Katar – przyczyny, objawy, leczenie
Z katarem nie ma żartów, kiedy tylko się pojawi, zacznij działać natychmiast. Poprawisz samopoczucie dziecka i nie dopuścisz do dalszego rozwoju infekcji.
Czym jest katar?
Dziecku zaczyna kapać z nosa najczęściej wówczas, gdy wcześniej zmarzło lub się przegrzało. Osłabiony system odpornościowy maluszka umożliwia łatwiejsze przenikanie do organizmu chorobotwórczych wirusów i bakterii, które wywołują katar. Najczęściej niezależnie od przyczyny zaczyna się on drapaniem w gardle. Dziecko może kichać, mieć gorączkę, boli je głowa i ogólnie czuje się rozbite. W początkowej fazie infekcji wydzielina z noska jest wodno-śluzowa, po kilku dniach gęstnieje. Chociaż katar może wydawać się czymś banalnym, to nie wolno go lekceważyć, zwłaszcza u bardzo małych dzieci i niemowląt. U tych najmłodszych często prowadzi do groźnych chorób np. zapalenia ucha, oskrzeli, a w cięższych przypadkach do zapalenia płuc.
Na początku infekcji
Kiedy katar się pojawi, zaczynamy walkę od domowych sposobów. Jeśli dziecko nie jest alergikiem, możemy zastosować aromaterapię. Kilkoma kroplami olejku eterycznego (miętowego, eukaliptusowego) skraplamy piżamkę lub pościel. Jeśli dziecko pokasłuje , można natrzeć klatkę piersiową maścią rozgrzewającą z dodatkiem olejków eterycznych. Maść powinna być dostosowana do wieku dziecka. Możemy również zastosować inhalacje. Do naczynia z gorącą wodą wlewamy kilka kropel olejku eterycznego i ustawiamy w pokoju maluszka. W przypadku starszego dziecka możemy do wanny nalać gorącej wody, dodać soli kuchennej, naparu z rumianku lub olejek eteryczny i zamknąć się z dzieckiem w łazience na około 15 minut. Skuteczną bronią w walce z katarem, zwłaszcza u niemowląt, jest zastosowanie maści majerankowej. Działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Dodatkowo, łagodzi ona podrażniona i zaczerwienioną skórę wokół noska.
Kiedy nos jest zablokowany
Gdy wydzielina jest już gęsta zalega w przewodach nosowych, utrudniając dziecku oddychanie. Bardzo ważne jest wówczas oczyszczanie nosa. Najłatwiej jest to zrobić, wpuszczając do każdej dziurki po 1-2 krople soli fizjologicznej lub wody morskiej w sprayu. Rozrzedzoną wydzielinę odciągamy za pomocą aspiratora, a jeśli nie mamy to zwykłej gumowej gruszki. Taki zabieg powtarzamy kilka razy dziennie. W przypadku dziecka starszego, zachęcamy je do wydmuchiwania nosa, raz jedną dziurkę, a raz drugą. Dzięki temu oczyszczenie nosa będzie efektywne.
Kiedy dolegliwości nie mijają
Jeżeli wszystkie wymienione wyżej metody nie skutkują, możesz po konsultacji z lekarzem zastosować krople do nosa dla niemowląt i małych dzieci. Kropli tych nie stosujemy dłużej niż 3-4 dni. Dłuższe aplikowanie może wywołać u dziecka tzw. polekowy nieżyt nosa. Jeśli i to nie pomaga, lub katar ma zielono-żółty wygląd koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.
Pielęgnacja chorego dziecka
Katar jest bardzo uciążliwą dolegliwością dla małych dzieci. Zalegająca wydzielina utrudnia im oddychanie, zaburza sen i przeszkadza przy ssaniu. Aby ułatwić maluszkowi ten trudny okres i zminimalizować przykre dolegliwości, musimy stworzyć mu odpowiednie warunki w domu i zapewnić troskliwą pielęgnację.
W pokoju dziecka najlepszą temperaturą będzie około 20 stopni.
Przy centralnym ogrzewaniu powietrze jest dosyć suche. Aby zapewnić wilgotność powietrza, na kaloryferach możemy powiesić specjalne nawilżacze, lub mokre ręczniki.
W pobliżu łóżeczka możemy również ustawić miskę z wodą. Dobrym rozwiązaniem jest zakup elektrycznego nawilżacza. Pomagają one w utrzymaniu właściwej wilgotności, jak też oczyszczają powietrze z kurzu i pyłków.
Główkę dziecka leżącego ułóż nieco wyżej niż zazwyczaj. Dzięki temu będzie mu łatwiej oddychać, a wydzielina nie będzie zalegać w okolicach uszu i gardła tylko spłynie w dół.
Poleć znajomym