Poleć znajomym

Kolka u dziecka

Autor: , 27 sierpnia 2009 w Niemowlę, Komentarze (7) »

Na kolkę cierpią niektóre niemowlęta już od pierwszych dni od urodzenia do kilku miesięcy życia. Najczęściej problem ten znika około 3 miesiąca życia. Do tego czasu jednak można spróbować złagodzić ból domowymi sposobami.

Przyczyn kolki upatruje się w chorobie narządów jamy brzusznej, chorobach uczuleniowych spowodowanych zaburzeniami funkcji błony śluzowej jelita, niedokrwieniem lub przekarmieniem, połknięciem przez maluszka zbyt dużych ilości powietrza, a nawet jako reakcja dziecka na stres opiekunów. Do objawów kolki mogą przyczynić się także produkty, jakie spożywa matka, a które z mlekiem matki przedostają się do organizmu niemowlaka. Właściwości takie wykazują m.in. krowie mleko i sery, alkohol, kofeina, napoje gazowane i słodkie, np. coca-cola, a także pikantne potrawy.

Jeśli masz wątpliwości czy twoje dziecko cierpi na kolkę, zacznij je uważnie obserwować. Dolegliwość pojawiają się najczęściej wieczorem i towarzyszy im ciągły, przenikliwy płacz dziecka. Niemowlę często podciąga nóżki do klatki piersiowej, ma także powiększony i naprężony brzuszek. Niekiedy objawy te ustępują dopiero po kilku godzinach, kiedy dziecko wydali gazy lub odda stolec.

Jak postępować?

Tradycyjnym medykamentem przeciw kolce jest napar z nasion kopru lub kopru włoskiego. Ważne jest też prawidłowe karmienie. Niemowlę karmione w pozycji pionowej nie połyka tak wiele powietrza, które gromadzi się w jego brzuszku, niż to karmione w pozycji leżącej. Zaleca się, aby po nakarmieniu i przewinięciu, położyć dziecko na prawym, nie na lewym boku, żeby powietrze, które pozostało jeszcze w brzuszku, nie przedostało się do jelit, co może być przyczyną złego samopoczucia.

W czasie ataku kolki należy trzymać dziecko w pozycji pionowej albo położyć je na kolanie lub na butelce z gorącą wodą. W tym czasie należy delikatnie rozmasować jego plecki. Ta czynności powinna przynieść dziecku ulgę.

Tagi: kolka, ból brzucha, drugie dziecko, niemowlę

Podobne artykuły:

 • Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy ... Więcej »

 • Ból brzucha u dziecka Najczęstsze przyczyny

  Ból brzucha u dziecka
  Najczęstsze przyczyny

  Bólu brzucha nie wolno lekceważyć. Chociaż dzieci często wykorzystują go jako wymówkę, może być symptomem poważnych dolegliwości. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Wymiary dziecka w centylach

  Wymiary dziecka w centylach

  Małe dzieci rosną bardzo szybko. Aby sprawdzić, czy nie są za małe, za grube czy za chude, kontroluje się ich rozwój co miesiąc, nanosząc na siatki centylowe kombinacje ich wagi i wzrostu. Więcej »

Komentarze

 1. Lolimaa 13 czerwca 2011, 14:02

  Koperkowa herbata nie pomogła ni trochę. Dolegliwości zmniejszały się przy masażu i kroplach. Choć tez nie ustępowały jedynie były łagodniejsze.

 2. snoopy90 21 czerwca 2011, 11:29

  a te butelko anty kolkowe tez nie zawsze pomagają no herbatki tez:/

 3. mamaela 20 lipca 2011, 19:26

  U nas herbatkę dawałam, ale najskuteczniejsza była ciepła pieluszka na brzuszek i masaż

 4. sysia 6 października 2011, 21:35

  Na kolke jest wspanialy srodek ktory mozna zamowic z niemiec sabsimpleKs czy jakostak espumisan czesto nie daje rady

 5. Black_rose 29 października 2011, 18:34

  właśnie gdzieś mi się obiło o uszy, że ten sab simplex to praktycznie nie różni się od espumiasnu który jest tańszy i łatwo dostępny

 6. Justa (Gość) 23 maja 2012, 11:38

  Najlepsze okazała się BioGaia, i to też dopiero po wykorzystaniu większości metod i odwiedzeniu kilku lekarzy

 7. Lea (Gość) 30 maja 2012, 22:15

  jak tak czytam przeróżne fora, to zauważyłam, że większość mamusiek stosuje najpierw babcine metody, później lekarstwa. mojemu dziecku na szczęście pomogła stara jak świat koperkowa herbatka, ale koleżanka miała ze swoim dzieckiem niezły meksyk :/ i właśnie dawała to Bg synkowi. pomagało :)