Krwawienie z nosa u dziecka
Wystarczy mała stłuczka z kolegą w czasie zabawy, zbyt długie dłubanie z nudów w nosie i już cieknie z niego strużka krwi. Podpowiadamy, jak ją samemu zatamować, a kiedy udać się po pomoc do lekarza.
Na krwawienie z nosa częściej cierpią dzieci, w których mieszkaniu powietrze jest suche i ciepłe. Drobne urazy powodują cieknącą czerwoną strużkę i dyskomfort. Czasami krwawienie z nosa może także towarzyszyć infekcji, np. przeziębieniu, grypie lub katarowi alergicznemu. Osłabiona śluzówka jest bardziej podatna na urazy. Inne przyczyny to zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienia, choroby nerek, wątroby albo niewydolność układu krążenia.
Co robić, gdy krew leci z nosa:
- Usadź dziecko z głową pochyloną do przodu, by krew mogła swobodnie spływać z nosa, a nie wpływać do gardła. To grozi zakrztuszeniem lub wymiotami.
- Przyłóż do nosa czystą chusteczkę lub ręcznik.
- Poproś malca, by delikatnie wydmuchać nosek. Dzięki temu pozbędziecie się skrzepów krwi.
- Następnie dwoma palcami (wskazującym i kciukiem) uciskaj skrzydełka nosa przez 5-10 minut (nie za mocno!). Nie zwalniaj co chwila ucisku, żeby sprawdzić, czy krwawienie minęło.
- Gdy krwawienie ustąpi, zafunduj malcowi o chwilę spokojnej zabawy lub odpoczynku. Możecie poczytać książkę lub obejrzeć bajkę. Ważne by od razu dziecko nie rzuciło się w wir intensywnej zabawy, bo uraz może powrócić.
Kiedy do lekarza:
- Gdy krwawienie z nosa nie mija po 30 min. mimo ponawianych prób jego zatamowania przez uciskanie skrzydełek nosa.
- Jest wyjątkowo obfite.
- Często się powtarza - może to zwiastować chorobę.
- Jest skutkiem dużego urazu, np. spadnięcie z huśtawki lub roweru. Konieczne może być wówczas założenie tamponu hamującego wypływ krwi i dodatkowych badań, np. RTG.
Poleć znajomym