Poleć znajomym

Leczenie niepłodności - ICSI

Autor: , 22 marca 2011 w Mama i Tata, Komentarze (1) »

ICSI jest jedną z metod zapłodnienia kiedy próby in vitro się nie powiodły, w przypadku słabych plemników, niepłodności immunologicznej lub w przypadku niepłodności nieznanego pochodzenia.

Metoda ta pozwala na bycie ojcem, tym którzy nie mają plemników w nasieniu, ale mają je w jądrach. Proces przygotowawczy jest taki sam jak w przypadku in vitro. Pierw prowadzi się stymulację jajników, by produkowały więcej jajeczek, a następnie lekarz pobiera dojrzałe komórki jajowe.

Pobieranie przebiega pod kontrolą USG - lekarz wprowadza długą cienką igłę do pochwy, a następnie jajnika, skąd pobiera wszystkie wykształcone komórki jajowe. Cały zabieg trwa około 15 minut, a pacjentka po krótkim odpoczynku może iść do domu. Nasienie pobiera się z jąder w znieczuleniu ogólnym, albo z najądrza. W pobranym materiale wyszukiwane są zdrowe plemniki. W zabiegu ICSI lekarz umieszcza na szkiełku pod mikroskopem jajeczko, specjalną mikropipetą przebija otoczkę jajeczka i do środka komórki wprowadza plemnik.

Po 2-3 dniach następuje przeniesienie zarodka do macicy. Po założeniu wziernika do pochwy poprzez szyjkę wprowadza się do jamy macicy cienka rurkę, w której znajduje się zapłodnione jajeczko. Wraz z 0,5 ml pożywki zostaje ono wstrzyknięte do macicy.

Skuteczność tej metody oceniana jest na 30-40 procent. Koszt to około 1,5 tysiąca.

Kobiety, które zaszły w ciążę w wyniku ICSI powinny zrobić badania prenatalne, by wykluczyć wadę genetyczną u dziecka.

Tagi: leczenie niepłodności, in vitro, ICSI, iniekcja plemnikowa, mikromanipulacja

Podobne artykuły:

 • Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności zależą od jej przyczyn. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, które bardzo szybko można ustalić i zacząć leczenie. To prosta i szybka droga do posiadania ... Więcej »

 • Inseminacja domaciczna

  Inseminacja domaciczna

  Inseminację domaciczną wykonuje się, gdy śluz kobiety jest wrogi dla nasienia mężczyzny i plemniki nie mogą się przez niego przedostać. Uniemożliwia to zapłodnienie. Inne przyczyny to ... Więcej »

 • Nabiał pełnotłusty sprzyja poczęciu

  Nabiał pełnotłusty sprzyja poczęciu

  Chcesz zajść w ciążę? Wybierz się na lody lub pij pełnotłuste mleko. Według badań amerykańskich naukowców produkty o wysokiej zawartości tłuszczu doskonale podnoszą płodność. Więcej »

 • Przeszczep macicy szansą na ciążę

  Przeszczep macicy szansą na ciążę

  W eksperymentalnym programie prowadzonym w Szwecji, 9 kobiet pomyślnie przeszło operację przeszczepienia macicy i wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy będą mogły zajść w ... Więcej »

Komentarze

 1. Monika (Gość) 6 lutego 2012, 0:36

  Dopiero wrzacoj odkryłam tego bloga. Przejrzałam i stwierdziłam, że Igorek jest bardzo dzielny. Ma dopiero 4 latka.Igorku Twój uśmiech wiele dla nas znaczy, obyś miał jak najwięcej szczęśliwych chwil ; )Jesteś małym słoneczkiem dla Oświęcimia, nawet w pochmurne dni. Trzymamy kciuki!p.s. pozdrowienia dla Janoszka ; )