Poleć znajomym

Kreatywna mama: Zabawki z kartonu

Autor: , 14 listopada 2013 w Dziecko, Komentarze (1) »

Płatki śniadaniowe, mleko, proszek do prania, papier toaletowy, buty, szafa, pralka, telewizor… Prawdopodobnie wszystkie bywają na twojej liście zakupów, a to oznacza, że masz w domu mnóstwo cennego surowca – kartonu. Tworzone z niego zabawki nie tylko sprawiają dzieciom niesamowitą frajdę, lecz również stymulują ich wyobraźnię i uczą dbałości o środowisko.

Zabawa i nauka

Powtarzaliśmy to już wielokrotnie - żadna kupiona zabawka nie może równać się z tymi, które wykonasz sama z pomocą dziecka albo pod jego czujnym nadzorem. Walory można wymieniać bez końca. Przede wszystkim oszczędzasz i pokazujesz dziecku, że brak pieniędzy nie musi ograniczać - w ten sposób uczysz je zaradności. Dziecko niestety bardzo szybko wpada w tryby konsumpcjonizmu, który czyni z niego klienta, a nie twórczego, pragmatycznego człowieka.

Obserwując proces tworzenia lub biorąc w nim udział, maluch ćwiczy też tak ważne rzeczy jak wyobraźnia, cierpliwość i dokładność. Widzi, że różnym rzeczom można nadawać nowe życie, a to rozwija zarówno umiejętność abstrakcyjnego myślenia, jak również wrażliwość na istotne kwestie środowiskowe. Być może jako dorosły człowiek częściej będzie zadawać sobie pytanie "Czy mogę to jeszcze do czegoś wykorzystać?", zanim wyrzuci puste opakowanie, nieużywane ubrania czy zepsuty sprzęt domowy.

Kapitał na przyszłość

Są też plusy dla ciebie, mamo. Przede wszystkim sama możesz świetnie się bawić tworząc kartonowe zabawki. No i radość twojego dziecka to przecież także twoje szczęście. Możesz być pewna, że po latach będzie z rozrzewnieniem wspominać te chwile jako najwspanialsze momenty dzieciństwa, a ty będziesz z satysfakcją obserwować korzyści, jakie przyniosło twoje zaangażowanie. Zatem do dzieła.

Źródła

Tagi: zabawki z kartonu, zabawki, DIY, zabawy kreatywne, recykling

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. asiola (Gość) 13 lipca 2014, 16:55

    Ja widziałam ostatnio na jakimś festynie jak dzieciaki malowały piaskiem obrazki. Fajny pomysł, można znaleźć takie wzory do obrazków piaskowych z Fikolo na fikolo.pl