Leczenie niepłodności - ICSI
ICSI jest jedną z metod zapłodnienia kiedy próby in vitro się nie powiodły, w przypadku słabych plemników, niepłodności immunologicznej lub w przypadku niepłodności nieznanego pochodzenia.
Metoda ta pozwala na bycie ojcem, tym którzy nie mają plemników w nasieniu, ale mają je w jądrach. Proces przygotowawczy jest taki sam jak w przypadku in vitro. Pierw prowadzi się stymulację jajników, by produkowały więcej jajeczek, a następnie lekarz pobiera dojrzałe komórki jajowe.
Pobieranie przebiega pod kontrolą USG - lekarz wprowadza długą cienką igłę do pochwy, a następnie jajnika, skąd pobiera wszystkie wykształcone komórki jajowe. Cały zabieg trwa około 15 minut, a pacjentka po krótkim odpoczynku może iść do domu. Nasienie pobiera się z jąder w znieczuleniu ogólnym, albo z najądrza. W pobranym materiale wyszukiwane są zdrowe plemniki. W zabiegu ICSI lekarz umieszcza na szkiełku pod mikroskopem jajeczko, specjalną mikropipetą przebija otoczkę jajeczka i do środka komórki wprowadza plemnik.
Po 2-3 dniach następuje przeniesienie zarodka do macicy. Po założeniu wziernika do pochwy poprzez szyjkę wprowadza się do jamy macicy cienka rurkę, w której znajduje się zapłodnione jajeczko. Wraz z 0,5 ml pożywki zostaje ono wstrzyknięte do macicy.
Skuteczność tej metody oceniana jest na 30-40 procent. Koszt to około 1,5 tysiąca.
Kobiety, które zaszły w ciążę w wyniku ICSI powinny zrobić badania prenatalne, by wykluczyć wadę genetyczną u dziecka.
Poleć znajomym