Poleć znajomym

Kłopoty z nauką mówienia

Autor: , 14 października 2010 w Maluszek, Komentarze (6) »

Powodów do niepokoju nie ma, jeśli roczny maluch, nie mówi, ale nas rozumie co mówimy do niego. Jeśli jednak dziecko półtoraroczne nadal nic nie mówi warto iść do logopedy.

Problemy z nauką mówienie najczęściej mają dzieci, które nie potrafią dobrze ssać i połykać. W nauce jedzenia i mówienia biorą udział te same narządy i mięśnie. Jeżeli dziecko podczas jedzenia krztusi się i dławi pokarmem, należy to powiedzieć lekarzowi. Specjalista powinien ocenić, co jest przyczyną i zalecić dalsze postępowanie. Przyczyna może leżeć po stronie nieprawidłowego napięcia mięśni twarzy lub drobnej wady np. za krótkiego wędzidełka podjęzykowego. niewielkiej interwencji chirurgicznej - podcięcia.

Bez fachowej pomocy dziecko utrwali sobie niewłaściwe nawyki i nie będzie mogło prawidłowo wymawiać głosek, które wymagają unoszenia czubka języka np. sz, ż, r. Za krótkie wędzidełko może wymagać niewielkiej interwencji chirurgicznej - podcięcia.

Przy nieprawidłowym napięciu mięśni twarzy, prze karmieniem należy wykonywać odpowiedni masaż.

Problemy z mówieniem pojawiają się również u dzieci z niedosłuchem. W Polsce badany jest słuch u wszystkich noworodków w pierwszych dniach życia. Jednak do urazów może dochodzić później wskutek urazów lub chorób np. świnki. Jeśli dziecko nie reaguje na klaskanie za plecami lub nie budzi go nagły hałas, należy zgłosić się z nim do pediatry.

Rozwój dziecka jest sprawą indywidualną, jedne zaczynają mówić i chodzić bardzo szybko, innym zajmuje to trochę więcej czasu. Jeżeli jednak dziecko wieku dwóch lat będzie posługiwało się tylko kilkoma wyrazami, warto skonsultować się z logopedą. Nie czekajmy np. do 4 roku życia, aż zaburzenia się pogłębią i wówczas konieczna będzie długotrwała terapia.

Do małego dziecka należy od samego początku mówić poprawnie i wyraźnie. Podczas przewijania, kąpieli, zabawy, spaceru, opisujmy dziecku każdą wykonywaną czynność i każdy przedmiot czy zwierzątko. Starszemu opowiadajmy bajki, czytajmy książeczki.

Tagi: kłopoty z nauką mówienia, nauka mówienia, rozwój dziecka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

 • Nauka mówienia - Jak pomóc dziecku?

  Nauka mówienia - Jak pomóc dziecku?

  Niektóre dzieci paplają od przysłowiowej kołyski, inne nie chcą wydusić z siebie słowa. Mamy kilka wskazówek, jak pobudzić takiego milczka. Więcej »

Komentarze

 1. oda (Gość) 28 grudnia 2010, 13:36

  Niektóre dzieci nie mają problemów z nauką mówienia. Wręcz przeciwnie mówią aż za dużo :) I wykazują zdolności do nauki języków obcych. Jak takiego malucha wpierać w tym kierunku?

 2. kasIa (Gość) 28 grudnia 2010, 16:58

  Pytasz jak uczyć dziecko angieslkiego na przykład? Zależy czy samemu czy z anglistą. Nie polecę Ci nikogo, bo tego nie praktykowlam. Za to znam np.. Ciekawe książeczki do nauki angieslkiego dla dzieci. Nazyają się "Angielski z Maksem". I od razu mówię, ze nie musisz mie perfekcyjnej wymowy, żeby z nich uczć, bo dołącone płyty z nagraniem całości materialu.

 3. mirka (Gość) 2 stycznia 2011, 22:57

  Spotkałam się już z kilkoma pozytywnymi opiniami na temat tych książeczek. Myslę, że warto się z nimi zapoznać.

 4. Lolimaa 14 czerwca 2011, 1:06

  Nie słyszałam o tych książkach.Dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone?

 5. kasia.m 18 czerwca 2011, 15:19

  Nie znoszę jak ktoś tak ciamcia do mojego dziecka. Niestety nasze babcie mają takie nawyki.

 6. mamaela 14 lipca 2011, 21:06

  Moj synek zaczął szybko mówić, ale zauważyłam że miał problemy z dwuznakami sz i cz- sama z nim ćwiczyłam i pomogło (gimnastyka buzi i języka- świetna zabawa i dla dziecka ale też angażująca rodzica), ale z pomocą w wymowie "r" to już przyszedł nam logopeda jak syn był w zerówce. Też systematyczna praca pomogła osiągnąć sukces