaa 6 kwietnia 2013, 8:54

  mój Kuba bał sie jakiś POTWORÓW w pokoju więc ograniczylismy mu telewizje ,zaczelismy mu wiecej czytac ciekawych ksiazek i juz nigdy wiecej zaden POTWOR sie nie pojawil. przede wszystkim trzeba propbowac porozmawiac z dzieckiem czego sie boi i w jakis sposob starac sie mu pomoc :)

 2. MatkaAgrafka 24 kwietnia 2013, 21:22

  ciemność, wysokość, pająki i inne to początek mojej długiej listy lęków :/ na szczęście moje córy odważniejsze od rodzicielki :)