Karmienie piersią po raz pierwszy
Po narodzinach dziecka wiele matek decyduje się na karmienie piersią. Jak to jest, gdy karmi się w ten sposób po raz pierwszy?
Pierwszy pokarm noworodka to siara - bogata w białko wydzielina, która dostarcza maluszkowi przeciwciała, pozwalające na walkę z infekcjami. Trzeciego dnia po porodzie siarę zastępuje pokarm właściwy. Zaczyna się wzmożona produkcja mleka i tzw. nawał pokarmu. Wzrasta ilość krwi krążącej w gruczołach piersiowych, piersi powiększają się, twardnieją i stają się bardzo wrażliwe, wręcz bolesne. To uczucie twardości i bolesnego napięcia piersi bywa bardzo dokuczliwe. Jeśli jednak dziecko ssie pierś właściwie i regularnie, uczucie to natychmiast znika, ponieważ opróżnianie piersi łagodzi te objawy. Momentowi pojawienia się pokarmu może towarzyszyć podwyższona temperatura, ale po kilku godzinach, gdy pokarm zostanie odciągnięty lub zjedzony przez maleństwo, sytuacja powinna się ustabilizować.
Może się zdarzyć, że początkowo dziecko nie będzie ssało prawidłowo i nie zdoła całkowicie opróżnić piersi. To całkowicie normalna sytuacja.
Możesz wówczas wspomóc się aparatem do odciągania pokarmu lub zrobić to własnoręcznie. O instruktaż poproś położną środowiskową.
Jednym ze sposobów, które przynoszą ulgę przy nawale pokarmu jest stosowanie miejscowo ciepłych okładów na okolice piersi kilkakrotnie w ciągu dnia, a także przykładanie rozbitych liści kapusty. Zaleca się też noszenie wygodnego, dopasowanego stanika oraz w momencie nawału pokarmu zredukowania ilości spożywanych płynów.
Należy też pamiętać o higienie piersi. Myjemy je wodą z mydełkiem dla dzieci i lekko osuszamy. Nie musimy tego robić po każdym karmieniu. Wystarczy 2 razy dziennie. Po każdym karmieniu natomiast warto wcierać w brodawki kroplę pokarmu i dobrze je wysuszyć.
Poleć znajomym