Poleć znajomym

Jak złagodzić ból porodowy? - Metody farmakologiczne

Autor: , 25 października 2010 w Poród, Komentarze (12) »

Jeżeli uważasz, że naturalne metody znieczulenia bólu podczas porodu są niewystarczająca, możesz poprosić o farmakologiczne. Są one bardzo skuteczne, ale niosą ze sobą skutki uboczne.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Uważana jest za najbardziej skuteczne i najmniej szkodliwe. Stosuje się gdy rozwarcie szyjki osiągnie 2-3 cm, gdyż inaczej znieczulenie mogłoby wstrzymać akcje porodową. Znieczulenie podane w odpowiednim momencie przyspiesza rozwarcie szyjki, zmniejsza stres rodzącej i poprawia ogólny stan dziecka w sytuacjach kiedy ból i stres utrudnia postęp porodu. Znieczulenie podaje się na prośbę rodzącej, ale niekiedy istnieją dodatkowe wskazania lekarskie np. nadciśnienie tętnicze, padaczka, astma, zbyt małe rozwarcie szyjki. Zabieg ten wykonuje anestezjolog, który najpierw znieczula skórę miejscowo, a następnie za pomocą igły umieszcza cewnik w przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa. Cewnik jest miękką plastikową rurką o średnicy 1mm, którą zakłada się w odcinku lędźwiowym, na wysokości 2-3-4 kręgu. Przez cewnik podawana jest odpowiednia dawka leków znieczulających, które powinny zadziałać po 10-15 minutach. Jedna dawka wystarcza mniej więcej na dwie godziny. Jeżeli po tym czasie poród się nie skończy, można poprosić o następną dawkę. Dawki dostosowuje się tak, by pod koniec porodu znieczulenie nieco osłabło. Rodząca powinna czuć parcie i je wspomagać.

Znieczulenia nie powinno się wykonywać jeżeli szpital nie dysponuje odpowiednim sprzętem czy też wykwalifikowanym lekarzem. Nie mogą znieczulać się tez kobiety z zaburzeniami krzepnięcia krwi, ze stanem zapalnym okolicy lędźwiowej ani z poważnym zakażeniem ogólnym Jeśli masz tatuaż w okolicy lędźwiowej, spytaj wcześniej anestezjologa, czy nie będzie on stanowić jakiegoś problemu.

Plusy

 • W razie konieczności można w tym znieczuleniu, po dodaniu odpowiedniej dawki wykonać cesarskie cięcie.

 • Przy szyciu krocza czy innych zabiegów koniecznych po porodzie można podać silniejszą dawkę leku

 • Leki stosowane podczas tego znieczulenia praktycznie nie przedostają się przez łożysko ani nie dostają się do pokarmu matki.

Minusy

 • Nie na wszystkie kobiety działa w równym stopniu.

 • Może się zdarzyć, że skurcze I okresu osłabną i trzeba je będzie wzmocnić oksytocyną albo, że rodzącej trudniej będzie wspomagać skurcze parte, co wydłuży poród.

 • Poród w znieczuleniu wymaga częstego monitorowania tętna płodu za pomocą KTG, co może ograniczać matce swobodę poruszania się

 • Może nagle gwałtownie obniżyć się ciśnienie tętnicze, a to z kolei pociąga za sobą zaburzenia tętna dziecka

 • Po porodzie kobiety mogą odczuwać bóle głowy i krzyża, zaburzenia czucia skóry.

 • Jest dosyć kosztowne (200-600 zł), bezpłatne jest tylko znieczulenie ze wskazań medycznych.

Znieczulenie podpajęczynówkowe

Stosuje się go w razie cięcia cesarskiego. Podaje się je podobnie jak zewnątrzoponowe, tyle że lek wprowadza się głębiej, pod oponę pajęczą. Dawka leku całkowicie znosi odczuwanie wszelkich bodźców od klatki piersiowej w dół. Pozwala to zachować pełną świadomość w czasie operacji i zobaczyć dziecko zaraz po wydobyciu z brzucha.

Znieczulenie całkowite

Jest to znieczulenie ogólne, wyłączające całkowicie świadomość kobiety. Stosuje się go w przypadku nagłego cięcia cesarskiego, do usuwania resztek łożyska lub innych zabiegów po porodzie. Do operacji potrzebne jest podanie dożylne środków głęboko znieczulających, usypiających i zwiotczających oraz intubacja (wprowadzenie rurki do tchawicy). Przy krótkich zabiegach wystarczy dożylne podanie środków usypiających, bez intubacji. Po takim znieczuleniu, możesz czuć się senna i spotkanie z dzieckiem odsunie się nieco w czasie. Pierwsze karmienie odbywa się zwykle po kilku godzinach.

Zastrzyk z dolargenu

Jest to silny narkotyczny środek przeciwbólowy o działaniu rozkurczowym. Podaje się go najczęściej do mięśniowo. Ułatwia on rozwieranie szyjki macicy, powoduje rodzaj euforii i oszołomienia. Ma tez skutki uboczne - może spowolnić akcję porodową, wywołać wymioty, senność, zaburzenia orientacji. Dolargen przechodzi przez łożysko i niekorzystnie wpływa na dziecko, które po porodzie jest senne i słabiej reaguje na bodźce, ma też osłabiony odruch ssania. Zazwyczaj podaje się mu antidotum dla pobudzenia oddechu. Środek ten powinno stosować się tylko wtedy, gdy nie ma możliwości znieczulenia zewnątrzoponowego lub też istnieją dla niego przeciwwskazania, a ból jest na tyle silny, że utrudnia poród.

Znieczulenie miejscowe krocza

Polega na nastrzyknięciu tkanek roztworem leku znieczulającego. Stosuje go go do szycia krocza naciętego lub pękniętego. Nie znosi czucia całkowicie , ale w znaczny sposób łagodzi ból.

Tagi: znieczulenia farmakologiczne, znieczulenie zewnątrzoponowe, znieczulenie podpajęczynówkowe, znieczulenie ogólne, znieczulenie miejscowe krocza, zastrzyk dolargenu, poród bez bólu

Podobne artykuły:

 • Jak złagodzić ból porodowy? - Metody naturalne

  Jak złagodzić ból porodowy? - Metody naturalne

  Nie chcesz korzystać ze znieczulenia farmakologicznego podczas porodu dla złagodzenia bólu. Jest kilka sposobów aby panować nad skurczami i zmniejszyć ból. Więcej »

 • Poród kleszczowy

  Poród kleszczowy

  Poród przy pomocy kleszczy stosuje się, gdy parcie nie jest skuteczne z powodu wyczerpania rodzącej albo by oszczędzić wysiłku matce, która ma np. wadę serca. Nie należy się go obawiać. Więcej »

 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka. Więcej »

 • Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy ... Więcej »

Komentarze

 1. madziarka19 3 marca 2011, 8:27

  Mam nadzieję,że uda nam się powalczyć bez znieczulenia farmakologicznego :)

 2. agf 14 maja 2011, 7:25

  Ja się boję bólu i zastanawiam się czy jednak jak się zacznie czy nie będę prosić o znieczulenie...

 3. schmetterling 18 maja 2011, 15:49

  ja na 100% będe błagała o znieczulenie ,jak mi nie podadzą to ich tam pozagryzam chyba (zakładając że będzie potrzebne znieczulenie)

 4. dermolab.pl (Gość) 24 maja 2011, 13:11

  A sądzicie o środkach niefarmakologicznych,np masaż,techniki oddychania,prądy tens ?

 5. mamaela 12 czerwca 2011, 10:01

  W artykule jest mowa o koszcie znieczulenia "na życzenie" a ostatnio była taka wielka akcja dot. tego, że NFZ pokrywa koszty znieczulenia i szpitale nie mogą za nie pobierać dodatkowych opłat- to jak to w końcu jest?

 6. mamaela 12 czerwca 2011, 10:04

  dermolab.pl pytałaś o prąd tens- ja miałam takie zabiegi po wypadku samochodowym- zalecił to ortopeda jako metodę usuwania bólu kręgosłupa. Całkiem to było przyjemne (łaskotało) ale tylko chwilowo skuteczne, szybko ból znów się pojawiał. Może przy porodzie jest to inny tens? Natomiast masaż to chyba bardziej rozluźnia, odsuwa myśli od bólu niż "znieczula"

 7. Kasia (Gość) 3 lipca 2011, 20:41

  ja przy pierwszym porodzie miałam podany dolargen bo niestety były komplikacje - młody się zaklinował i groziły kleszcze - jednak lekarz wyjął go rękoma - podejrzewam, że jakbym nie dostała tego leku to bym nie wytrzymała i tak na chwilę straciłam przytomność

 8. Kasia (Gość) 30 sierpnia 2011, 16:10

  Własnie urodziłam 10 dni temu bez znieczulenia i stwierdzam, że nie było tak źle. Mała urodziła się szybciej niż syn. Najbardziej bolały mnie krzyże, ale wystarczyły trzy skurcze jak leżałam na boku i było pełne rozwarcie. Niespełna 2 godziny skurczy i mała była na świecie. Co prawda urodziła się za wcześnie o 5 tygodni, ale miała słuszną wage (3250g) i wzrost (55cm) :-) Poprzedni poród trwał dłużej i miałam podany dolargan i gorzej się czułam po porodzie - nie miałam siły wstać z łóżka. Teraz już po 6 godzinach byłam w stanie normalnie się ogarnąć. Dlatego nie martwcie się na zapas - same ocenicie w trakcie porodu czy potrzebujecie znieczulenie czy nie. Trzymam kciuki !!

 9. Donia1982 30 września 2011, 14:56

  mojej siostrze pielęgniarka nie podała znieczulenia gdyż stwierdziła że" niech się pierwiastka pomęczy"

 10. dora27 9 października 2011, 16:36

  ja mam nadzieję, że obędzie się bez tych znieczuleń farmakologicznych. Bóle miesiączkowe to nic pewnie ale w jakiś sposób mnie uodporniły bo były takie momenty że prosiłam siostrę by w razie moich wrzasków czy krzyków nie wzywała karetek i nie podawała mi ketanolu. No i nadszedł ten moment, gdy mdlałam i na czworakach chodziłam, do siostry przeklinałam że nie chce mi pomóc czy karetki wezwać, cały ten koszmar trwał jakąś godzinę, ból był okropny bo miałam bóle krzyżowe w czasie okresu i normalnie czułam jak umieram,cały czas powtarzałam że umieram a gdy było po wszystkim podziękowałam siostrze :) myślę Doniu że pielęgniarka czasami chce dla nas dobrze, takie pomęczanie nie jest złe a zyska się bardziej na zdrowiu, bo leki farmakologiczne czasami powodują skutki uboczne. Moja znajoma do tej pory po 15 miesiącach od porodu cierpi na bóle krzyża a dostała zewnątrzoponowe znieczulenie.

 11. anetka (Gość) 25 lutego 2012, 12:14

  ja tez chce zieczulenie zoo ale boje sie ze bedzie za poznoi ze nie zdaza mi podac ?? ?? bardzo boje sie bolu porodowego masakraaa pomozcie,

 12. vikaa13 5 grudnia 2013, 11:44

  płatne jest ZZO ?