Poleć znajomym

Kręcz szyi

Autor: , 24 września 2010 w Niemowlę, Komentarze (1) »

Kręcz szyi to choroba, która pojawia się u noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia. Aby ją wyleczyć czasami potrzebne są specjalne ćwiczenia i rehabilitacja.

Przyczyną choroby są najczęściej urazy w czasie porodu, złe ułożenie dziecka w brzuchu i choroby zapalne. Rozpoznasz kręcz szyi u swojego dziecka po twardym, wrzecionowatym (podłużnym) zgrubieniu, które zazwyczaj występuje na szyjce. Malec stale pochyla wówczas główkę do jednego ramienia, odwracając twarz w przeciwnym kierunku. Gdy jest starszy, nie potrafi ani obracać głowy, ani ciałka na boki, a rączka po stronie kręczu jest mnie sprawna niż druga.

W szybkim powrocie malca do pełni sprawności jest szybkie wykrycie choroby i rozpoczęcie rehabilitacji. Zaniedbania w leczeniu powodują powikłania, np. asymetria w budowie główki i buźki, kłopoty z jedzeniem.

Jak leczyć

Gdy lekarz stwierdzi u malca kręcz szyi, dziecko dostanie skierowanie na rehabilitację. Ćwiczenia i masaże rozluźniają, wydłużają i mobilizują chory mięsień do ruchu. Mięśnie mają szansę prawidłowo zacząć pracować. Dzięki temu maluszek nauczy się prawidłowo trzymać główkę i swobodnie ją obracać.

Ćwiczenia warto też wykonywać w domu, opierając się na zaleceniach specjalistów. Prowokuj malca do obracania główki, np. układając zabawkę po przeciwnej stronie. Dzięki temu skrócony mięsień wydłuża się.

Staraj się też zawsze odpowiednio układać malca, dokładnie wg wskazówek fizjoterapeuty, na boczku. Powinien leżeć na boku lub na plecach bez poduszki.

Po kąpieli, gdy maluch jest zrelaksowany, masuj mu szyjkę. Najpierw natłuść ją oliwką dla dzieci, a następnie głaszcz, rozcierając i ugniatając miejsce, gdzie czuć zgrubienie mięśnia. Nie rób masażu, gdy zabroni tego fizjoterapeuta lub gdy skóra jest mocno zaczerwieniona.

Mów do dziecka, podchodź do niego, podawaj zabawki zawsze w taki sposób, by starał się obrócić główkę.

Kiedy operacja

Jeśli rehabilitacja i ćwiczenia nie przynoszą rezultatu, konieczna będzie operacja. Zabieg taki polega na przecięciu przykurczonych włókien mięśnia. Przeprowadza się go pod koniec pierwszego miesiąca życia.

Tagi: kręcz szyi, choroby dzieci, choroby niemowląt, niemowlę, zdrowie niemowlęcia

Podobne artykuły:

 • Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem. Więcej »

 • Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Spragnieni słońca po mroźnej zimie, nie możemy oprzeć się wylegiwaniu na plażach i spacerom w słońcu. Nie zapominajmy jednak o zagrożeniach jakie niosą promienie słoneczne i wysokie ... Więcej »

 • Nieprawidłowe napięcie mięśniowe

  Nieprawidłowe napięcie mięśniowe

  Noworodek po porodzie badany jest między innymi przez neonatologa. Jego stan ocenia się w skali Apgar, a jednym ze wskaźników tej skali jest ocena napięcia nerwowego. Lekarz w razie ... Więcej »

 • Choroba lokomocyjna u dzieci

  Choroba lokomocyjna u dzieci

  Nawet kilkunastominutowa przejażdżka samochodem powoduje u twojego dziecka wymioty i bóle brzucha? To sygnał, że maluch cierpi na chorobę lokomocyjną. Dowiedz się, jak zapobiegać jego złemu ... Więcej »

Komentarze

 1. Babyblus (Gość) 28 sierpnia 2013, 22:52

  komentarz*raczej operacje wykonuje sie pod koniec 1 ROKU życia