Poleć znajomym

Krwawienie z nosa u dziecka

Autor: , 27 lipca 2011 w Przedszkolak, Komentarze (3) »

Wystarczy mała stłuczka z kolegą w czasie zabawy, zbyt długie dłubanie z nudów w nosie i już cieknie z niego strużka krwi. Podpowiadamy, jak ją samemu zatamować, a kiedy udać się po pomoc do lekarza.

Na krwawienie z nosa częściej cierpią dzieci, w których mieszkaniu powietrze jest suche i ciepłe. Drobne urazy powodują cieknącą czerwoną strużkę i dyskomfort. Czasami krwawienie z nosa może także towarzyszyć infekcji, np. przeziębieniu, grypie lub katarowi alergicznemu. Osłabiona śluzówka jest bardziej podatna na urazy. Inne przyczyny to zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienia, choroby nerek, wątroby albo niewydolność układu krążenia.

Co robić, gdy krew leci z nosa:

 • Usadź dziecko z głową pochyloną do przodu, by krew mogła swobodnie spływać z nosa, a nie wpływać do gardła. To grozi zakrztuszeniem lub wymiotami.

 • Przyłóż do nosa czystą chusteczkę lub ręcznik.
 • Poproś malca, by delikatnie wydmuchać nosek. Dzięki temu pozbędziecie się skrzepów krwi.
 • Następnie dwoma palcami (wskazującym i kciukiem) uciskaj skrzydełka nosa przez 5-10 minut (nie za mocno!). Nie zwalniaj co chwila ucisku, żeby sprawdzić, czy krwawienie minęło.
 • Gdy krwawienie ustąpi, zafunduj malcowi o chwilę spokojnej zabawy lub odpoczynku. Możecie poczytać książkę lub obejrzeć bajkę. Ważne by od razu dziecko nie rzuciło się w wir intensywnej zabawy, bo uraz może powrócić.

Kiedy do lekarza:

 • Gdy krwawienie z nosa nie mija po 30 min. mimo ponawianych prób jego zatamowania przez uciskanie skrzydełek nosa.
 • Jest wyjątkowo obfite.
 • Często się powtarza - może to zwiastować chorobę.
 • Jest skutkiem dużego urazu, np. spadnięcie z huśtawki lub roweru. Konieczne może być wówczas założenie tamponu hamującego wypływ krwi i dodatkowych badań, np. RTG.

Tagi: krwawienie z nosa, zdrowie dzieci

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem. Więcej »

 • Farby do pokoju dziecka

  Farby do pokoju dziecka

  W urządzaniu pokoju dziecka ważny jest nie tylko kolor ścian, należy bardzo uważnie dobrać odpowiednie materiały i farby. Jest szczególnie ważne jeśli dziecko jest alergikiem. Jednym ze ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 27 lipca 2011, 17:36

  O dziwo akurat nosa mój syn nigdy sobie nie rozbił, choć był i jest nadal bardzo aktywny, ale inne części ciała a i owszem :)

 2. Aga.W 27 lipca 2011, 20:52

  wszystko co w artykule - popieram :) tak jak należy :) od dziecka miałam strasznie częste krwotoki z nosa :) do tej pory na wiosnę się zdarzają :) ja jeszcze do zacisku na nos używam palców + schłodzonej chusteczki :)

 3. Domena21 (Gość) 10 marca 2015, 15:05

  Dziewczyny, a nie wydaje się Wam, że takie krwotoki są związane z niedoborami witaminy K? Mam nadzieje, ze moje dziecko nie podzieli losu wujków i to, ze podaję Vita K uchroni je przed problemami z krzepliwością krwi, ta witamina jest ważniejsza niz nam sie wydaje.