Poleć znajomym

Kalendarz Ciąży - tydzień po tygodniu

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się najważniejszych informacji o swojej ciąży. Tydzień po tygodniu prezentujemy jak rozwija się Twoje dziecko, a także jakich zmian możesz oczekiwać w swoim organizmie. Z kalendarza ciąży dowiesz się również o niezbędnych badaniach oraz zasięgniesz praktycznych informacji o tym jak dbać o siebie i swoje ciało.

Wpisz poniżej datę przewidywanego porodu. Jeśli nie znasz daty porodu - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

 • 1 tydzień ciąży

  Podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa jest bardzo trudne, ponieważ chyba nigdy nie ma najlepszego czasu na dziecko. Jeśli już wiecie, że chcecie starać się o dziecko to już połowa sukcesu. Czytaj dalej »

 • 2 tydzień ciąży

  W Twoim organizmie zaczął się okres owulacji, w którym komórka jajowa ma szansę spotkać się z plemnikiem. Być może właśnie teraz w Twoim organizmie powstaje nowe życie. Czytaj dalej »

 • 3 tydzień ciąży

  Blastocysta, czyli zapłodniona komórka jajowa, zaczyna zagnieżdżać się w błonie śluzowej macicy. Rozpoczyna się podział komórki na dwie części, później na cztery, osiem itd… Czytaj dalej »

 • 4 tydzień ciąży

  Jeśli podejrzewasz, że w czasie ostatniej owulacji mogło dojść w Twoim organizmie do zapłodnienia, jest to najlepszy czas na sprawdzenie swoich nadziei, czy też obaw przed tym, co nieoczekiwane. Zrobiony test ciążowy nie powinien pozostawić wątpliwości, co do Twojego stanu. W tym czasie zaczyna powstawać cewa nerwowa zarodka. Czytaj dalej »

 • 5 tydzień ciąży

  Embrion, czyli Twoje maleństwo, ma już główkę i ogonek, zaczyna się u niego tworzyć centralny układ nerwowy. Możesz zacząć odczuwać charakterystyczne dla wczesnego etapu ciąży objawy – mdłości, wymioty itp. Czytaj dalej »

 • 6 tydzień ciąży

  Twoje dziecko, nazywane na razie embrionem, ma już malutkie, bijące serduszko, niemalże kompletny układ nerwowy i mózg, który dynamicznie się rozwija. Ty sama możesz odczuwać bolesność piersi, nudności i wymioty, które towarzyszyć Ci będą przez wiele tygodni. Czytaj dalej »

 • 7 tydzień ciąży

  Dzieciątko rośnie i coraz bardziej zaczyna przypominać ludzki płód, a nie kijankę z ogonkiem. Twoje ciało przygotowuje się do macierzyństwa, co widać zwłaszcza w przypadku biustu. Możesz być ciągle zmęczona, śpiąca, a wymioty i mdłości mogą się nasilić. Czytaj dalej »

 • 8 tydzień ciąży

  Embrion zamienia się w płód, jego narządy rosną i rozwijają się. Kończyny znacznie się wydłużyły, dzięki czemu dziecko nabiera ludzkich kształtów. Mogą Ci cały czas towarzyszyć typowe, ciążowe objawy, takie jak huśtawka nastrojów, czy mdłości. Czytaj dalej »

 • 9 tydzień ciąży

  Zanika pierwotny ogonek płodu, kości wydłużają się, a narządy wewnętrzne rozbudowują. Powstaje łożysko, zapewniające dziecku bezpieczeństwo. Jeśli przytyłaś kilogram lub dwa, to nie masz się czego bać. To naturalne dla kobiet w ciąży. Możesz odczuwać zwiększony głód i zmęczenie. Nudności powinny powoli zanikać. Czytaj dalej »

 • 10 tydzień ciąży

  Twoja macica i piersi rosną, co powoduje wzrost Twojej wagi. Budowa mózgu i układu nerwowego dziecka już się zakończyła. Pępowina jest w pełni ukształtowana i zaczyna przez nią krążyć krew. Zmieniają się rysy dziecka, a jego ciało rośnie. Czytaj dalej »

 • 11 tydzień ciąży

  Twoje maleństwo ma już ukształtowane wszystkie najważniejsze narządy, a jego małe serduszko pompuje krew na całe ciało. Rozwijają się narządy rozrodcze, ale nie można jeszcze stwierdzić płci dziecka. Ty sama powinnaś czuć się coraz lepiej, zaczynają bowiem zanikać poranne mdłości i wymioty. Czytaj dalej »

 • 12 tydzień ciąży

  Możesz się wyraźnie zaokrąglić i przybrać na wadze, ale Twoje samopoczucie na pewno będzie lepsze. Łożysko zaczyna przejmować funkcje dotychczas spełniane przez hormony. Od tego tygodnia dziecko rosnące w Twoim łonie zaczyna się nazywać płodem, a ryzyko poronienia spada diametralnie. Czytaj dalej »

 • 13 tydzień ciąży

  Twoja macica wędruje już ponad spojenie łonowe i powiększa się, robiąc miejsce dla dorastającego maluszka. Następuje proces kostnienia u dziecka, a wszystkie narządy rozwijają się. Dziecko ma całkowicie ukształtowane ręce i stopy, które znajdują się w ciągłym ruchu. Czytaj dalej »

 • 14 tydzień ciąży

  Rozpoczyna się drugi trymestr ciąży, który zaznacza się rosnącym brzuszkiem i piersiami. Dziecko zaczyna produkować hormony, pojawiają się u niego kubki smakowe, a gruczoły płciowe są umieszczone we właściwych miejscach. U maluszka intensywnie rozwija się mózg i układ kostny. Czytaj dalej »

 • 15 tydzień ciąży

  Większość Twoich starych rzeczy prawdopodobnie wyda Ci się już za ciasna. Macica rośnie i przesuwa się ku górze, przez co powiększa się Twój brzuch. Dziecko wyraźnie słyszy głos matki, bicie serca, a nawet burczenie w brzuchu. Jest czułe na dotyk i reaguje na bodźce. Dużo się rusza, ale Ty jeszcze tego nie poczujesz. Czytaj dalej »

 • 16 tydzień ciąży

  Twój brzuch i piersi cały czas powiększają się, a Ty sama możesz odczuwać zmęczenie, dlatego zalecany jest dłuższy wypoczynek. Dziecko wciąż rośnie, a jego układ nerwowy powoduje, że jego ruchy są lepiej skoordynowane. Główka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, ale ma już wyraźne cechy ludzkie. Czytaj dalej »

 • 17 tydzień ciąży

  Kształty Twojego ciała wyraźnie się zaokrąglają, a zmiany hormonalne mogą być niestety widoczne w przebarwieniach i wypryskach na skórze. Twoje samopoczucie jest lepsze i jesteś pełna energii. Dziecko ma już mocno rozwinięty mózg, a jego ciało zaczyna nabierać brązową tkankę tłuszczową, generującą ciepło po porodzie. Ciałko maleństwa pokrywa meszek, lanugo. Czytaj dalej »

 • 18 tydzień ciąży

  Wygięcie kręgosłupa pod wpływem ciężaru brzucha może powodować u Ciebie dolegliwości bólowe. Możesz już poczuć pierwsze, delikatne ruchy dziecka, ale nie każda matka potrafi je dobrze zidentyfikować. U dziecka rozwijają się płuca, pracują dynamicznie nerki i mózg. Ma już ono około 15 cm długości. Czytaj dalej »

 • 19 tydzień ciąży

  Twój organizm zatrzymuje dużo wody, dlatego też ręce i stopy mogą puchnąć. Nacisk na układ nerwowy powoduje z kolei skurcze i drętwienia. Dziecko reaguje na dźwięk, ruch, dotyk i światło. Dużo więcej się rusza i możesz już to zarejestrować samodzielnie. Mózg dziecka i cały jego układ nerwowy jest już mocno rozwinięty. Czytaj dalej »

 • 20 tydzień ciąży

  Dno macicy znajduje się mniej więcej na wysokości Twojego pępka, a Ty sama nabierasz coraz bardziej okrągłych kształtów. W tym tygodniu najszybciej rozwija się układ immunologiczny, nerwowy i pokarmowy dziecka. Dziecko jest bardzo aktywne, kopie i wykonuje różne ewolucje w brzuchu. Czytaj dalej »

 • 21 tydzień ciąży

  Dno Twojej macicy powędrowało już 1 cm nad pępkiem, a brzuszek jest całkiem okrągły. Mózg dziecka prężnie się rozwija, a w tym tygodniu zaczyna się wykształcać jego pamięć. Maleństwo mocno kopie i powinnaś zacząć odczuwać te ruchy. Czytaj dalej »

 • 22 tydzień ciąży

  Krągłości powiększają się, a na wadze przybiera Ci kilogramów. Jesteś pełna energii i chęci do życia. Twoje dziecko jest czułe na dotyk i reaguje już na dźwięk. Ma dużo skóry, a na palcach zaczynają mu rosnąć paznokcie. Ma lepszą koordynację ruchową. Czytaj dalej »

 • 23 tydzień ciąży

  Macica znacznie się powiększyła, a Ty sama przytyłaś około 7 kg od początku ciąży. W Twoim brzuchu rozwija się łożysko i znajduje się płyn owodniowy. Rosną kości i mięśnie dziecka, jak również wszystkie narządy wewnętrzne. Twój maluszek wyglądem już całkiem przypomina małego człowieka. Czytaj dalej »

 • 24 tydzień ciąży

  Mogą wystąpić u Ciebie wcześniejsze skurcze porodowe, dlatego powinnaś znajdować się pod stałą opieką lekarza. Dziecko jest w pełni ukształtowane i nawet gdyby teraz przyszło na świat, miało by szansę przeżyć pod troskliwą opieką. Maluch intensywnie ćwiczy oddychanie, nabierając do płuc płynu owodniowego. Czytaj dalej »

 • 25 tydzień ciąży

  Mógł zmienić się u Ciebie ośrodek równowagi, dlatego czasem czujesz się niezdarnie. Brzuch powiększył się, podobnie jak piersi, biodra i uda. Proces kostnienia trwa, a skóra otaczana jest naczyniami krwionośnymi, dzięki czemu nabiera różowego koloru. Ciało dziecka pokrywa maź płodowa. Czytaj dalej »

 • 26 tydzień ciąży

  Mogłaś przytyć od początku ciąży już 10 kg, a brzuch na pewno Ci ciąży, co powoduje bóle kręgosłupa. Może dokuczają Ci skurcze i drętwienie kończyn. Rozwija się układ nerwowy dziecka, a w tym tygodniu może ono otworzyć po raz pierwszy oczy. Dziecko waży prawie 1 kg. Czytaj dalej »

 • 27 tydzień ciąży

  Macica ma wielkość dyni, dlatego Twój brzuch może być już pokaźny. Masz więcej energii, ale nie powinnaś zapominać o codziennej porcji wypoczynku. Zmienia się wygląd Twoich brodawek sutkowych – stają się one większe i ciemniejsze. Rozwijają się płuca, wątroba i układ immunologiczny dziecka, a jego kości twardnieją. Czytaj dalej »

 • 28 tydzień ciąży

  Możesz odczuwać skurcze Braxtona Hicksa, które są objawem prawidłowej ciąży. Macica naciska na przeponę i inne narządy wewnętrzne w Twoim brzuchu. Rozwijają się płuca dziecka, powstają pęcherzyki płucne, a jego ciało nabiera tkanki tłuszczowej. Na głowie Twojego maleństwa wyrastają włosy. Czytaj dalej »

 • 29 tydzień ciąży

  Powiększający się brzuch naciska na żołądek, przez co odczuwać możesz zgagę i brak apetytu. Zmiana środka ciężkości mogła spowodować bóle krzyża i całych pleców. Zmęczenie i brak energii są charakterystyczne dla tego etapu ciąży. Dziecko nabiera tkanki tłuszczowej, pozwalającej na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała po porodzie. Wszystkie kończyny są już ... Czytaj dalej »

 • 30 tydzień ciąży

  Twój pęcherz moczowy jest ściśnięty, dlatego częściej odczuwasz potrzebę pójścia do toalety. Twoje piersi są w pełni gotowe na produkcję mleka. Jeśli jesteś zmęczona, powinnaś jak najwięcej wypoczywać. Rozwija się system immunologiczny, płuca i mięśnie dziecka. Wykształca się jego zmysł węchu. Dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuszku. Czytaj dalej »

 • 31 tydzień ciąży

  Powiększające się dziecko i macica naciskają na wszystkie Twoje narządy wewnętrzne. Częściej możesz odczuwać zgagę i skurcze. Takie objawy są charakterystyczne dla III trymestru ciąży. Płuca dziecka zaczyna wypełniać substancja, zwana surfaktantem, dzięki której będzie mogło oddychać swobodnie po porodzie. Dziecko stale rośnie, ale jego wygląd już niewiele się zmienia. Czytaj dalej »

 • 32 tydzień ciąży

  Możesz być zmęczona narastającymi objawami ostatnich tygodni ciąży – a więc puchnięciem kończyn, zgagą, bólami głowy i brzucha. Dojrzewa układ oddechowy dziecka, wyostrza się jego słuch, dlatego też słyszy dużo więcej dźwięków, niż parę tygodni temu. Narasta tkanka tłuszczowa dziecka oraz zaczynają rosnąć mu włosy na głowie. Czytaj dalej »

 • 33 tydzień ciąży

  Twoja macica znajduje się wysoko nad pępkiem, a Twój ośrodek równowagi zmienia się. Możesz czuć się ciężka i niezgrabna, ale do porodu już niedaleko. Zwiększone parcie na pęcherz i zgaga są typowe w tym tygodniu ciąży. Rozwija się system immunologiczny i płuca dziecka. Nabiera ono siły na życie poza Twoim brzuchem. Dziecko waży już około 2 kg. Czytaj dalej »

 • 34 tydzień ciąży

  Może nastąpić u Ciebie gwałtowny przyrost wagi, ponieważ dziecko szybko rośnie i rozwija się. Z Twoich piersi może zacząć wyciekać siara, czyli pierwszy, pełnowartościowy pokarm. Dziecko magazynuje tłuszcz, który pozwoli mu na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała po porodzie. Płuca są już całkowicie dojrzałe, także poród na tym etapie ciąży nie zagrażałby życiu ... Czytaj dalej »

 • 35 tydzień ciąży

  Twoja szyjka macicy może ulec skróceniu, co wskazuje na wcześniejszy poród. Możesz odczuwać niepokój przed zbliżającym się porodem , czego skutkiem może być bezsenność. Twój brzuch jest sporych rozmiarów, przez co mogą Cię boleć plecy. Dziecko jest już w pełni ukształtowane, nabiera ciałka i staje się bardziej okrągłe. Czytaj dalej »

 • 36 tydzień ciąży

  Twoja macica jest już 1000 razy większa niż przed ciążą i naciska na pęcherz moczowy, co powoduje częstszą potrzebę wizyt w toalecie. Twój brzuch mógł się znacznie obniżyć, co jest oznaką ułożenia dziecka do porodu. Twój maluch rośnie i nabiera tkanki tłuszczowej, ale nie tak szybko jak w ostatnich tygodniach. Jest w pełni ukształtowany, ale gdyby urodził się już teraz, Czytaj dalej »

 • 37 tydzień ciąży

  Organizm matki jest bardzo obciążony, serce pompuje zdecydowanie większą ilość krwi. Powinnaś jak najwięcej wypoczywać. Możesz odczuwać ucisk w dole brzucha, który będzie Ci towarzyszył do dnia porodu. Dziecko waży około 3 kg i mierzy 50 cm. Jest przygotowane do przyjścia na świat, choć cały czas nabiera tkanki tłuszczowej, a jego płuca się rozwijają. Czytaj dalej »

 • 38 tydzień ciąży

  Kości Twojej miednicy są mocno rozstawione, a brzuch się obniżył. Możesz być znacznie bardziej zmęczona i ociężała, z powodu zwiększonej masy ciała. Odpoczywaj jak długo możesz. Dziecko jest już ułożone do porodu, a jego serce bije z częstotliwością 110-160 uderzeń na minutę. Jest mu już bardzo ciasno w brzuszku. Czytaj dalej »

 • 39 tydzień ciąży

  Możesz mieć wahania nastrojów, ale spowodowane są one nadchodzącym porodem. Jeśli nie możesz się skoncentrować, albo zapamiętać niektórych rzeczy nie powinnaś się martwić, to normalne. Mogą pojawić się u Ciebie pojedyncze skurcze brzucha. Dziecko nabrało już wystarczającą ilość tkanki tłuszczowej i jest gotowe na poród. Czytaj dalej »

 • 40 tydzień ciąży

  Gratulujemy! To już ostatni tydzień ciąży. Możesz być zaniepokojona nadchodzącą chwilą porodu. Jeśli tylko poczujesz skurcze, albo zauważysz wzmożoną, wodnistą wydzielinę z pochwy, powinnaś natychmiast udać się do szpitala. To sygnał do porodu. Już niedługo zobaczysz swoje maleństwo. Czytaj dalej »