Poleć znajomym

Kurcze mięśni i ból nóg w ciąży

Autor: , 3 lipca 2013 w Ciąża, Komentarze (8) »

Bolesne kurcze są dosyć powszechne u kobiet w ciąży. Pojawiają się najczęściej w nocy w drugim i trzecim trymestrze. Przyszła mama po ciężkim dniu, z coraz większym brzuchem w nocy zamiast odpocząć i wyspać się zmaga się z bolesnymi dolegliwościami.

Kurcze mięśni nóg

Do czynników, które prawdopodobnie przyczyniają się do występowania kurczów, należą zmęczenie i nagromadzenie płynów w nogach. Ulgę przynosi noszenie specjalnych rajstop, ćwiczenia fizyczne oraz odpoczynek z uniesionymi stopami. Należy również pamiętać by w ciągu dnia wypić przynajmniej półtora litra płynów. Jeśli dopadnie cię skurcz łydki, wyprostuj nogę w kolanie, zginaj powoli w stawie skokowym i stawach palców i unoś ją do góry. Ćwiczenie to można również wykonywać kilka razy przed udaniem się na spoczynek. Ulgę może przynieść też masaż lub miejscowe ogrzanie. Jeśli skurcze pojawiają się często i nic nie pomaga, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia w żyle skrzepu krwi, co może upoważniać lekarza do interwencji medycznej.

Zespół niespokojnych nóg

Tego rodzaju przypadłość nęka około 15 % kobiet w ciąży. Zespół niespokojnych nóg objawia się uczuciem niepokoju wewnątrz nóg, najczęściej w nocy lub późnym popołudniem, za każdym razem, gdy tylko położysz się lub usiądziesz. Niestety lekarze nie znają do końca przyczyny zespołu niespokojnych nóg u kobiet w ciąży, a jeszcze mniej co do sposobów leczenia tej przypadłości. Żadna z metod na kurcze nóg nie przynosi ulgi. Nie można też stosować leków, gdyż tych które leczą tę dolegliwość, nie można stosować podczas ciąży.

Za główne przyczyny występowania tego zjawiska obwinia się stres, dietę, sposób życia. Zatem jeśli nęka cię zespół niespokojnych nóg obserwuj co jesz, co robisz, jak się czujesz każdego dnia i kiedy dolegliwości się nasilają. Niektóre kobiety zauważyły, że po spożyciu węglowodanów o zbyt późnej porze objawy się pogarszają. Przyczyną może być też niedobór żelaza. Warto też poszukać sposobu na wygodną pozycję podczas snu np. przy pomocy specjalnych poduszek dla kobiet w ciąży.

Tagi: kurcze nóg w ciąży, bóle nóg w ciąży, zespół niespokojnych nóg w ciąży, dolegliwości w ciąży, ciąża

Podobne artykuły:

 • Opryszczka w ciąży

  Opryszczka w ciąży

  Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, a teraz jesteś w ciąży, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Twoje przeciwciała najprawdopodobniej będą chroniły płód w ... Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. Syska 3 lipca 2013, 22:31

  Oj to był ogromny problem. Mniej wiecej od 2 trymestry spałam z nogami na wielkiej poduszce. Niestety czasem i to nie pomagało i w nocy meza budziłam i prosiłam aby rozmasował bolące nogi....

 2. nanu 4 lipca 2013, 15:34

  Ja mam zespół niespokojnych nóg ale przed ciążą tylko raz na jakiś czas doskwierał mi. W drugim i trzecim trymestrze był koszmarem. Noc w noc nogi mnie bolały i kompletnie nie pozwalały spać. Musiałam wstać, z 15 minut posiedzieć w salonie czytając coś lub grając na komórce aż poczułam znowu zmęczenie, szłam spać i modliłam się żebym zdążyła zasnąć zanim ból znowu mnie chwyci. I tak noc w noc.

 3. Yoanna 4 lipca 2013, 23:43

  Strasznie współczuję kobietkom, które się zmagały lub zmagają z tymi dolegliwościami... U mnie do tej pory nic takiego się nie zdarzyło i mam nadzieję, że zostanie już tak do końca, bo został już tylko miesiąc do terminu...

 4. Gatta 5 lipca 2013, 8:50

  pamietam te bołenog były koszmarne;/

 5. Syska 5 lipca 2013, 22:33

  Wiecie co tak teraz mysle i sobie przypominam ze nie tyle nogi były moim problemem co biodra.... Oj tak. Te biodra to była katastrofa. Nie mogłam znalesc odpowiedniej pozycji tak mnie bolały...

 6. Madzia.90 29 października 2013, 9:08

  Mnie od 20 tygodnia łapią skurcze łydek. Od wczoraj biorę magnez-ciekawe czy pomoże...

 7. podpis*ANITA (Gość) 30 października 2014, 22:16

  komentarz*mnie też bola nogi wieczorem..ból nie do opisania..biore magnez .ale pomaga na 2-3godz..

 8. emilcia 16 września 2015, 21:33

  ból nog to koszmar, staralam sie lezec na supermami w ksztalcie literki c poduszce z nogami lekko uniesionymi do gory.. mimo to bol ustawal - ale tylko na chwile