Katar sienny - uczulenie na pyłki
Twoje dziecko wraz z nadejściem wiosny kicha i kaszle, a po powrocie ze spaceru ma również wodnisty katar, myślimy, że pewnie jest przeziębione. A tymczasem objawy te świadczą zazwyczaj, że jest uczulone na pyłki.
Alergia może rozpocząć się już w zimie, lutym i marcu, kiedy to rozpoczyna kwitnąć leszczyna i olcha. Następnie kwitnie wierzba, brzoza, topola. W powietrzu unosi się miliony ziaren pyłków np. tylko z leszczyny może to być 600 milionów. Dolegliwości nasilają się pod koniec maja i w czerwcu, kiedy to kwitną trawy. Alergia na nie często wiąże się z uczuleniem na zboża i chwasty, które to pylą do późnej jesieni. W czerwcu zaczynają też pylić drzewa iglaste. Same rzadko wywołują uczulenia, ale często usposabiają błonę śluzową do alergii na mniejsze pyłki.
Objawy uczulenia
Najbardziej charakterystycznym objawem uczulenia na pyłki są gwałtowne ataki kichania i lejący się z nosa wodnisty katar, a nie rzadko również zapalenie spojówek. Dziecko łzawi, oczy go swędzą, a gdy zaczyna je trzeć, stają się przekrwione. Mogą też puchnąć powieki, a nawet się wywijać. Podczas kataru dziecko dodatkowo ma obrzęk błony śluzowej, co sprawia, że ma zatkany nos i problemy z oddychaniem. Niekiedy katarowi siennemu może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała. Jeżeli katar sienny nie jest leczony i dziecko stale jest narażone na kontakt z alergenami, mogą pojawić się inne problemy - zapalenie zatok, napady świszczącego oddechu, a nawet astma.
Leczenie
Dziecko w okresie nasilenia objawów nie czuje się dobrze. Oprócz dokuczliwych objawów jest też rozdrażnione, rozkojarzone, trudniej mu się skupić, a gdy chodzi do szkoły trudniej uczyć. Z tych powodów konieczne jest leczenie objawowe. Zazwyczaj podaje się leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają wysięk i alergiczny obrzęk śluzówki np. Zyrtec, Alertec, Claritine, Aleric. Dzieciom powyżej 12 roku życia również Telfast. Dobre efekty przynoszą również leki podawane do nosa i oczu np. Lomusol, Polcrom. Niekiedy konieczne jest zastosowanie kortykosteroidów do nosa - u dzieci tylko raz dziennie np. Flixonase, Rinocort.
Odczulanie
Leczenie farmakologiczne nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty lub też po ich stosowaniu pojawiają się objawy niepożądane, dolegliwości powtarzają się co roku, to ulgę może przynieść odczulanie (immunoterapia). Można wykonać ją u dzieci, które skończyły piąty rok życia. Malucha można odczulać szczepionką wieloalergenową - jeśli zawiera więcej niż cztery alergeny, jest mniej skuteczna. Kuracje rozpoczyna się od małych dawek alergenu, stopniowo wzrastających. Podawane są początkowo raz na tydzień, a potem w większych odstępach. Odczulanie najlepiej rozpocząć na trzy miesiące przed spodziewanym pyleniem. Coraz też częściej obserwuje się odczulanie całoroczne. Alergeny podawane się podskórnie, w niebolesnych zastrzykach. U dzieci, które boją się zastrzyków, możliwe jest odczulanie doustne, ale jest ono mniej skuteczne. Przed rozpoczęciem kuracji odczulającej lekarz powinien się upewnić czy danego specyfiku nie zabraknie w aptece. Lepiej ich nie zmieniać podczas leczenia, bo poszczególne preparaty znacznie się różnią. Immunoterapia może trwać nawet kilka lat. Ważne jest aby przestrzegać termonów szczepień, bo nie planowane przerwy zaburzają proces odczulania. Odczulanie przynosi bardzo efekty, aż 80% dzieci odczuwa wyraźna poprawę.






Poleć znajomym