Poleć znajomym

Jak złagodzić ból porodowy? - Metody naturalne

Autor: , 11 września 2010 w Poród, Komentarze (15) »

Nie chcesz korzystać ze znieczulenia farmakologicznego podczas porodu dla złagodzenia bólu. Jest kilka sposobów aby panować nad skurczami i zmniejszyć ból.

Ciepła woda

Prysznic możesz wziąć w dowolnym momencie porodu, kierując strumień wody na brzuch i dolny odcinek kręgosłupa. Kąpiel w wannie zalecana jest natomiast wówczas, kiedy położna stwierdzi rozwarcie na 5-6 centymetrów, a skurcze są coraz silniejsze. W ciepłej kąpieli możemy pozostać aż do narodzin dziecka. Należy jednak co pół godziny robić przerwy, wychodząc z wanny, zrobić parę kroków, by unormować ciśnienie i krążenie. Woda w wannie powinna mieć temperaturę około 36037 stopni. Prysznic powoduje natychmiastowe działanie, ale niestety, tylko na krótko. Natomiast leżenie w wannie zmniejsza napięcie mięśni w dole brzucha, zwiększa się również produkcja endorfin, która łagodzi ból. Skurcze są mniej bolesne, ale nadal pozostają efektywne. Rozluźnione mięśnie krocza są bardziej elastyczne, co zmniejsza ryzyko pęknięcia lub nacinania.

Ułatwia też przeciśnięcie się dziecku przez kanał rodny. Jeśli wybieramy tę metodę rodzenia, należy się upewnić czy szpital dysponuje wanną i prysznicem podczas rodzenia. Należy też zapytać wcześniej na ile będziesz mogła swobodnie z nich korzystać i do którego momentu porodu będziesz mogła pozostać w wodzie.

Masaż

Masaż można stosować w ciągu całego przebiegu porodu, o ile nie będzie cię rozpraszał. W masażu wykorzystuje się oddziaływanie ciepła drugiej osoby oraz delikatnego ucisku na zakończenia nerwowe. Masujemy całymi dłońmi lub tylko opuszkami plecy, ramiona, okolice lędźwi. Masaż ma działanie rozluźniające i ogrzewa napięte mięśnie ramion, pleców i szyi. Łagodzi zmęczenie rodzącej. Bliskość drugiej osoby, jej dotyk jest pomocny w łagodzeniu stresu. Masaż pobudza wydzielanie endorfin i pomaga się zrelaksować pomiędzy skurczami.

Oddychanie

Często podczas skurczu rodząca wstrzymuje oddech, robi to odruchowo. Nie należy tego robić. Nauczmy się oddychać powoli - wdech przez nos i wydech przez usta. Jeśli do płuc dostarczymy więcej tlenu, zmniejszy się napięcie mięśni, a tym samym ból. Głębokie oddychanie pomaga się również zrelaksować. Prawidłowe oddychanie ma niebagatelny wpływ na sam przebieg porodu. Jeśli macica jest lepiej dożywiona, to sprawniej pracuje. Również dziecko na tym korzysta, bo jest lepiej dotlenione. Jeśli wcześniej nie byłaś przyzwyczajona do głębokich oddechów, to w chwili paniki zaczniesz robić to intensywnie i możesz poczuć zawroty głowy. Uspokój się i skup na wydechu. Całe oddychanie zacznij od początku. Technik oddychania najlepiej nauczyć się w szkole rodzenia lub z poradników.

Aparat Tens

Jest niewielkie urządzenie, które umożliwia delikatne drażnienie poprzez skórę zakończeń nerwowych przenoszących ból z macicy i kanału rodnego. Wzdłuż kręgosłupa umieszcza się małe elektrody, przez które przepływa prąd o niewielkim natężeniu. Stosowanie tej metody największe korzyści przynosi w pierwszej fazie porodu, nie nadaje się pod jego koniec. Również przy tej metodzie łagodzenia bólu wydzielają się endorfiny, które są naturalnymi hormonami przeciwbólowymi. Dla lepszego efektu połączmy go z oddychaniem.

Pomoc bliskiej osoby

Niebagatelną rolę w ciągu całego porodu odgrywa pomoc męża lub bliskiej osoby. Mąż powinien wykazać się cierpliwością, znosić rozdrażnienie żony, powinien być niezwykle czuły. Podczas całej akcji porodowej może pomóc żonie poprzez masaż, spacer, trzymanie za rękę, pomoc przy oddychaniu, podanie picia, dotyk, czułe słowa Osoba towarzysząca przy porodzie powinna wykazać się dużą wyrozumiałością. Może zdarzyć się tak, że kiedy poród stanie się zaawansowany, możemy usłyszeć coś niemiłego, lub wprost że mamy jej nie dotykać lub nawet wyjść. Nie należy tego brać do siebie, nie jest to objaw niechęci, ale dużego wysiłku i bólu..

Tagi: ból przy porodzenie, łagodzenie bólu podczas porodu, metody łagodzenia bólu podczas porodu, poród bez bólu, poród

Podobne artykuły:

 • Jak złagodzić ból porodowy? - Metody farmakologiczne

  Jak złagodzić ból porodowy? - Metody farmakologiczne

  Jeżeli uważasz, że naturalne metody znieczulenia bólu podczas porodu są niewystarczająca, możesz poprosić o farmakologiczne. Są one bardzo skuteczne, ale niosą ze sobą skutki uboczne. Więcej »

 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka. Więcej »

 • Poród w wodzie niewskazany

  Poród w wodzie niewskazany

  Z raportu dwóch wiodących organizacji ds. zdrowia matki i dziecka wynika, że poród w wodzie nie tylko nie przynosi korzyści, ale może wręcz grozić poważnymi konsekwencjami i w większości ... Więcej »

 • Ospa – jak złagodzić dolegliwości

  Ospa – jak złagodzić dolegliwości

  Ospa najczęściej atakuje wiosną. Swędzące krostki na ciele dziecka są bardzo dokuczliwe. Jak możemy pomóc choremu dziecku? Więcej »

Komentarze

 1. jadwiga (Gość) 8 czerwca 2011, 9:24

  ja rodziłam w szpitalu który dysponuje wanna ale nigdy z niej nie mogłam skorzystać,w Raciborzu juz dwa razy tam rodzilam i żadna położna mi tego nie zaproponowala.

 2. mamaela 12 czerwca 2011, 10:16

  Uwielbiam ciepłe kąpiele, ale większość szpitali oferuje tylko prysznic, wanny tak ale do porodów w wodzie, a jak chyba tak nie chcę.

 3. Donia1982 21 lipca 2011, 18:48

  u nas w szpitalu jest prysznic, ale czuje się dyskomfort ze względu na standard.

 4. mikusiowa 26 lipca 2011, 11:37

  Mi pomagała piłka i masaż pleców ale musiał byc dosc mocny żeby działał.

 5. sysia 4 października 2011, 22:31

  Oddech i prysznic wspaniała prawa

 6. jagoda89 5 listopada 2011, 10:33

  http://www.wales.nhs.uk/sitesplus/862/page/49211
  to szpital w którym będę rodzić-są tam zdjęcia całego oddziału położniczego, mają kilka wanien przed i po porodowych, prysznice i basen. Połozne na wizytach kontrolnych już teraz pytają jak chciałabym radzić sobie z bólem, proponują poród w basenie pod warunkiem, że nie będzie żadnych komplikacji.
  Pozdrawiam
  Jagoda

 7. Monika (Gość) 4 grudnia 2011, 14:16

  Mi pomagało przykładanie do krzyży termoforu z gorącą wodą-zobaczymy co tym razem mi pomoże :) :) :)

 8. Kaśka (Gość) 29 grudnia 2011, 12:54

  Ja pierwszego synka rodziłam w Anglii i miałam super położne-dostałam gaz rozwesalajający więc było dość śmiesznie chodz mało pamiętam :)
  Drugiego synusia rodziłam w Krakowie w Żeromskim-tu dużą role odgrywały położne-masaże,kapiel...Za 2 tygodnie czeka mnie kolejny poród z córeczką-na samą myśl się boje (zapakowałam MP3 :) ) Może pomoże ...

 9. takaida 4 lutego 2012, 18:12

  ja w połowie ciąży przeszłam trening relaksacyjny metodą Tomatisa. I to był strzał w 10! Polecam każdej dziewczynie - warto zainwestować w siebie.

 10. nanu 18 czerwca 2013, 14:00

  Dla mnie najlepsze było moczenie się przez godzinę w wannie. Zrelaksowałam się, mogłam panować nad oddechem w czasie bardzo bolesnych już skurczy i gdy wyszłam z wody, to urodziłam po niecałej godzinie (byłoby szybciej, ale musiałam jeszcze wytrzymać w trakcie USG ;) ).
  Szkoda tylko, że nie można przesiedzieć w wodzie całej pierwszej fazy, bo to by wyciszyło poród i wysoka temperatura jest groźna dla dziecka.

 11. marcia (Gość) 12 sierpnia 2013, 12:56

  stosowałam tensa i polecam!

 12. rybcia (Gość) 12 września 2013, 13:55

  Tens trzy razy tak! :)

 13. marita (Gość) 13 września 2013, 10:00

  podobnie jak mamy wyżej postawiłam na TENSa i nie żałuję!!!

 14. Dorotka86 18 września 2013, 11:57

  Słyszałam że Tens właśnie działa podczas ostatniej fazy porodu i pomaga całkiem dobrze łagodzic bole, zwłaszcza te krzyzowe. ja tam uwazam ze warto sprobowac i sie przekonac, bo kazdy inaczej odczuwa bol, jego wielkosc i tez to, czy na niego zadziala Tens czy nie

 15. podpis*monika (Gość) 30 stycznia 2014, 15:55

  rodziłam w wodzie od początku (nie no od 5-6 cm) do końca(dzidek wypłynął do wanny) wyszłam w tym czasie raz na siku i raz na sprawdzenie rozwarcia. wracałam szybciutko... :) monitorowane było tylko tętno dziecka i temp. wody. bardzo polecam