Karmienie butelką
Jak często karmić niemowlę, jakim mlekiem, w jakiej pozycji? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat karmienia dziecka butelką.
Ile i jak często
Ilości mleka, jakie twoje dziecko powinno spożywać w poszczególnych miesiącach życia są różne. Zależą w dużej mierze od jego apetytu. Podane na opakowaniach mleka wskazówki traktuj orientacyjnie. Jeśli malec jest zdrowy, przybiera na wadze i dobrze się rozwija, nie ma powodów do niepokoju, jeśli nie wypije dziennej dawki. Podobnie jest z czasem karmienia. Jedne dzieci będą głodne po 2 godzinach, inne po 4.
Zapomnij więc o karmieniu co kilka godzin i podawaj mu mleko, kiedy ma na nie ochotę. Karm na żądanie. Z czasem pory karmienia ustabilizują się.
Jakie mleko, kiedy zmiana
Dzieci od urodzenia do ukończenia 4 miesiąca życia pija mleko modyfikowane oznaczone jako "1". Jest ono tak przygotowane, by bez problemu mógł sobie poradzić z jego strawieniem niedojrzały jeszcze układ pokarmowy maleństwa. Po tym czasie najczęściej zmienia się mleczko na następne - "2", bardziej kaloryczne, bogatsze w białka oraz żelazo. Po skończonym roczku, zaleca się zmianę na mleko dla juniorów, oznaczone cyfrą "3". Czasami konieczna jest zmiana mleka na specjalistyczne. Gdy tylko zauważysz, że malec ma po mieszance wzdęcia, robi luźne kupki ze śluzem, ulewa, źle przybiera na wadze lub ma wysypkę, poradź się swojego lekarza. Być może malec jest alergikiem i ma uczulenie na białka mleka krowiego. Pediatra przepisze wówczas odpowiednią mieszankę. Więcej na temat mleka modyfikowanego znajdziesz w tekście - Mieszanki dla niemowląt i maluszków.
Co z resztkami mleka
Nigdy nie przechowuj niezjedzonych resztek mieszanki, gdyż mogły się już w nich namnożyć chorobotwórcze bakterie. Nie podgrzewaj też powtórnie niedopitego mleka. Maluszek powinien przyjmować zawsze mieszankę bezpośrednio przygotowaną przed karmieniem.
Butelka i smoczek
Najlepiej od razu kup kilka butelek i smoczków. Praktyczne są te z żaroodpornego tworzywa. Długo utrzymują ciepło, są lekkie i nietłukące. Niestety dość szybko się niszczą. Na porysowanej powierzchni gromadzą się resztki jedzenia, a w nich namnażają bakterie. Jeśli tylko zauważysz taki uszczerbek, od razu wymień butelkę na nową. Podobnie ze smoczkiem. Jego zmiana może być też podyktowana wzrostem malucha i jego potrzebą szybszego pochłaniania pokarmu. Dziurka w smoczku nie powinna być ani za mała, ani za duża. Ssanie nie może sprawiać maluchowi problemu, ale też mleko nie powinno płynąć za szybko, by dziecko się nim nie zachłysnęło i nie nałykało zbyt dużej ilości powietrza, gdyż to grozi kolką. Polecam do przeczytania tekst - Wybór butelki i smoczka.
Czułość mamy
To że karmisz butelką wcale nie musi oznaczać, że mniej czułości otrzyma twoje dziecko podczas spożywania pokarmu. To świetna okazja do czułego przytulania i pieszczot. Ułóż dziecko na swoim ramieniu, lub usiądź w takiej pozycji, jakbyś miała mu podać pierś (główka powinna być zawsze wyżej niż reszta ciała). Patrz dziecku w oczy, delikatnie głaszcz, przemawiaj do niego ciepłym, łagodnym głosem. Te chwile dadzą wam poczucie niepowtarzalnej bliskości.
Poleć znajomym