Poleć znajomym

Kiedy rozstać się z butelką?

Autor: , 5 maja 2011 w Niemowlę, Komentarze (3) »

Do tej pory większość badań skupiała się na korzyściach płynących z długotrwałego karmienia piersią. Ostatnio poświęcono jednak uwagę przywiązaniu do butelki i okazało się, że może ono być jednym z głównych czynników rozwoju otyłości w późniejszym okresie życia.

Eksperci są zgodni co do faktu, że proces zapobiegania otyłości powinien rozpocząć się na długo przed inicjacją szkolną dziecka. Niestety, brak rzetelnych danych uniemożliwia, a przynajmniej znacznie utrudnia doradztwo odnośnie najefektywniejszych metod prewencyjnych. Z najnowszych badań wynika jednak, że ważnym krokiem jest ograniczenie korzystania z butelki wyłącznie do okresu niemowlęctwa, czyli pierwszych 12 miesięcy życia.

Grupa badaczy z Ohio przeanalizowała dane 6750 dzieci urodzonych w 2001 roku, by zdefiniować związek pomiędzy jedzeniem z butelki w wieku 24 miesięcy a otyłością w wieku 5.5 lat. Wśród badanych dzieci, 22 proc. dwulatków wciąż korzystało z butelki jako podstawowego naczynia (dziecko kładziono do łóżeczka z butelką wypełnioną wysokokalorycznym mlekiem). U 23 proc. z nich rozwinęła się otyłość jeszcze przed ukończeniem 5.5 roku życia.

Picie z butelki po okresie niemowlęctwa oznacza, że dziecku dostarcza się zbyt wielu kalorii, a ryzyko wystąpienia otyłości przed 5 rokiem życia zwiększa się wtedy aż o 30 proc. 2-letnia dziewczynka przeciętnego wzrostu i wagi, która przed snem otrzymuje 250 ml pełnego mleka, dostarcza organizmowi 12 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Rachel Gooze zachęca rodziców do pozbycia się butelek najpóźniej wraz z pierwszymi urodzinami dziecka.

Tagi: karmienie noworodka, karmienie butelką, wybór butelki, niemowlę

Podobne artykuły:

 • Karmienie butelką

  Karmienie butelką

  Jak często karmić niemowlę, jakim mlekiem, w jakiej pozycji? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat karmienia dziecka butelką. Więcej »

 • Wybór butelki i smoczka

  Wybór butelki i smoczka

  Wybór butelki i smoczka zależy od wieku dziecka i potrzeb. Akcesoria te powinny ułatwiać nam karmienie i nie sprawiać kłopotów przy ich użytkowaniu. Więcej »

 • Ulewanie u niemowląt

  Ulewanie u niemowląt

  Wielu zdrowym dzieciom zdarza się wypływanie niewielkiej ilości mleka z buźki po jedzeniu (ulewanie). Jest to reakcja charakterystyczna dla noworodków i niemowląt, spowodowana fizjologiczną ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: Myszka86

  Fajna Mama Tygodnia: Myszka86

  Dzielna, mądra, wrażliwa i przepełniona miłością - mama idealna? Na pewno FAJNA! Przeczytajcie ciepłą, wzruszającą rozmowę z Natalią. Więcej »

Komentarze

 1. gosias 15 maja 2011, 15:11

  U nas butelka była do ok. roku, potem niekapek treningowy.

 2. mikusiowa 17 maja 2011, 12:25

  U nas butelka jeszcze jest maluszek uwielbia pić z niej mleko. A niekapek to tylko do picia.

 3. mamaela 18 czerwca 2011, 0:41

  Ja nie miałam tego problemu- mój syn nie zaakceptował żadnej butelki. Karmiłam go piersią, a jak robił to ktoś inny odciągniętym pokarmem to łyżeczką. Potem był niekapek i dość szybko nauczył się picia z kubka (jak dorosły człowiek :) )