Poleć znajomym

Kłopotliwe słowa

Autor: , 21 marca 2012 w Dziecko, Komentarze (0) »

Nie ma chyba rodzica, który choć raz nie stał w osłupieniu, słysząc siarczyste przekleństwo z ust własnego dziecka. Skąd u dzieci bierze się zamiłowanie do brzydkich słów i jak temu zaradzić?

Gdy w popularnym serialu komediowym, emitowanym przez stację ABC – Współczesna rodzina - odegrano identyczny scenariusz, starając się przy okazji zaradzić sytuacji– na producentów posypały się gromy.

Mimo, że wystąpienie małej Lily zostało „wypikane”, grupy rodzicielskie uznały za oburzające, by chociażby sugerować, że kilkuletnia dziewczynka użyła słowa ‘fuck.’ The Parents Television Council wydało oświadczenie, w którym żąda, by odcinek nie był więcej emitowany i podkreśla, że taki język jest nieodpowiedni zarówno w świecie realnym, jak i w telewizji, nawet jeśli jest ‘na niby.’

Aktorzy i producenci bronią się, twierdząc, że mała aktorka w rzeczywistości nie wypowiedziała wulgaryzmu i na swoje usprawiedliwienie podają dobre intencje – chcieli podkreślić istnienie problemu i pokazać konkretne rozwiązania. Faktycznie, udało im się zwrócić uwagę rodziców, ale efekt zdecydowanie nie był zbieżny z zamierzonym.

Fot. mdanys Fot. mdanys

W tym sporze można opowiadać się po którejkolwiek ze stron, ale jedno jest pewne – problem przeklinających dzieci w wielu przypadkach nie ma nic wspólnego z komedią.

Dlaczego dzieci przeklinają?

Wstępna odpowiedź jest prosta: dzieci używają wulgaryzmów, bo słyszą je w swoim otoczeniu. Główne źródła nieodpowiedniego języka to Internet, telewizja i rówieśnicy, ale równie często jest to dom rodzinny. Nawet jeśli wymknie nam się pozornie niewinne ‘cholera’ czy ‘do diabła’, w ten sposób dajemy dziecku sygnał, że mocny język służy do wyrażania emocji.

Gdy z ust malucha pada brzydkie słowo, warto się zatem zastanowić, czy nie próbuje w ten sposób dać ujścia strachowi, tęsknocie, poczuciu niesprawiedliwości, czy coś go nie trapi, czy coś go nie boli i czy nie brakuje mu po prostu uwagi.

Jest też całkiem możliwe, że twoja pociecha przeklina dla zabawy. Dzieci bardzo szybko orientują się, że przekleństwa wywołują w rodzicach silną reakcję – złość, bezsilność, zażenowanie – a nie ma przecież nic fajniejszego niż wyprowadzenie dorosłego z równowagi i przejęcie nad nim kontroli. Dlatego tak ważne są prawidłowe reakcje.

Co robić, gdy dziecko używa brzydkich słów?

 • Pierwsza, podstawowa zasada: jeśli zdarzy ci się użyć przekleństwa w obecności dziecka, zawsze przeproś za swoje zachowanie. W ten sposób zaznaczasz, że wulgaryzmy są nieakceptowalne społecznie, ale też pokazujesz, że każdy ma prawo do błędów i uczysz, jak je naprawiać.
 • Gdy z ust dziecka po raz pierwszy pada obraźliwe słowo, zignoruj je i bacznie obserwuj, co dzieje się dalej. Jest duże prawdopodobieństwo, że maluch z premedytacją próbuje przetestować działanie wulgaryzmów, a gwałtowna reakcja z twojej strony tylko potwierdzi jego założenia. Całkiem możliwe jest też to, że dziecko kompletnie nie rozumie znaczenia zasłyszanego słowa i powtarza je bezmyślnie, ale nasze zdenerwowanie da mu do zrozumienia, że brzydkie słowo to sposób na „rozbrojenie przeciwnika” i zyskanie przewagi.
 • Jeśli jednak sytuacja się powtarza, trzeba interweniować. W spokojnej rozmowie wyjaśnij dziecku, że takich słów nie używa się w waszym domu, bo sprawiają ból, źle świadczą o osobie, która je wypowiada i w rzeczywistości utrudniają osiągnięcie celu, na przykład w kłótni. Nie negocjuj – zaznacz, że takie zachowanie jest nieodpowiednie i grozi za nie kara.
 • Zapytaj, czy dziecko rozumie znaczenie słów, których używa. Czasami sama świadomość tego, że wypowiada słowa, które odnoszą się do miejsc intymnych wystarczy, by zniechęcić do ich używania.
 • Zapytaj, co jest fajnego w używaniu brzydkich słów. Jeśli okaże się, że wulgaryzmy są sposobem na zwrócenie uwagi kolegów, wytłumacz dziecku, jak inaczej może zaimponować rówieśnikom i uchodzić za „równego gościa.” Mów o byciu pomocnym, lojalnym, dzielnym, sprawnym – tu jednak trzeba uważać, by nie skłonić dziecka do służalczości lub niezdrowej rywalizacji.
 • Wspólnie przedyskutujcie dozwolone metody wyrażania złości, na przykład stwórzcie listę okrzyków, które pozwolą na rozładowanie napięcia, ale nie będą obraźliwe. Dziecko musi wiedzieć, że ma prawo do wyrażania negatywnych emocji, ale to rodzic musi dać mu do tego odpowiednie narzędzia.
 • Jeśli dziecko rozumie już, że używanie wulgaryzmów jest niedozwolone, ale wciąż to robi, tak jak w przypadku większości przewinień, konieczna będzie kara. Tu potrzebna jest jednak żelazna konsekwencja – kara nie musi być drastyczna, ale stała i nieodwołalna. Tylko wtedy nauczymy dziecko podejmowania odpowiedzialnych decyzji i ponoszenia konsekwencji za własne zachowanie.

Tagi: przekleństwa, brzydkie słowa, gdy dziecko przeklina, dyscyplina, wulgarne dziecko

Podobne artykuły:

 • Dyscyplina bez klapsów

  Dyscyplina bez klapsów

  Wielu psychologów przekonuje młodych rodziców, że bicie dziecka nie wychowuje. Jak jednak nauczyć krnąbrnego malucha posłuszeństwa, gdy na nasze prośby reaguje krzykiem, tupaniem nogami lub ... Więcej »

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

 • Gdy dziecko bije

  Gdy dziecko bije

  Gdy twoje maluch bije inne dzieci, prawdopodobnie nie radzi sobie z negatywnymi emocjami. Sprawdź, jak możesz pomóc mu wyrażać złość tak, by nie krzywdził innych. Więcej »

 • Majówka z dzieckiem

  Majówka z dzieckiem

  Gdy za oknem słoneczna pogoda, nie marnujmy czasu w domu. Zabierzmy naszego smyka na majówkę w plener. W końcu on także ma wtedy wolne. Więcej »

Komentarze