Poleć znajomym

Jak zapobiegać alergiom u dzieci

Autor: , 10 sierpnia 2011 w Niemowlę, Komentarze (11) »

Z roku na rok zwiększa się liczba dzieci cierpiących na alergie - katar sienny, egzemę, astmę i inne choroby, wynikające z zaburzenia pracy układu immunologicznego. Są jednak sposoby, które mogą je powstrzymać.

Badania nad różnymi metodami zapobiegania reakcjom alergicznym skupiają się głównie na profilaktyce kobiety ciężarnej i małego dziecka. Matka w czasie ciąży, a także jej malec, powyżej 6. miesiąca życia powinni spożywać duże ilości ryb. Pozytywne wyniki tej metody potwierdzono w co najmniej kilku niezależnych od siebie badaniach. Nie ma natomiast znaczenia m.in. późne wprowadzenie pokarmów stałych do diety niemowlaka, ani unikanie przez dłuższy czas produktów, uznawanych za alergenne.

Ryzyko alergii zmniejszają u dzieci także szczepionki ochronne, karmienie piersią przez co najmniej 4 miesiące oraz unikanie ekspozycji na dym tytoniowy.

Tagi: alergia u niemowląt, alergia u dziecka, egzema, AZS, skaza białkowa, alergie, astma u dzieci

Podobne artykuły:

 • Zapobiegaj próchnicy i wadom zgryzu u dziecka

  Zapobiegaj próchnicy i wadom zgryzu u dziecka

  W Polsce ponad 85% sześciolatków ma próchnicę. Aby zmniejszyć te statystyki, już u niemowlaka warto zacząć dbać o ząbki. Umiejętnie je pielęgnując, uchronisz swoje dziecko przed ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Dziecko z astmą

  Dziecko z astmą

  Coraz większy postęp w medycynie i lepsze leczenie, sprawia, że dzieci z astmą właściwie leczone, czują się dobrze i mają prawie normalne dzieciństwo. Nowoczesne leki pozwalają dziecku ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 10 sierpnia 2011, 10:53

  Wprowadzenie ryb już po 6 m-cu życia dziecka do diety i to w dużych ilościach ?? ? Trochę to dziwne zważywszy, że u dzieci karmionych piersią od 6 m-ca to wprowadza się warzywka, a potem stopniowo mięsko... no już teraz to sama nie wiem?

 2. martula2223 10 sierpnia 2011, 20:46

  jakoś taki krótki ten artykuł - i brak konkretów - przecież są tabele żywieniowe - i są tam dania z ryb - ale co to znaczy w dużych ilosciach? codziennie?

 3. Anna Łęcka 10 sierpnia 2011, 20:47

  badania były przeprowadzane przez niemieckich naukowców, a tam wprowadza się ryby wcześniej. oczywiście u nas u dzieci karmionych piersią następuje to później, co nie zmienia faktu, że warto je maluszkom podawać :) najlepiej wtedy, gdy przychodzi odpowiedni czas, najpierw w niewielkich ilościach, obserwując reakcje dziecka na nowość w diecie, potem stopniowo zwiększając ilość.

 4. Margolcia 11 sierpnia 2011, 7:41

  no to już teraz rozumiem.Dlaczego nie zrobicie badań u nas?człowiek zgłupieć może ...

 5. agay (Gość) 11 sierpnia 2011, 22:06

  metoda na pewno nie zapobiegnie alergii, byc może zmniejszy ryzyko jej wystąpienia... wiadome jest, że jedzenie nawet najmniej zdrowych ryb jest zdrowsze niż jedzenie mięsa...i powinno sie jeść ryby - głównie morskie - kilka razy w tygodniu.. jednak zdarza się także często,że sama ryba jest alergenem, dlatego prawdopodobnie w naszym kraju zaleca sie wprowadzanie ryby później niż mięsa... co do ryzyka AZS dopisałabym jeszcze, że zmniejssza je prawdopodobnie branie probiotyków przez matkę w ciąży...warto spróbować... naeży jednak pamiętać, że na taki AZS ma także wpływ czynnik genetyczny - genetyczna wada skóry, także siłą rzeczy można na głowie stawać a niektórych choróbsk się nie przeskoczy...

 6. Anna Łęcka 12 sierpnia 2011, 9:59

  sama mam synka, z którym AZS przechodziłam, gdy miał kilka miesięcy. teraz jego skórka jest na razie czysta, ale bardzo uważam na jego dietę, no i oczywiście pije Nutramigen. też szukam różnych metod leczenia i zapobiegania alergiom, myślę, że te warto wypróbować, ale ostrożnie. To co pomoże innym, drugim może zaszkodzić. tak samo, jak z alergenami - jednych uczula jabłko, innych gruszki... niestety...

 7. agay (Gość) 14 sierpnia 2011, 14:26

  zdróka dla synka :) dobrze, że znaleźliście na to radę :)

 8. wiolka1991x 18 sierpnia 2011, 10:09

  mi wiadomo ze rybka jest zdrowa itp ale przeciez nie mozna jesc na okraglo ryb bo ile mozna ....poza tym ceny sa tez kosmiczne... ale od czasu do czasu mozna sobie pozwolic i zjesc ze smakiem :)

 9. Minka (Gość) 30 sierpnia 2011, 10:52

  Dokładnie, zawsze i wszędzie mówi się tylko o tym, że ryby to samo zdrowie, nie mówi się natomiast, jak silny może być to jednocześnie alergen. Mówiąc o alergiach pokarmowych częściej wspomina się o mleku, jajkach czy orzechach, o rybach zdecydowanie rzadziej. Tymczasem np. taki tuńczyk jest wyjątkowo silnym alergenem

 10. Kola (Gość) 27 czerwca 2012, 10:49

  poczytajcie sobie inny artykuł o alergiach pokarmowych. ja np. dowiedziałam się z niego, że kwasy omega-3 mają wpływ na to, czy dziecko będzie miało tą alergię. zachęcam do przeczytania kwasyomega3.wordpress. com/2012/06/22/kwasy-omega-3-a-alergie-pokarmowe-u-dzieci/

 11. Ania886 12 kwietnia 2014, 13:14

  ja zamiast jeść ciągle ryby zażywam kwasy omega dla karmiących i w ten sposób unikam niedoborów..