Jak zorganizować piknik z niemowlęciem
Z maluszkiem karmionym piersią wyjazd w plener to nie problem. Jeśli jednak podajesz swojemu dziecku mleko modyfikowane i stałe pokarmy, taka wyprawa wymagać będzie od ciebie nieco większych przygotowań. Podpowiadamy, co zabrać, aby móc cieszyć się z maleństwem piękną pogodą na łonie natury.
Gdy wybierasz się z dzieckiem na weekend lub wycieczkę poza dom, warto zabrać ze sobą samochodowy podgrzewacz, który sprawdzi się również jako sterylizator. Dodatkowym udogodnieniem dla mam, karmiących mlekiem modyfikowanym, są specjalne pojemniki na odmierzone porcje pokarmu i termoopakowania na butelki. Gdy podajesz maluchowi gotowe dania, warto zaopatrzyć się w plecak (np. firmy Avent), z praktycznym miejscem na słoiczki, termokieszeniami utrzymującymi temperaturę pokarmu przez kilka godzin, matą do przewijania, schowkiem na zabrudzone rzeczy, pieluchy, chusteczki itp. drobiazgi.
Piknikowe menu
Jeśli będziesz przygotowywać posiłek dla dziecka poza domem, najbezpieczniej będzie zabrać dla niego gotowe zupki, dania oraz deserki w słoiczkach. Podobnie z soczkami czy wodą do picia. Hermetycznie zamknięte, małe opakowania z płynami są nie tylko wygodne, ale i bezpieczne, gdyż bakterie nie mają do nich dostępu.
Pamiętaj, żeby nie przetrzymywać otwartych, niedojedzonych posiłków i soczków, bo w wysokiej temperaturze szybko fermentują. Otwarte słoiczki i jogurciki można przechowywać w lodówce turystycznej przez kilka godzin. Miej na uwadze jednak fakt, że taka lodówka nie jest równie skuteczna, jak domowa. Jeśli produkt, który miał być zimny, ociepli się lub zmieni konsystencję, trzeba go wyrzucić. To pomoże uniknąć zatruć pokarmowych, szczególnie niebezpiecznych dla małego dziecka.
Nie podawaj niemowlęciu gotowej mieszanki mlecznej, przygotowanej w domu, gdyż przez kilka godzin produkt mógł się zepsuć. Lepiej zrobić świeżą porcję, wykorzystując wodę zabraną z domu w termosie. Do mieszanki nie używaj nigdy zimnej wody. Mleczny proszek nie rozpuści się w niej tak dobrze, jak powinien.
Uważaj!
Słodkie biszkopciki, owoce i herbatniczki, zabezpiecz przed owadami specjalną siatką albo szczelnie zapakuj. Zabezpiecz też otwarte soki i napoje. Odłożone na bok bułeczki itp. dokładnie obejrzyj, zanim podasz je dziecku - niektóre owady, np. osy mogą się w nie wgryźć.
Zadbaj o higienę. Łyżeczka dla dziecka powinna być zawsze czysta, dlatego warto trzymać ją w specjalnym plastikowym pojemniku, np. na kanapki. Podobnie talerzyk, kubeczek czy butelki. Często przemywaj ręce sobie i maluchowi nawilżanymi chusteczkami lub specjalnym preparatem antybakteryjnym.
Poleć znajomym