Poleć znajomym

Kreatywna mama - Jesienne rękodzieło

Autor: , 27 września 2013 w Dziecko, Komentarze (6) »

Jesienny las to prawdziwy raj dla małego kolekcjonera - nikt tak jak dziecko nie potrafi dostrzec piękna w kolorowych listkach, szyszkach i suchych gałązkach. Wykorzystaj tę naturalną wrażliwość, by rozwijać kreatywność i zdolności manualne swojej pociechy.

Zbyt często zapominamy jak niewiele trzeba, by wzbudzić dziecięcy zachwyt. Oczywiście, jeszcze łatwiej jest kupić drogą zabawkę edukacyjną i liczyć na to, że pochłonie uwagę malucha, ale nic nie zastąpi walorów dydaktycznych płynących z czasu spędzonego na wspólnym tworzeniu czegoś z niczego. Zwłaszcza jeśli materiały do pracy nazbiera się własnoręcznie, a potem obserwuje, jak mama czarodziejka nadaje im nowe życie. Przynieście ze spaceru worek pełen skarbów, a potem przekształćcie je w niepowtarzalne dzieła sztuki, które ozdobią wasz dom.

Foto akcesoria

Jedną z charakterystycznych cech macierzyństwa jest to, że prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy jesteś w stanie zrobić swojemu dziecku więcej zdjęć niż sobie przez całe życie. I gdzieś trzeba przecież te sesje eksponować. Wytnij ramki z kartonu i pokaż maluchowi jak ozdobić je czapeczkami żołędzi. W roli stojaków na fotografie doskonale sprawdzą się też szyszki (oczywiście ozdobione przez twojego małego artystę), które można również wykorzystać jako uchwyty na karteczki imienne. Stawiaj je na stole nawet bez okazji, by pielęgnować rodzinną atmosferę i wzmacniać w dziecku poczucie przynależności.

Fot. Camille Styles Fot. Camille Styles

Fot. Better Homes and Gardens Fot. Better Homes and Gardens

Zwykłe niezwykłe gałązki

Kto by pomyślał, że niepozorny patyczek może mieć tyle zastosowań. Koniecznie sprawdźcie, jak daleko popłynie własnoręcznie zbudowana tratwa ratunkowa (to doskonała okazja do opowiedzenia historii Robinsona Crusoe), a po trudach morskiej podróży posilcie się iście spartańskim deserem. Pamiętacie konfitury, które podarowała wam babcia? Oddajcie jej słoik w postaci uroczego świecznika, a dla dziadka (żeby nie czuł się poszkodowany), wykonajcie ozdoby, które już za parę tygodni będzie mógł powiesić na choince.

Lecą liście kolorowe...

Jesienne liście same w sobie są piękne, więc można z nich po prostu układać bukiety i wstawiać do wazonów, albo tworzyć kolorowe wieńce do zawieszenia na drzwiach wejściowych (wystarczy ponaklejać liście na okrąg wycięty z kawałka tektury albo jednorazowego talerzyka). Można jednak pójść o krok dalej i wykorzystać je jako pieczątki, co daje więcej możliwości kolorystycznych. Potem tylko wieszamy kawałek sznurka, poświęcamy kilka żabek do bielizny i prywatna galeria sztuki gotowa. A jeśli zostanie nam jeszcze trochę leśnych materiałów, wpisujemy w wyszukiwarce hasło zwierzątka z liści i kompletujemy domowe zoo.

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły, koniecznie podzielcie się nimi z innymi mamami.

Tagi: rękodzieło, zabawy z dzieckiem, zabawy manualne, spacer jesienią, zabawy kreatywne

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. eliza (Gość) 20 października 2013, 17:17

  Super pomysł

 2. amath89 12 grudnia 2014, 12:43

  Fajnie jest robić takie rzeczy :)

 3. aguskwiatek 5 lipca 2015, 20:25

  Jestem pod wrańeniem

 4. sto.club 7 listopada 2016, 13:51

  przed wczoraj robiłam korale z jarzębiny ;-)

  http://bit.ly/2fg0YoN

 5. annia30 13 lipca 2017, 15:10

  Podziwiam wszystkie mamy za taką kreatywność :) A jeśli zamienią ją w pasję i godzą z wychowaniem dziecka, to już wielki szacunek. Np. http://www.mamapotrafi.pl/ - biznes, który zaczął się od szycia :) bardzo inspirujące!

 6. SylviaAcilt (Gość) 24 lutego 2019, 7:35

  What are your thoughts on Peaches and Screams Shop? As an early Xmas pressie, I want to buy their Fishnet and Chantilly Lace Bodystocking :D