Poleć znajomym

Karmienie piersią wzmaga opiekuńczość

Autor: , 21 kwietnia 2011 w Niemowlę, Komentarze (4) »

Karmienie piersią niesie za sobą niebagatelne korzyści jeśli chodzi o zdrowie maleństwa. Na tym jednak nie koniec. Z najnowszych badań wynika, że nawiązująca się wtedy więź ma istotny wpływ na stosunek emocjonalny matki do dziecka.

Badania z użyciem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego wykazały, że matki karmiące wyłącznie własnym mlekiem (w przeciwieństwie do preparatów zastępczych), nawiązują z dziećmi dużo silniejszą więź emocjonalną w trakcie kilku pierwszych miesięcy po porodzie. W odpowiedzi na płacz maleństwa, w mózgach kobiet karmiących piersią dochodzi do większej aktywności obszarów odpowiedzialnych za zachowania opiekuńcze i empatię niż u kobiet, które w dużej mierze polegają na mleku zastępczym.

To pierwsze studium, które rzuca światło na neurobiologiczne mechanizmy karmienia piersią i łączy aktywność mózgu z zachowaniami macierzyńskimi we wczesnym okresie poporodowym. „Niezwykłą wagę ma wsparcie, jakie najbliżsi okazują kobietom starającym się sprostać wyzwaniom karmienia i macierzyństwa. Matkom, które z jakichkolwiek powodów nie mogą karmić piersią, powinniśmy ułatwiać bliskie, czułe interakcje z dzieckiem tak często, jak to możliwe” - mówi przewodząca badaniom dr Pilyoung Kim.

Tagi: karmienie piersią, karmiąca matka

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. mikusiowa 22 maja 2011, 20:29

  Owszem zgadzam sie z tym ale co jak mama nie może karmic to znaczy ze nie jest opiekuncza w stosunku do swojego dziecka

 2. Lolimaa 6 czerwca 2011, 0:21

  To prawda, że karmienie piersią pomaga nawiązać specyficzną więź między mamą a maluchem. Ale zgadzam się z poprzedniczką - mam anie karmiąca nie oznacza, ze nie jest opiekuńcza!

 3. Ania886 8 kwietnia 2014, 23:01

  w artykule nie było mowy o tym że kobiety nie karmiące nie są opiekuńcze tylko że jest im trudniej nawiązać więź z dzieckiem za sprawą hormonu. Jeden hormon nie sprawi że kobieta jest złą lub dobrą matką to kwestia bardziej indywidualna i złożona....

 4. magiccc (Gość) 2 października 2018, 21:21

  a do tego uskrzydla, przynajmniej mnie! Ja uwielbiam ten czas kiedy mamy go tylko dla siebie. Teraz to mam krem z motherlove, bo miałam problemy z obolałymi brodawkami, ale odkąd go używam to zdecydowanie jest lepiej i mogę nadal karmić