Poleć znajomym

Kiedy do okulisty?

Autor: , 19 stycznia 2011 w Dziecko, Komentarze (1) »

U małego dziecka wady wzroku przez długi czas nie powodują żadnych dolegliwości i trudno nam je w porę wykryć. O ile zapalenie spojówek czy jęczmień szybciej możemy zauważyć, to już np. nadwzroczności nie. Oto kilka porad, jak w porę zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego

Nadwzroczność

Objawy - dziecko nie widzi przedmiotów, które są blisko. Niechętnie rysuje, ogląda książkę czy maluje. Podczas ogląda bajki w telewizji wytęża wzrok i może uskarżać się na bóle głowy.

Jeżeli obserwując dziecko zauważymy coś niepokojącego konieczna jest wizyta u okulisty. Jeżeli nadwzroczność jest niewielka, dziecko może z niej wyrosnąć i nie musi nosić okularów. Ale przy dużej wadzie, musi nosić okulary ze szkłami "plus".

Krótkowzroczność

Objawy - dziecko nie widzi dobrze przedmiotów oddalonych. Wytęża wzrok, żeby zobaczyć oddalony obrazek, osobę do niego podchodzącą, czy np. numer nadjeżdżającego autobusu.

Konieczne będzie noszenie okularów ze szkłami "minus"

Niezborność - astygmatyzm

Objawy - dziecko widzi obrazy zniekształcone, rozjechane np. kropkę widzi jak kreskę. Podczas czytania czy oglądania książki, przechyla głowę, żeby dokładniej coś widzieć. W wieku szkolnym myli cyfry lub litery np. 6 z 8, p z b. Cechą charakterystyczną, jest mrużenie oczu, kiedy ogląda jakiś przedmiot.

Leczenie - konieczne noszenie okularów ze szkłami cylindrycznymi.

Zez

Jest stosunkowo łatwy do wykrycia. Dziecko patrzy na przedmiot jednym okiem, a drugie ucieka w kierunku nosa lub skroni. Niektóre dzieci zezują wtedy, kiedy są zmęczone lub zdenerwowane.

Leczenie - Lekarz zaleci ćwiczenia, noszenie okularów, zasłanianie zdrowego oka lub operację mięśni poruszających okiem. Nie wolno lekceważyć tej wady, należy ją koniecznie leczyć, gdyż w przeciwnym razie pozostanie na całe życie. Nie leczony zez, nie pozwala na prawidłowe widzenie, a to utrudni dziecku naukę i normalne funkcjonowanie.

Zapalenie spojówek

Objawy - Kiedy dochodzi do stanu zapalnego, powieki są opuchnięte i zaczerwienione. Dziecko skarży się na ból i pieczenie, albo mówi, że chyba ma piasek w oczach i nie chce zapalać światła.

Zapalenie spojówek wywołują wirusy lub bakterie, rzadziej grzyby. Przyczyną może być też alergia lub infekcja wirusowa dróg oddechowych. Kiedy stan zapalny wywołany jest wirusami, z oczka wycieka przeźroczysta wydzielina, a przy zakażeniu bakteryjnym, jest ona żółta, podobna do ropy. Może być jej tak dużo, że dziecko po obudzeniu ma tak sklejone powieki że nie może otworzyć oczu.

**Leczenie* * - jeśli zauważymy jedno z tym objawów należy zapisać się do lekarza. Dostaniemy receptę na maści lub kropelki. Poza aplikowaniem tych lekarstw przemywaj oczka dziecka roztworem soli fizjologicznej lub przegotowaną wodą. Ból pomogą złagodzić okłady z herbaty. Jeżeli dziecko ma zaschniętą wydzielinę na oczkach, do przemywania używaj gazików (nigdy waty). Jeśli jeden gazik nie wystarczy do przetarcia, sięgnij po kolejny (raz użytym nie dotykaj już oka).

Aby zapalenie nie przeniosło się na pozostałych domowników, należy dopilnować, by często myli ręce i nie korzystali z ręcznika chorego dziecka. Nie powinno się też kłaść na tej samej poduszce.

Jęczmień

Objawy - powieka jest nieco zaczerwieniona i spuchnięta, a po 2-3 dniach widać wyraźne zgrubienie, z którego zaczyna wyciekać ropa. Dziecko odczuwa ból i cierpi.

Leczenie - konieczna jest wizyta u lekarza. Dziecku zostanie przepisana maść z antybiotykiem. Ale powrót do zdrowia możemy przyspieszyć poprzez ciepłe suche okłady. Możemy np. ugotować jajko na twardo, a gdy nieco przestygnie przyłożyć do oczka (jajko ze skorupką). Kiedy jęczmień pęknie, delikatnie wycieramy ropę czystym gazikiem.

Nigdy nie należy wyciskać ropy!.

Ciało obce

Do oczka dziecka może wpaść np. ziarenko piasku, rzęsa, paproch. Objawem jest nagłe pocieranie oczka i płacz z powodu bólu. Dziecko nie może patrzeć, mruży oczko. Wówczas należy posadzić dziecko wygodnie i skierować główkę w stronę światła. Przytrzymując je za czoło, rozchylamy powiekę palcem wskazującym i kciukiem. Przyglądamy się dokładnie, gdzie jest ciało obce. Możemy przepłukać oko wodą lub solą fizjologiczną. Możemy też użyć rogu czystej chusteczki i delikatnie wyciągnąć. Jeżeli nie uda nam się wyciągnąć "ciała obcego" z oka lub dziecko za nic nie pozwala nam na to, musimy jechać do lekarza. Podczas transportu zakryjmy oczko dziecka sterylną gazą i zaklejmy plastrem. Pozwoli to na jak najmniejsze tarcie oka.

Tagi: wady wzroku, zapalenie spojówek, jęczmień na oku, ciało obce w oku, nadwzroczność, krótkowzroczność, zez, niezborność - astygmatyzm

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. Gabiii231 28 marca 2017, 19:23

    Jeżeli szukacie dobrego okulisty dla dziecka w Warszawie to ja chodzę tutaj http://www.dziegielewska.eu/ jeden z najlepszych specjalistów moim zdaniem ;)