Poleć znajomym

Kwas foliowy - witamina ważna dla przyszłego dziecka

Autor: , 31 marca 2010 w Ciąża i Poród, Komentarze (5) »

Urodzenie zdrowego dziecka to dla przyszłych rodziców prawdziwy skarb. Kwas foliowy - witamina z grupy B zapobiega aż w 70% wadom układu nerwowego.

Wady cewy nerwowej (tkanka zarodkowa, z której następnie rozwija się rdzeń kręgowy i mózg) powstają pomiędzy 2 a 4 tygodniem ciąży, gdyż większość kobiet nie wie, że jest w odmiennym stanie. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie zażywania kwasu foliowego przed planowaniem potomstwa. Kwas foliowy ma również znaczenie w zapobieganiu poronieniom oraz innym bardzo poważnym wadom wrodzonym, takim jak wady serca.

Wady cewy nerwowej :

 • bezmózgowie - to najcięższa wada, która nie pozwala na przeżycie dziecka. Polega na braku mózgu lub większości jego struktur.

 • rozszczep kręgosłupa

 • przepukliny mózgowe

Kwas foliowy w żywności występuje w formie naturalnej w postaci folianów, a bogate w nie warzywa to: brokuły, kapusta, brukselka, szpinak, szparagi, kalafior, rośliny strączkowe, soja, pomarańcze, sok pomidorowy. Foliany łatwo ulegają rozpadowi podczas gotowania, dlatego też dobrze jest uzupełniać dawkę kwasu foliowego 0,4 mg dziennie. Kobiety, które wcześniej urodziły dziecko z wadą układu nerwowego lub u których wada występuje genetycznie potrzebują większej dawki - 4 mg kwasu foliowego dziennie co najmniej miesiąc przed planowanym poczęciem i w pierwszych miesiącach ciąży.

Kwas foliowy jest witaminą bezpieczną. Nadmiar wydalany jest z moczem i nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania. Zażywany w dawce 0,4 mg może być przyjmowany przez wiele lat.
Ponieważ znaczny odsetek (przyjmuje się, że nawet 50%) ciąż jest nieplanowanych, każda kobieta współżyjąca w tzw. okresie koncepcyjnym (od pokwitania do menopauzy) powinna przyjmować profilaktycznie kwas foliowy w dawce 0,4 mg/dobę, zwiększa w ten sposób na zdrowe dziecko.

Tagi: kwas foliowy, witaminy, wady cewy nerwowej płodu, wady wrodzone dziecka, wady wrodzone cewy nerwowej

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Co słyszy dziecko

  Co słyszy dziecko

  Obserwując niemowlaka często zauważamy, jak nagle się zrywa i płacze. Zastanawiamy się wówczas jakie dźwięki docierają do jego uszu i w ogóle od kiedy już dobrze słyszy. Więcej »

 • Witaminy dla kobiet w ciąży

  Witaminy dla kobiet w ciąży

  Właściwa podaż składników witaminowo-mineralnych w ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, właściwego przebiegu ciąży, zdrowia matki, a także produkcji pokarmu i regeneracji w ... Więcej »

 • Witamina D dla kobiet w ciąży

  Witamina D dla kobiet w ciąży

  Według badan amerykańskich naukowców uzupełnianie diety witaminą D u kobiet w ciąży przyczynia się do zmniejszenia u nich infekcji i zapobiega wcześniejszym porodom. Więcej »

Komentarze

 1. rivianna 8 listopada 2012, 9:53

  Urodzenie zdrowego dziecka to podstawa, dlatego nie powinniśmy zapominać o foliku i zacząć go brać już podczas antykoncepcji hormonalnej.

 2. kaya (Gość) 14 listopada 2012, 11:52

  Ja brałam do 12 tygodnia ciąży, ale zastanawiam się czy nie przyjmować go non stop bo podobno chroni nawet przed chorobami serca

 3. lessiii (Gość) 16 września 2014, 9:52

  Lekarze zalecają przyjmowanie kwasu min. 3 miesiące przed poczęciem, ponieważ mają świadomosć, że większość kobiet w wieku rozrodczym niestety go nie przyjmuje.

 4. sabri (Gość) 2 października 2014, 18:02

  Kobiety w tym wieku już same powinny wiedzieć jaką rolę odgrywa kwas foliowy.

 5. janja 27 października 2014, 13:03

  No i chyba wiedzą, ze bez niego rodzą się dzieci ze strasznymi wadami układu nerwowego, jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa