Poleć znajomym

Jaka praca jest dla mamy?

Autor: , 1 marca 2012 w Mama w pracy, Komentarze (9) »

Zanim zostałaś mamą pracowałaś zawodowo i może Twoja praca dawała Ci wiele satysfakcji. Teraz masz najważniejszą pracę na świecie – wychowanie dziecka, ale myślisz też o tym, aby wrócić do aktywności zawodowej.

Pracując byłaś świetnym pracownikiem. Zostając mamą stałaś się bardziej odpowiedzialna, zorganizowana, umiesz zarządzać wieloma projektami jednocześnie, efektywnie wykorzystujesz swój czas – same korzyści dla Twojego przyszłego pracodawcy. Jednak, mając dziecko, nie jest tak łatwo wrócić do pracy.

Może po urlopie macierzyńskim zostałaś bez pracy i musisz poszukać nowej? Może nie chcesz wrócić do pracy, bo boisz się, że nie będziesz miała czasu dla swojego dziecka? Żal ci tych chwil, które moglibyście spędzić razem, tych momentów, które już nigdy się nie powtórzą. A może wręcz przeciwnie - bardzo chcesz wrócić do pracy, bo czujesz, że kolejny miesiąc z dzieckiem w domu coraz bardziej zmienia zwoje twojego mózgu w spaghetti i niedługo zwariujesz? Często o powrocie do pracy decydują czynniki ekonomiczne i nie ma miejsca na rozterki.

Pytania, przed jakimi stają młode mamy są bardzo różne. Przede wszystkim, jakiej pracy szukać, żeby mieć czas dla dziecka i na pracę? Niekoniecznie musi być to etat od 9 do 17. Na dodatek wiążący się z dojazdami na drugi koniec miasta, co oznaczałoby, że nie będzie cię w domu przez 11 godzin. To nie najlepsze rozwiązanie, bo Twoje dziecko może zapomnieć jak wyglądasz. Co zatem robić? Jaka praca może dać ci satysfakcję i poczucie, że możesz również uczestniczyć w wychowaniu swojego dziecka?

Część etatu

Po pierwsze, jeśli masz pracę, do której możesz wrócić, to już połowa sukcesu. Jeśli nie odpowiada ci praca na cały etat, bo chcesz mieć więcej czasu dla dziecka, to porozmawiaj z szefem o obniżeniu wymiaru czasu pracy. Kodeks pracy daje ci takie uprawnienie w okresie, w którym mogłabyś korzystać z urlopu wychowawczego, a więc nie dłużej niż przez okres 3 lat i nie później niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia.

Pracując w niepełnym wymiarze godzin, możesz wykonywać obowiązki codziennie, np. po 4 godziny dziennie, albo tak podzielić swój tydzień pracy, aby móc pozostać dzień czy dwa w domu, poświęcając czas dziecku. Wszystko zależy od specyfiki pracy, dobrej woli pracodawcy i waszej wzajemnej umowy.

Job-sharing

Dobrym rozwiązaniem jest job-sharing, który polega na dzieleniu obowiązków przypisanych do danego stanowiska pracy na dwie osoby, pracujące na pół etatu. Na przykład stanowisko sekretarki czy recepcjonistki można w ten sposób podzielić. Przy job-sharingu trzeba zwrócić szczególną uwagę na przepływ informacji i podział obowiązków, tak, aby reszta firmy i jej klienci nie ucierpieli na tym, że stanowisko jest dzielone między dwie osoby.

Telepraca

A może nie masz szans pracować na pół etatu, bo specyfika twojej pracy wymaga większego zaangażowania, ale przełożony/przełożona zgodzi się, aby część obowiązków wykonywać z domu? Może zostaniesz telepracownikiem? Na przykład, pracując 3 dni z biura a 2 dni z domu możesz wykonać wszystkie obowiązki, mając więcej czasu dla swojego dziecka? Ale zapomnij o pracy z maluchem na kolanach, taka praca jest nieefektywna i frustrująca. Ty nie możesz rozmawiać przez telefon, bo dziecko właśnie zasnęło ci w chuście, albo maluch próbuje klikać razem z tobą w klawiaturę komputera. Jesteś zdenerwowana, dziecko jeszcze bardziej, a praca nie jest wykonana dobrze.

Idealnie, jeśli szef zgodzi się, na wykonanie części obowiązków w dowolnym, dogodnym dla ciebie czasie. Na przykład wieczorem, kiedy dziecko śpi, albo po południu, kiedy bawi się z tatą. Jeśli musisz być dostępna dla firmy w godzinach jej pracy to nie pozostaje nic innego jak opieka niani, babci, albo oddanie dziecka do żłobka na kilka godzin.

Zapytacie - to po co wtedy pracować z domu? Zyskujesz czas, który musiałabyś poświęcić na dojazd do pracy, na „wyszykowanie się” na wyjście. Może to niewiele, ale zawsze dodatkowa godzina lub dwie dziennie na bycie z dzieckiem.

Zlecenia

Jeżeli szukasz nowej pracy – warto rozglądnąć się za takimi ofertami, które umożliwią godzenie życia rodzinnego i zawodowego – praca na pół etatu czy telepraca nie jest jeszcze w Polsce powszechna, ale czasem zdarzają się ciekawe oferty, trzeba szukać do skutku.

Może warto porzucić myśl o etacie i pracować na zlecenia? Dla niektórych są umowy „śmieciowe”, ale dla wielu mam to jedyna szansa na aktywność zawodową. Pracodawcy nie interesuje czas, w którym wykonujesz swoje obowiązki, możesz pracować nawet w nocy, bo liczy się tylko efekt twoich działań. Masz większą szansę na pogodzenie opieki nad dzieckiem z obowiązkami zawodowymi i możesz skorzystać z pomocy innych członków rodziny.

Własna firma

Jeśli nie chcesz pracować dla kogoś, bo cenisz sobie możliwość decydowania o sobie, to pomyśl o założeniu własnej firmy. Doświadczenie rodzicielstwa bardzo często podsuwa ciekawy pomysł na biznes. Wiele mam z powodzeniem godzi prowadzenie firmy z wychowywaniem dziecka. Mitem jest niewielka ilość czasu, którą spędza się w pracy, bo często pracuje się i w ciągu dnia i wieczorem, ale komfort decydowania o tym, kiedy się pracuje jest bezcenny. Nie ma problemu ze zwalnianiem się u szefa na przedszkolne występy czy wizytę z dzieckiem u lekarza.

Franczyza

Jeśli marzysz o własnej firmie, ale nie masz fajnego pomysłu, to warto skorzystać z franczyzy, czyli cudzego pomysłu na biznes. Wykupując licencję na określoną działalność, dostajesz wsparcie od firmy, która „pomaga” ci w prowadzeniu biznesu. To bezpieczniejszy sposób, niż firma, którą wymyślasz od początku. Sprawdzony pomysł, znana marka, wspólne kampanie promocyjne i pomoc od franczyzodawcy decydują o wyborze takiej formy „bycia na swoim” przez wiele osób.

Ile mam, tyle pomysłów na pracę. Warto zmienić myślenie o tradycyjnym etacie i znaleźć dla siebie niszę na rynku, projektując własny biznes, albo pracując na zlecenia. Ale przede wszystkim, zanim zaczniesz szukać pracy i pomysłu na siebie, ustal i wypisz swoje priorytety. Jakie masz wymagania wobec pracy? Czy ważniejsza jest możliwość wykonywania części obowiązków z domu czy praca na niepełny etat, czy raczej wysoka pensja?

Pracując zawodowo realizujesz swoje pomysły, pasje, czujesz się dowartościowana i spełniona oraz zarabiasz pieniądze, które przecież wiesz na co wydać. Zatem Mamo Pracuj tak jak chcesz!

O autorce

Joanna Gotfryd - współzałożycielka serwisu Mamo Pracuj, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z 10 letnim doświadczeniem zawodowym w biznesie na stanowiskach związanych z handlem zagranicznym i marketingiem. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Miłośniczka Włoch, Hiszpanii i wszystkiego co z nimi jest związane.

Kontakt: kontakt@mamopracuj.pl

Tagi: mama w pracy, pracująca mama, powrót do pracy

Podobne artykuły:

 • Jak nie przytyć po powrocie do pracy

  Jak nie przytyć po powrocie do pracy

  Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego często przybywa nam dodatkowych kilogramów. Życie w pośpiechu, większa liczba obowiązków powodują, że nie mamy czasu na spacery i regularne ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: viktoria_82

  Fajna Mama Tygodnia: viktoria_82

  Bez swoich córeczek (i naszych Kwietniówek) nie wyobraża sobie życia, a my nie posiadamy się z radości, że są wśród nas takie dzielne, kochające mamy. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: ktee

  Fajna Mama Tygodnia: ktee

  Kasia to prawdziwie hardcorowa mama. Z uśmiechem na ustach wstaje o 3 nad ranem, relaksuje się w salonie tatuażu i lubi brać sprawy w swoje ręce. Znacie ją już? Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: ewelinakb1

  Fajna Mama Tygodnia: ewelinakb1

  Ewelina jest z nami już prawie rok. Dobrze, że w końcu dopuściliśmy ją do głosu, bo ma dla was kilka cudownych rad! Więcej »

Komentarze

 1. zofffia 2 marca 2012, 9:07

  Ja zaczęłam "pracować" jak mały miał roczek. Rozmawiałam z koleżankami i okazało się, że one chcą wrócic do pracy, ja na razie nie. Tak że po bardzo okazyjnej cenie siedziałam i bawiłam sie ze swoim synkiem i 3 innych dzieci :) Dla mnie to była sama przyjemność (dziwne? ;) ), a i tamte mamy były zadowolone ;) I tak już sobie dorabiam... 3 lata :D Czasami wymyślam nawet coś extra :D Ostatnio byłam ze "swoimi dziećmi" na badaniu stópek, bo firma Memo organizowała takie w naszej okolicy :) Jak na razie w tym się spełniam, choc wiadomo, że niedługo dzieci pójdą do przedszkola...

 2. patusia 3 marca 2012, 8:49

  ja mając własnego malucha (1,5roku) także opiekowałam się dodatkowo jedną dziewczynką (6mcy)... tak mi się "spodobało", że teraz mam swojego drugiego malucha 24h na dobę... ;) hihi
  A tamtą dziewczynką często odwiedzamy :)

 3. Andrij* (Gość) 24 listopada 2012, 13:23

  Nikogo tu nie oburza to zdjęcie z przywiązanym z przodu maluchem?! Masakra! Gdzie patrzą adminy?!

 4. Gosc (Gość) 24 listopada 2012, 13:36

  Zdjecie TRAGICZNE!!!

 5. Agul (Gość) 25 listopada 2012, 17:51

  Właśnie: tragiczna zdjęcie, bo: NIGDY nie nosi się dziecka przodem do świata!!! - to wbrew jego fizjologii. Tylko przodem do noszącego, na plecach lub boku noszącego. Takie zdjęcie daje zły przykład!

 6. mama_agucha 29 grudnia 2014, 20:22

  komenJesteś mamą? Chcesz zostać z dzieckiem w domu ale musisz zarabiać?
  ------------------------------------------------------------------------------------
  Chciałabym zaproponować biznes dla Mam.
  To jest na prawdę możliwe, żeby pracować w domu. Sama jestem mamą dwóch wspaniałych córek i po wielu latach pracy w korporacji powiedziałam "DOŚĆ!" teraz jestem mamą pracującą w domu. Jest to idealne rozwiązanie ambitnych mam, które chcą się rozwijać, muszą pracować i zarabiać, a równocześnie nie chcą opuszczać domu i jak najwięcej czasu poświęcać dzieciom!
  -----------------------------------------------------------------------------------------
  Program partnerski, o którym piszę jest skierowany do wszystkich osób, które chcą zarabiać w sieci. Aby zarabiać w naszym programie partnerskim
  wystarczy wysłać formularz zgłoszeniowy. Twój własny e-biznes, w którym nasze gotowe komponenty zamieszczasz według wypróbowanych i skutecznych strategii lub tworzysz zupełnie nową stronę przy użyciu naszych narzędzi. Na stronie naszego wewnętrznego panelu prezentowana jest bogata ilość ofert sposobów promocji aby każdy użytkownik mógł znaleźć odpowiednią strategię działania dla siebie.
  Ciągle pojawiają się nowe aktualizuje - nie trzeba dbać o detale.
  Dodatkowo każdy Partner otrzymuje od nas szereg narzędzi, które pomogą zapewnić unikalność w działaniach marketingowych.
  Niezależnie od wieku i umiejętności można zacząć od zaraz. Jeśli jesteś zainteresowana po prostu wyślij email na naszą skrzynkę pieniadzenastart.al@gmail.com
  Obejrzyj darmowe wideo: http://partner.drugawyplata.pl/krainalodu/
  --
  Pozdrawiam,
  tarz*

 7. aguskwiatek 30 czerwca 2015, 23:39

  To prawda że mama też może pracowac i wiele można wymieniać.
  Do dam że mozna sprawdzic w internecie i tam też można szukać sposobów na zarabianie.

 8. AgatkA15 11 lipca 2018, 16:51

  My ostatnio planowaliśmy troszkę poszerzyć naszą działalność i dokupiliśmy maszynkę do lodów. Fajnie wyszło, bo nie zapłaciliśmy za nią zbyt dużo, a już powoli zaczyna się zwracać (10-12 osób dziennie te lody kupuje, a to dopiero początek). Maszynę kupiliśmy na stronie https://galeriagastro.pl/maszyna-do-lodow-p-369.html i bardzo polecam ją wszystkim osobom, prowadzącym lokale gastronomiczne.

 9. mervin25 7 lutego 2020, 17:51

  Witajcie mamuśki! Siedziałam w domu cztery lata i w końcu powiedziałam sobie dość. Zawsze marzyłam o prowadzeniu sklepu z odzieżą damską. Chcę prowadzić mały butik z rozmiarami plus size, bo wiem jak jest w dzisiejszych czasach kupić coś fajnego, dla bardziej puszystych kobiet. Ruszam od marca, nawiązałam współpracę z pewną hurtownią odzieży koło Warszawy https://e-moon.pl/kategoria-produktu/sukienki/ Moim zdaniem mają super ciszki i będą projektować dla mnie nowe kolekcje. Co myślicie o tym wszystkim? Uważacie, że takie coś może wypalić?