Poleć znajomym

Konflikt serologiczny

Autor: , 11 grudnia 2012 w Ciąża i Poród, Komentarze (2) »

Za jeden z największych sukcesów w dziedzinie położnictwa wymienia się opanowanie problemu konfliktu serologicznego. Wiele dzieci umierało zaraz po porodzie, często też dochodziło do obumarcia płodu, bądź też dzieci rodziły się z chorobami hemolitycznymi. Dzisiaj na szczęście medycyna potrafi pomóc w przypadku konfliktu serologicznego.

Kiedy występuje konflikt?

Konflikt serologiczny może dotyczyć czynnika Rh oraz głównych grup krwi. Wszyscy dziedziczymy komórki krwi, które albo ten czynnik mają i wówczas osoba taka ma Rh+, albo też nie i mówimy wówczas o Rh-. Zatem jeśli u przyszłej matki występuje Rh-, a płód po ojcu ma Rh+, układ immunologiczny matki będzie uważał płód za intruza. W ramach obrony układ kobiety wyśle armie antyciał do walki z intruzem. Zjawisko takie nazywane jest konfliktem Rh.

W przypadku konfliktu głównych grup krwi konflikt może się pojawić, kiedy matka ma grupę krwi 0, a dziecko po ojcu odziedziczy grupę A lub B. Konflikt w grupach ABO może wystąpić już w pierwszej ciąży. Jeśli do niego dojdzie to skutkiem jest wystąpienie u noworodka żółtaczki.

Taka niezgodność zwykle nie jest przyczyną problemów podczas pierwszej ciąży. Kłopoty zaczynają się dopiero wtedy, gdy trochę krwi dziecka przeniknie do krwiobiegu matki podczas pierwszego porodu lub poronienia. Wówczas organizm matki w ramach obrony wytwarza przeciwciała przeciw krwinkom płodu, które to poprzez łożysko przechodzą do krwiobiegu dziecka. Przeciwciała te powodują hemolizę, czyli rozpad czerwonych krwinek płodu. Problemu nie będzie w przypadku, kiedy dziecko odziedziczy po matce czynnik Rh-.

Profilaktyka medyczna

Jednym z podstawowych badań w czasie ciąży (a najlepiej przed) jest oznaczenie grupy krwi przyszłych rodziców. Pozwali to już przed ciążą ocenić stopień ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego oraz podjąć właściwą profilaktykę.

Zapobieganie powstawaniu przeciwciał jest głównym sposobem ochrony płodu. Większość lekarzy stosuje podwójną terapię. W 28 tygodniu ciąży ciężarnej z grupą krwi Rh- podaje się w zastrzyku immunoglobulinę Rh, zwaną Rhogam, aby zapobiec powstawaniu przeciwciał. Powtórna dawka podawana jest w ciągu 72 godzin po porodzie, jeśli badanie krwi wykaże, że u noworodka występuje Rh+. Jeśli dziecko ma Rh-, leczenie nie jest konieczne.

Zastrzyk podaje się również po poronieniu, ciąży ektopowej, aborcji, biopsji kosmówki, amniopunkcji, wystąpieniu krwawienia macicznego lub urazu podczas ciąży.

Zastosowanie Rhogamu w znacznym stopniu obniżyło konieczność przeprowadzania transfuzji w przypadku, gdy podczas ciąży nastąpił konflikt Rh.

Tagi: konflikt serologiczny, konflikt Rh, konflikt grupy krwi, ciąża, profilaktyka w ciąży, badania w ciąży, badania przed ciążą

Podobne artykuły:

 • Badania przed ciążą

  Badania przed ciążą

  Planujesz dziecko? Sprawdź, jakie badania powinnaś wykonać przed zajściem w ciążę. Więcej »

 • Nudności w ciąży

  Nudności w ciąży

  Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle ... Więcej »

 • Wysoki poziom leukocytów w ciąży

  Wysoki poziom leukocytów w ciąży

  Wszyscy doskonale wiemy jak ważne są systematyczne badania krwi, a zwłaszcza w ciąży. Podwyższony poziom leukocytów, białych krwinek krwi, może świadczyć o wystąpieniu jakiegoś procesu ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

Komentarze

 1. Malinka 11 grudnia 2012, 20:16

  Ja bym jeszcze dodała (jako posiadaczka grupy A rhD (-) ujemny), że w czasie ciąży u kobiet rhD (-) ujemnych, oznacza się występowanie owych przeciwciał badając tzw. Odczyn Coombsa. Jeśli jest ujemny, nie ma się czym przejmować. Interweniuje się, jeżeli jest dodani, o czym zawsze decyduje lekarz.

 2. Batoul (Gość) 12 sierpnia 2013, 13:19

  Proportionality is definitely dinfereft, but that leads, among other things, to Kiwis having a keen awareness of each loss. Sadly, that gets harder to have when casualty numbers rise.